Jak zdyscyplinować dziecko w średnim wieku?

Już nie dziecko, jeszcze nie nastolatek…
Jak zdyscyplinować dziecko w średnim wieku?
fot. istock.com
28.11.2020
Dominika Stanisławska

Wymuszanie posłuszeństwa, to jeden z najczęstszych problemów poruszany przez rodziców. Jest to męczące do tego stopnia, że ​​rodzice często akceptują niewłaściwe zachowania, bo nie tylko dziecko jest zmęczone uwagami, ale rodzice też. Nigdy nie należy się poddawać, a jeśli masz problemy z brakiem posłuszeństwa dziecka, trzeba ustalić jasne zasady i bezwzględnie ich przestrzegać.
Zobacz więcej: Jak powiedzieć dziecku „nie” bez mówienia „nie”?

Zbuduj silny autorytet

Problemy zaczynają się w szkole…

Szkoła jest wielkim zmartwieniem rodziców. Najpierw trzeba ją wybrać, a potem zmotywować dziecko do pójścia tam. Po pierwsze, upewnij się, że nauczyciele są dobrzy, a wśród rówieśników nie ma szczególnych problemów. Jeśli wszystko jest w porządku, nalegaj stanowczo i tłumacz, że szkoła nie musi być „złem koniecznym”. Ponadto w budynku zwanym szkołą, nie tylko uczy się liczyć, pisać i czytać, ale poznało tam też swojego najlepszego kolegę.

Technologia zamiast bliskości

Technologia potrafi zabawiać dzieci, pozwala rodzicom odetchnąć, zwłaszcza gdy w domu nie rodzeństwa. Problem pojawia się wtedy, gdy czas spędzony między telewizorem, iPadem i Playstation przekracza poziom trzech lub czterech godzin dziennie. Ustal godziny, których nie wolno przekraczać. Głównie chodzi o to, aby pokazać dziecku, że musi być zachowana równowaga miedzy światem wirtualnym a realnym. Lepiej spotkać się na podwórku, niż na wirtualnym meczu.
Głównie chodzi o to, aby pokazać dziecko, że musi być zachowana równowaga miedzy światem wirtualnym a realnym.
fot. istock.com

Za dużo zajęć, za mało dzieciństwa

Pływanie, gimnastyka artystyczna, piłka nożna, karate i angielski – dziś właściwie obowiązkowy. Popołudnia są pełne zajęć. Nie zmuszaj swojego dziecka do robienia tego, co ty uważasz za najlepsze i czekaj, aż ono to polubi. Zajęcia pozalekcyjne powinny rozwijać zainteresowania dziecka, a nie być kolejnym „obowiązkiem”. Rodzice próbują "zapchać" dziecku życie, aby "wyszło na ludzi". Często przynosi to odwrotny skutek. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko poszerzało swoją wiedzę podczas zajęć pozalekcyjnych raz w tygodniu, to w zamian pozwól mu na rozwijanie hobby. Zyskasz uznanie, a także zostanie między wami zawarta umowa, której obie strony muszą przestrzegać.
Zobacz więcej: 6 rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko

Czy twoje dziecko jest szczęśliwe?

Widok melancholii, smutku, apatii i obojętności na twarzach dzieci to najprawdopodobniej odpowiedź na wiele problemów, ale nie tylko tych związanych z posłuszeństwem. Czy można zrobić coś, co sprawi, że dziecko będzie szczęśliwe? Owszem. Skończ z rutyną, otwórz się na dialog, pozwól sobie na wiele i więcej z nimi niż bez nich. Życie to nie tylko zbiór zajęć, a rodzina to nie tylko rodzaj firmy z zakazami i nakazami. Baw się z nimi, zabierz je na odkrywanie nieoczekiwanych miejsc. Kiedy niepokój twojego dziecka jest zbyt duży wyjdź wcześniej z pracy i wyłącz telefon, aby móc poświęcić dziecku więcej czasu. W ten sposób łatwiej wyegzekwować posłuszeństwo, a raczej zbudować autorytet i poważanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie