Jak dać dziecku dobry przykład?

7 łatwych sposobów.
Jak dać dziecku dobry przykład?
fot. istock.com
24.11.2020
Dominika Stanisławska

Kiedy wykonujesz dobre uczynki, one do ciebie wracają. To samo powtarzaj swoim dzieciom, bo w końcu to ciebie cenią najbardziej. Oto co zrobić, by twoje dzieci były lepszymi ludźmi.
Zobacz więcej: Okiem Taty – Jak się go pozbyć...?

7 sposobów na danie dobrego przykładu dzieciom

Przepuść kogoś w drzwiach

Brzmi banalnie? Możliwe, ale w świecie, gdzie wszyscy pędzą i nikt nie ogląda się na innych, warto zrobić małą uprzejmość. Tego samego ucz swoje dzieci.

Wrzuć drobne do słoika

Stoisz przy kasie i płacisz za kawę? Zazwyczaj w kawiarniach stoją słoiki na napiwki. Możesz okazać wdzięczność ludziom, którzy pracują w różnych kawiarniach i cię obsługują. Wrzuć kilka groszy – dla ciebie to nie majątek, a innym zrobi się miło.
Wrzuć kilka groszy – dla ciebie to nie majątek, a innym zrobi się miło.
fot. istock.com

Witaj pracowników, gdy wchodzisz do sklepu

To jedna z podstawowych zasad dobrego wychowania – zawsze mów „Dzień dobry”. Szacunek należy się każdemu niezależnie od pozycji.
Zobacz więcej: 10 zdań, które budują zaufanie dzieci do rodziców

Oddaj niepotrzebne rzeczy potrzebującym

Masz wiele „sięprzydasiów” w domu? Połowę z nich możesz oddać potrzebującym – ubrania, które są za małe na ciebie, twoje dzieci albo partnera. Powiedz swoim dzieciom, że wam ubrania, książki lub inne rzeczy nie są już potrzebne, a komuś sprawią wiele radości.

Zaproponuj pomoc swojemu sąsiadowi

„Szanuj sąsiada swego, bo możesz mieć gorszego”. Szczególnie teraz, gdy panuje pandemia powinniśmy bardziej zwracać uwagę na innych ludzi wokół nas. Zaproponuj dzieciom, aby obeszły sąsiadów i podpytały, czy czegoś im nie potrzeba.

Zaangażuj się z dziećmi w pomoc charytatywną

Pokaż, że nie za każdą pracę należy się wynagrodzenie, a „za darmo” nie znaczy, że czegoś nie zyskamy. Nauka empatii powinna odbywać się w właśnie przy charytatywnych akcjach.

Naucz dzielenia się

Staraj się dawać dzieciom o jedną kanapkę, cukierka, przekąskę więcej. Niektórym dzieciom wstyd przyznać się, że są głodne. Pokaż swojemu dziecku, że dziele się jedzeniem, czy innymi przyjemnościami, jest dobre nie tylko dla innych, ale też dla nich. W końcu nic nie sprawia więcej radości niż uśmiech – niezależnie od tego, czyj by nie był.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie