Najdziwniejsze mity na temat dzieci

Mity, do których wszyscy się stosują.
Najdziwniejsze mity na temat dzieci
fot. istock.com
30.11.2020
Dominika Stanisławska

Sposoby na nauczenie dziecka dobrego zachowania i dobrych nawyków są różne. Niektóre choć znane i powszechne wcale nie są skuteczne, jednak rodzice ze względu na utarte schematy często się nimi posługują. Za dzieckiem, które nie chce słyszeć o dobrych zasadach zawsze stoi dorosły, który popełnia błędy wychowawcze.
Zobacz więcej: Jak dać dziecku dobry przykład?

4 mity na temat wychowywania dzieci

Krzyk sposobem na wychowanie

Dzieci często mają ataki furii. Takie zachowania się zdarzają i nie ma powodów, by udawać, iż jest inaczej. To, co do tej pory radzili ci starsi i bardziej „doświadczeni” rodzice to podniesienie głosu na dziecko, czyli po prostu krzyk lub kara.. Celem miałoby być przywrócenie „normalnego” zachowania. Prawda jest taka, że nikt nie lubi jak się na nas krzyczy, więc po co robić to samo dziecku? Kaprysy nie są absurdalnymi i niewytłumaczalnymi zachowaniami. Zawsze są „przejawem dyskomfortu”. Stawiaj się na miejscu dziecka i staraj się zrozumieć, co sprawia, że ​​czuje się źle. Posłuchaj go, patrząc mu w oczy i biorąc na poważnie to, co mówi.

Ono musi spać samo…

Dzieci muszą spać same. W przeciwnym razie rodzice stracą swoją prywatną przestrzeń. Do tej pory słyszałaś tylko, że nie możesz ustępować dziecku. Z pewnością na początku będzie to trudne dla dziecka, które nadal będzie płakać i krzyczeć, ale potem stopniowo maluch nauczy się spać w swoim łóżku. Wszystkie dzieci zaczynają – wcześniej czy później – preferować własne łóżko zamiast tego, które dzielą z rodzicami. Jest jeszcze bardziej prawdopodobne, że dzieci, którym w międzyczasie pozwolono spać z mamą i tatą, szybciej będą chciały spać w ich pokoju. Dziecko, które czuje się mile widziane, kochane i chronione, także w nocy, chętnie zacznie korzystać z własnego łóżka w niedługim czasie.
Dziecko, które czuje się mile widziane, kochane i chronione, także w nocy, chętnie zacznie korzystać z własnego łóżka w niedługim czasie.
fot. istock.com

Wychowasz egoistę!

To normalne, że dzieci chcą czuć się w centrum uwagi, oraz że od razu żądają wszystkiego lub myślą, że wszystko jest tylko i wyłącznie ich własnością. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej złagodzić ich samolubne tendencje. To, co ci doradzali do tej pory, to to, że absolutnie musisz sprawić, by twoje dziecko zrozumiało, że niektórymi rzeczami trzeba się dzielić. Nie należy walczyć z egocentryczną fazą dziecka. Dziecko musi przeżywać swoje wczesne lata w centrum uwagi. Tylko w ten sposób może stać się pogodnym i pewnym siebie dorosłym. Jak postępować, gdy trzeba powiedzieć „nie” lub postawić kropkę przed samolubnymi żądaniami dziecka? Rada jest taka, aby powiedzieć „nie” bez sprawiania, że ​​dziecko czuje się niezrozumiane w swoich pragnieniach. To, co naprawdę denerwuje dziecko to nie czuć się zrozumianym.
Zobacz więcej: Co robić, gdy twoje dziecko szarpie i szczypie?

(Nie)przestrzeganie zasad

Dzieci musza znać zasady. W przeciwnym razie, jak wyrosną na rozsądnych dorosłych? Jeśli chcesz, aby twoje dziecko zrozumiało znaczenie pewnych zasad, spróbuj je nagrodzić, gdy pokaże, że ich przestrzegało, a jeśli nie, uciekaj się do jakiejś kary. Teoretyczne nauki i ostrzeżenia mają niewielki wpływ na dzieci. Uciekanie się do kolejnych nagród i kar, aby zmusić maluchy do wpojenia pewnych pojęć jest bezużyteczne. W rzeczywistości może nawet przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. W przypadku dzieci, uczą się one poprzez zabawę lub naśladowanie osób wokół nich. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się zasad, spróbuj wytłumaczyć mu to poprzez zabawę, czytając mu bajkę, lub będąc przykładem pewnych postaw.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie