6 sposobów radzenia sobie z niechcianymi poradami w sprawie wychowywania dzieci

Sama wiesz, jak najlepiej wychować własne dziecko.
6 sposobów radzenia sobie z niechcianymi poradami w sprawie wychowywania dzieci
fot. istock.com
15.12.2020
Dominika Stanisławska

Narodziny dziecka to wydarzenie, które dotyczy nie tylko ciebie i partnera, ale też najbliższej rodziny. Niestety, często wiąże się to z udzielaniem rad, o których często nie chcemy słyszeć. O ile niektóre mogą pomóc, o tyle większość z nich odnosi się do sposobów radzenia sobie z codziennymi czynnościami. Jak poradzić sobie z niechcianymi radami?
Zobacz więcej: Jak odstawić dziecko od piersi?

6 sposobów na radzenie sobie z niechcianymi poradami

#1 Najpierw posłuchaj

Chociaż ciężko słuchać czepialskiej teściowej, czasami i z jej ust może paść coś cennego. Rady, które dostajemy rzadko są atakiem na nas samych, a raczej wynikają z chęci pomocy. Zanim zaczniesz się irytować, najpierw posłuchaj. Jeśli jednak wiesz, że ta rada do niczego ci się nie przyda…

#2 Podziękuj za radę

Nie musisz wszystkiego bezkrytycznie przyjmować. Jeśli wiesz, że nie ma możliwości przekonania drugiej osoby do zmiany zdania, po prostu uśmiechnij się, przytaknij i odpowiedz niezobowiązująco, na przykład „A to ciekawe!”. Wiesz najlepiej, jak wychować swoje dziecko.

#3 Lekceważenie

Jest dość ostentacyjną formą, ale też najbardziej skuteczną. Ignorowanie uwag innych, może nie postawi cię w najlepszym świetle, ale na pewno szybciej oszczędzi ci wysłuchiwania „cennych” rad.
Ignorowanie uwag innych, może nie postawi cię w najlepszym świetle, ale na pewno szybciej oszczędzi ci wysłuchiwania „cennych” rad.
fot. istock.com

#4 Stawiaj na swoim w ważnych kwestiach

Jeśli ktokolwiek z twoją rodziny (poza partnerem) uważa, że dziecko powinno chodzić w czapce po parku, to ustąp. Jeśli natomiast w kwestie wchodzą takie rzeczy jak wybór opiekunki, przedszkola czy szkoły – nigdy nie ustępuj. Pamiętaj, że opiekunka wcale nie musi być tak wspaniała, jak jest dla innego dziecka, a szkoła nie musi być najlepsza w mieście, aby twoje dziecko było szczęśliwe. Po prostu wybieraj bitwy, w które możesz się zaangażować.
Zobacz więcej: Najdziwniejsze mity na temat dzieci

#5 Informuj drugą osobę o własnej wiedzy

Wiesz, że czyjeś „dobre rady” nie mają poparcia we współczesnym życiu lub jest zupełnie odwrotnie? Zamiast słuchać (a raczej wysłuchiwać) podziel się aktualnymi informacjami. Może się okazać, że to ty kogoś do czegoś przekonasz.

#6 Czytaj i szukaj informacji

Nie bój się sięgać po książki związane z wychowywaniem dzieci. Wiele z nich zostało napisanych przez psychologów, którzy sami są rodzicami. Jest to nie tylko sposób na zdobycie wiedzy, ale też ochronę własnego zdrowia psychicznego. Poczytaj o swoich wyborach rodzicielskich i pamiętaj, że wszystko co robisz jest dla twojego dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 17.12.2020 14:46
Dlatego ja od pomocy teściowej wolałam zatrudnić sobie dziewczynę wykwalifikowaną, która ukończyła Studium Pracowników Medycznych i Społecznych o profilu opiekunka do dzieci i jestem z niej bardzo zadowolona.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie