4 rzeczy, które rodzice powinni regularnie mówić swoim dzieciom

Budują autorytet rodzica w oczach dziecka.
4 rzeczy, które rodzice powinni regularnie mówić swoim dzieciom
fot. istock.com
03.12.2020
Dominika Stanisławska

Pomimo tego, że twoje dziecko twierdzi, że nie słyszy twoich wielokrotnych próśb o ścielenie łóżka, zaufaj nam - to, co mówisz swoim dzieciom, ma znaczenie, a one wszystko słyszą. Właśnie dlatego prośby i inne zdania do dzieci należy odpowiednio formułować, aby przynosiły efekt. Oto 4 rzeczy, które rodzice powinni mówić swoim dzieciom.
Zobacz więcej: Znalazła sprytny sposób na ataki furii dziecka podczas kąpieli

4 rzeczy, które rodzice powinni mówić

#1 Podoba mi się to, w jaki sposób robisz rzecz X lub Y

Pochwała powinna być opisowa. Im bardziej jesteś dokładny w opisie, tym więcej dziecko zrozumie. Pozytywne zachowanie, które chcesz pochwalić, przeniesie się na przyszłość. Wzmacnianie z definicji polega na chwaleniu zachowań, które chcesz zobaczyć ponownie w przyszłości. Pomaga to dzieciom poczuć się dobrze z czynnościami i wyborami, których dokonały. Motywuje je do ponownego zrobienia tego, co zostało pochwalone.
Pomaga to dzieciom poczuć się dobrze z czynnościami i wyborami, których dokonały, Motywuje je do ponownego zrobienia tego, co zostało pochwalone.
fot. istock.com

#2 To było naprawdę miłe z twojej strony

Chcesz, aby Twoje dziecko radziło sobie dobrze w nauce, ale nie zapominaj o wartości inteligencji emocjonalnej. Rodzice muszą wskazywać dzieciom drogę w sposób uważny i rozwijający inteligencję. Na przykład, powiedzmy, że jesteś w supermarkecie i pani ekspedientka przy ladzie daje dziecku cukierka. Zamiast namawiać dziecko, by podziękowało, spróbuj powiedzieć: „Czy to nie było miłe, jak ta pani cię zobaczyła i zrobiła dla ciebie coś miłego?” Staraj się podkreślać proces emocjonalny zamiast materialnych osiągnięć.

#3 Co myślisz o…

Codziennie odpowiadasz na tysiące pytań swojego dziecka. Nawet jeśli naprawdę nie masz pojęcia, dlaczego listonosz się dzisiaj nie pojawił, nie odpowiadaj od razu „nie wiem” na każde zapytanie. Pamiętaj, że kiedy dziecko zadaje pytanie, to naprawdę chce uzyskać odpowiedź. Odwracając pytanie, masz okazję lepiej poznać swoje dziecko - i jego wewnętrzne funkcjonowanie. Możesz być zaskoczony, jak szeroką wiedzę ma kilkuletnie dziecko oraz, o czym myśli i jakie ma skojarzenia z różnymi sytuacjami.
Zobacz więcej: Co robić, gdy twoje dziecko szarpie i szczypie?

#4 Co ty być czuł?

Pytasz swoje dziecko, czy wolałaby wodę czy sok, ale jak często pytasz o opinię na inne tematy? Jest to bardzo ważne, zwłaszcza przy egzekwowaniu dyscypliny. Kiedy twoje dzieci się biją, ciągną za włosy lub do chodzi do innego starcia, prowodyra sytuacji należy zapytać, co myśli o swoim zachowaniu. Dodaj, że kara będzie sprawiedliwa do czynu. Ma to kluczowe znaczenie dla uzyskania szacunku dzieci w różnych sytuacjach, a jednocześnie pokazuje, że ty szanujesz swoje dziecko.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie