Co robić, gdy twoje dziecko szarpie i szczypie?

Niesforne niemowlęta robią nieświadomie różne rzeczy…
Co robić, gdy twoje dziecko szarpie i szczypie?
fot. istock.com
26.11.2020
Dominika Stanisławska

Niemowlaki są tak ciekawe świata, że czasami poznawanie go przyprawia o ból ich rodziców - i to dosłownie. Szczypanie, szarpanie za włosy, gryzienie, to jedne z najczęstszych czynności, które wykonują małe dzieci, aby poznać świat. Jak powstrzymać te nieświadome akty agresji?
Zobacz więcej: 
Znalazła sprytny sposób na ataki furii dziecka podczas kąpieli

Bolesne doświadczanie świata, jak je powstrzymać?

Nie jest odkryciem, że niemowlaki w trakcie poznawania świata i przeżywania go, robią rzeczy, które w dorosłym życiu każdy uznaje za “agresywne” lub “niestosowne”. Jednak ciężko wymagać od kilkumiesięcznego malucha, że będzie słuchał naszych uwag i się do nich stosował. Jest jednak kilka sposobów na powstrzymanie wyrywania włosów, szarpania, szczypania i gryzienia. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli dochodzi do takich zachowań podczas karmienia lub zabawy, dziecko zacznie kojarzyć takie nawyki z czymś przyjemnym, co w przyszłości może mieć katastrofalne skutki, dlatego tak ważne jest powstrzymywanie takich zachowań przez dorosłych. W końcu lekcja powtarzana kilka razy zapada lepiej w pamięć.
W końcu lekcja powtarzana kilka razy zapada lepiej w pamięć.
fot. istock.com

5 sposobów na powstrzymanie dziecka

Hamuj zachowania dziecka - o ile 4-latek już rozumie, co się do niego mówi, o tyle dziecko poniżej 1. roku życia niekoniecznie będzie wiedziało, co mamy na myśli. Jeśli twój maluch regularnie szczypie cię, gryzie lub robi jakąś inną krzywdę fizyczną musisz go od siebie odciągnąć. Twoje dziecko gryzie? Rozchyl jego buzię dwoma palcami, żeby nie zrobić jemu lub sobie krzywdy i powiedz stanowczo, że ciebie to boli i ma przestać tak robić. Podczas ciągnięcia za włosy nie wyrywaj się siłą, bo tylko ciebie będzie to bolało. Chwyć za dłonie dziecka i wyplącz jego palce ze swoich włosów mówiąc to samo, co przy gryzieniu. Regularne hamowanie zachowań sprawi, że twoje dziecko w końcu nauczy się, co mu wolno, a czego nie.
Zobacz więcej: 
Od dwóch lat nie miała ani jednego dnia przerwy, więc…

Nie przesadzaj z reakcjami - gdy dziecko podrośnie, ale nadal będzie gryźć lub szczypać nie przesadzaj z własną reakcją. Gdy będziesz się wzdrygać lub wydawać z siebie przesadne dźwięki, dziecko pomyśli, że to zabawa. Także twoje reakcje będą go bawić. Doprowadzi to do powtórnego sprawiania bólu. 
Zaproponuj alternatywę - pokaż, że istnieją delikatniejsze sposoby na dotykanie kogoś. Naucz swoje dziecko, że może głaskać i dotykać, ale nie może wykonywać takich agresywnych ruchów, bo robi innym krzywdę.
Usuń pokusę - twoje dziecka szarpie i szczypie podczas jedzenia? Zepnij włosy w kucyk, aby nie zachęcać do szarpania. Gdy twoje dziecko szczypie, załóż bluzkę lub sweter, aby nie mogło dojść do kontaktu z twoim ciałem. Unikniesz w ten sposób bólu, a twoje dziecko pozbawione pokus będzie musiało znaleźć inny sposób na zrobienie czegoś z rękami.
Daj dobry przykład - jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko sprawiało ci ból, sama musisz obchodzić się z nim delikatnie już od pierwszych dni życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie