Co zrobić, gdy twoje dziecko podsłuchuje?

Podsłuchiwanie to normalne zjawisko.
Co zrobić, gdy twoje dziecko podsłuchuje?
fot. istock.com
22.12.2020
Dominika Stanisławska

Podsłuchiwanie to powszechny nawyk w dzieciństwie. Jako rodzice często słyszymy słowa, których dzieci nauczyły się od nas, ale zapewne nikomu nie przyjdzie na myśl, że dzieje się tak przez podsłuchiwanie. Kiedy dzieci przychodzą do rodziców i zaczynają zadawać dość konkretne i szczegółowe pytania, rodzice zastanawiają się skąd dzieci to wszystko wiedzą? Jak poradzić sobie z podsłuchiwaniem dzieci?
Zobacz więcej: Najdziwniejsze mity na temat dzieci

Dlaczego dzieci podsłuchują?

Zanim dzieci osiągną wiek pośredni, są zafascynowane światem dorosłych, a jednocześnie są równie zaangażowane w dziecięcy świat. Próbują dowiedzieć się, jak „działają” dorośli, a to może obejmować wszystkie trudne aspekty tego, jak rozmawiamy i czym się dzielimy. Dla wielu dzieci, zwłaszcza w wieku pośrednim, podsłuchiwanie może być po prostu oznaką próby zrozumienia, co oznacza bycie dorosłym. Dzieci chcą uczyć się o świecie i zastanawiają się, jak myślą i czują się dorośli, po prostu chcą dowiedzieć się, jak sami mają stać się dorosłymi.
Dzieci chcą uczyć się o świecie i zastanawiają się, jak myślą i czują się dorośli, po prostu chcą dowiedzieć się, jak sami mają stać się dorosłymi.
fot. istock.com

Jak poradzić sobie z podsłuchiwaniem dziecka?

Dzieci z natury są ciekawskie, ale nie oznacza to, że muszą wiedzieć o wszystkim. Rozmowy, które nie są odpowiednie dla ich wieku, mogą nawet powodować niepokój. Jasne poinformowanie dzieci bez żadnych wątpliwości, gdzie istnieją granice wokół prywatnych rozmów jest jak najbardziej w porządku. Możesz poinformować swoje dziecko, że masz prawo do prywatności, tak jak oni. Powiedz im, że mogą przyjść do ciebie, jeśli mają pytania na różne tematy, ale wyjaśnij, że każdy zasługuje na prywatność i możliwość odbywania intymnej rozmowy z przyjacielem lub partnerem. Nie przejmuj się ustalaniem podstawowych zasad dotyczących dobrego zachowania.

Podsłuchiwanie może być formą nauki

Otwarta komunikacja może wyjaśnić wiele nieporozumień. Zadawaj dzieciom pytania, aby zrozumieć, czego szukają lub chcą usłyszeć, gdy podsłuchują. W tej chwili dzieci próbują dowiedzieć się, co się dzieje, co jest bezpieczne, jak przeżyć i jak się rozwijać. Najlepszą rzeczą jest zebranie informacji. Znajdź sposób, aby odpowiedzieć na pytania swojego dziecka, gdy przychodzi do ciebie – niezależnie od tego, czy podsłuchiwało, czy nie. Dzieci, które przychodzą do rodziców, są gotowe na odpowiedzieć, niezależnie od tego, jaka ona będzie.
Zobacz więcej: 3 sposoby, aby pomóc dzieciom wyrazić uczucia

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie