Rodziny z trójką dzieci są szczęśliwsze?

Kilka powodów, dlaczego tak właśnie jest.
Rodziny z trójką dzieci są szczęśliwsze?
fot. istock.com
18.12.2020
Dominika Stanisławska

Większość rodziców decyzduje się na dwójkę dzieci z wielu powdów. Jedne pary biorą pod uwagę aspekt ekonomiczny, inne nie mają czasu na kolejne dziecko, a kolejne nie mogą lub nie chcą mieć trzeciego dziecka. Z kolei te rodziny, które zdecydowały się na trzecie dziecko zgodnie przyznają, że był to dobry krok. Dlaczego?
Zobacz więcej: 6 sposobów radzenia sobie z niechcianymi poradami w sprawie wychowywania dzieci

Troje dzieci to odciążenie rodziców. Oto dlaczego:

#1 Dzieci są niezależne

Mając trójkę dzieci nie da się zajmować wszystkimi jednocześnie, a podział czasu na każde z nich jest nierówny. Jedne dzieci potrzebują mniej uwagi, inne więcej. Najważniejsze jest to, że twoje dzieci uczą się być niezależne, a ty masz więcej czasu dla siebie.

#2 Dzieci uczą się pomagać

Opieka nad młodszym rodzeństwem to nie tylko karmienie, ale też uczenie młodszych odpowiedzialności, ubierania się, mycia zębów i wszystkich innych czynności. Młodsze rodzeństwo może się nauczyć wielu rzeczy, ale też zaczyna rozumieć rolę przywódcy oraz to, dlaczego starsi mają rację.
Młodsze rodzeństwo może się nauczyć wielu rzeczy, ale też zaczyna rozumieć rolę przywódcy oraz to, dlaczego starsi mają rację.
fot. istock.com

#3 Mali pomocnicy

Gdy dzieci osiągną odpowiedni wiek, mogą jednocześnie kosić trawnik, robić pranie i wycierać kurze, a ty masz kilka chwil dla siebie. Jest to też dobra okazja dla dzieci, do nauczenia się dbania o najbliższe otoczenie, porządek w domu i postawienie kroków w pierwszych obowiązkach.

#4 Towarzystwo do zabawy

Trójka dzieci to już całkiem spora liczba osób do różnego rodzaju zabawy bez angażowania rodziców. Układanie kloców, zabawa w chowanego, czy berka staje się przyjemnością, a rodzice znów mają chwilę dla siebie. Ponadto przebywanie w większej grupie osób socjalizuje dzieci, które później łatwiej nawiązują więzi z rówieśnikami.
Zobacz więcej: Nie krzywdź swojego dziecka imieniem!

#5 Przestajesz obsesyjnie kontrolować

Przy trójce dzieci ciężko jest utrzymać kontrolę, ciężko też przejmować się każdym upadkiem z roweru albo skaleczeniem. Z czasem rodzice przypominają sobie, jak sami byli dziećmi. Uświadamiają sobie, że kontrolowanie wszystkiego jest niemożliwe. Również dzieci z każdym dniem stają się coraz bardziej odpowiedzialne, a ty dostrzegasz plusy braku kontroli nad wszystkim.

#6 Życie z trójką dzieci jest zabawne

Przewaga dzieci nad rodzicami prowadzi do zabawnych sytuacji, zwłaszcza, gdy cała trójka jest w podobnym wieku i zaczyna odkrywać świat. Rozmowy dzieci między sobą często są zabawne, a ich pomysły niekonwencjonalne, dlatego życie z trójką dzieci częściej jest komedią niż tragedią.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie