Jak radzić sobie z małym frustratem w domu?

Co robić, gdy dziecko ma więcej chęci niż umiejętności?
Jak radzić sobie z małym frustratem w domu?
fot. istock.com
16.11.2020
Dominika Stanisławska

Każdy z nas wie, co to jest frustracja. Przykłady można mnożyć – od stania w korku, po szukanie idealnej sukienki w sklepach. O ile dorośli znają to uczucie i potrafią sobie z nim poradzić, o tyle dzieci nie mają jeszcze wyrobionej tejże umiejętności. Jak nauczyć swoje dziecko radzić sobie z frustracją? Jak wytłumaczyć, że niepowodzenia, to tylko droga do zdobywania doświadczenia?
Zobacz więcej: 6 rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko

Jak poradzić sobie z małym frustratem?

Na każdym etapie rozwoju dziecka, co innego będzie powodowało u niego złość. Dziecko, które ma dziewięć miesięcy może być sfrustrowane, bo nie może dosięgnąć do zabawki. Starsze dziecko będzie złe, gdy nie będzie mogło trafić łyżką do buzi. To, co pomoże rodzicom w poradzeniu sobie z negatywnymi emocjami dziecka, to empatia rodziców. Kolejnym rozwiązaniem jest zmiana tematów. Może się to wydawać banalne, ale działa. Kiedy dziecko zaczyna się denerwować, szybko poproś swojego malucha o pomoc lub wskaż ptaka na gałęzi drzewa. Szukaj rozwiązań, które skupią uwagę dziecka na czymś innym. Rodzice muszą zrozumieć, że dziecko rozumie język, ale nie potrafi go jeszcze używać. Działa to w ten sposób, że nie jest w stanie wypowiedzieć odpowiednich słów, co może go irytować. Proszę sobie wyobrazić sytuację, gdy wiesz, co chcesz powiedzieć, ale twoja motoryka ogranicza twoje umiejętności, a ty nie wiesz dlaczego. To samo czuje dziecko.
To samo czuje dziecko.
fot. istock.com

Jak wspierać dziecko, aby lepiej radziło sobie z frustracją?

Najważniejsze kwestie to chwalenie za efekty oraz wskazywanie umiejętności dziecka. Oznacza to tyle, że jeśli dziecko zrobi coś dobrze, nie powinno umknąć to twojej uwadze. Tak samo, gdy dziecko potrafi robić coś lepiej od innych. Nikt nie jest omnibusem i każdy ma swoją pulę talentów, dlatego jeśli twoje dziecko ładnie rysuje postaw na rozwój tej umiejętności. Daj dobry przykład – jeśli jesteś chętny do podejmowania wyzwań, to twoje dziecko też takie będzie. Z takiego podejścia bierze się odpowiedzialne rodzicielstwo, a w przyszłości wyrastają ludzie, którzy są pewni siebie i znają swoje mocne strony.
Zobacz więcej: Chcesz mieć silnie psychiczne dziecko?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie