Jak nastolatki przeżywają niepokój?

Rodzice często o tym nie wiedzą…
Jak nastolatki przeżywają niepokój?
fot. istock.com
17.11.2020
Dominika Stanisławska

Niepokój u nastolatków jest znacznie głębszy i bardziej złożony niż może się wydawać dorosłym. W pędzącym świecie, coraz rzadziej jest miejsce na zwykłe refleksje i przemyślenia, których młodym ludziom nie brakuje. Oznaki niepokoju często są niewidoczne dla dorosłych, co może komplikować diagnozę. Oto, co rodzice powinni wiedzieć o niepokoju u nastolatków.
Zobacz więcej: 7 rzeczy, które każdy nastolatek powinien wiedzieć przed osiągnieciem dorosłości

Czym charakteryzuje się niepokój u nastolatków?

Lęk dopada każdego z nas i jest to naturalna reakcja organizmu. Pozwala na podejmowanie szybkich działań, które w założeniu mają ochronić nasze życie. Niestety, osoby, które doświadczają zaburzeń lękowych, odczuwają go, nawet gdy nie ma sytuacji stresogennej. U nastolatków jest to jednak złożony problem. Zestresowany nastolatek nawet jeśli będzie się uśmiechał, to strach będzie go budzić w środku nocy, będzie mieć bóle brzucha, które nie dadzą mu zasnąć. Często występują problemy ze skupieniem się na jednej rzeczy. Lęk sprawia, że nastolatek nie może robić rzeczy, które system szkolny uważa za „ważny”. Ciągłe zamartwianie się powoduje chroniczne wyczerpanie. Wielu nastolatków zmaga się z lękiem społecznym. Inne odczuwają strach przed separacją, złymi wiadomościami, szkołą lub mają nieprzepracowane traumy z dzieciństwa.
Inne odczuwają strach przed separacją, złymi wiadomościami, szkołą lub mają nieprzepracowane traumy z dzieciństwa.
fot. istock.com

Jak mogą pomóc rodzice?

Dla wielu nastolatków rozmowa z rodzicami może być bardzo stresująca. W Polsce choroby psychiczne nadal są tematem tabu, a strach przed osądzeniem powoduje blokadę u dziecka. Dobrym pomysłem jest wypatrywanie ostrzegawczych znaków, czyli zachowań, które regularnie się powtarzają. Lęk powoduje, że nastolatek jest wyczerpany i sfrustrowany. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko jest rozdrażnione, złe, zmęczone to spróbuj pomyśleć o tym, co może powodować taki stan rzeczy. Jeśli widzisz takie objawy, to warto od razu podjąć dialog i poprosić o pomoc specjalistę. Opowiedz swojemu dziecku, jak ty radzisz sobie z lękiem i powiedz, że zawsze może na ciebie liczyć. Jest to oczywista informacja, ale osoby, które przeżywają chroniczny stres bardzo jej potrzebują.
Zobacz więcej: Jak rozmawiać z nastolatkiem o antykoncepcji?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie