6 rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko

A stanie się lepszym nastolatkiem.
6 rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko
fot. istock.com
12.11.2020
Dominika Stanisławska

Dla wielu rodziców wizja przemiany słodkiego malucha w nastolatka, który ciągle przewraca oczami, spędza sen z powiek. Okryty złą sławą okres dorastania wcale nie musi być trudny. Wystarczy nauczyć swoje dziecko tych 6 rzeczy, które w kolejnych latach ułatwią komunikację.
Zobacz więcej: Matczyna intuicja czy lęk i niepokój?

6 rzeczy, których możesz nauczyć swoje dziecko

#1 Utwórz reguły

Małe dzieci zawsze zakładają, że rodzice mają rację. Robią to, co dorośli nakażą nawet jeśli nie chcą. Z nastolatkami jest odwrotnie. Bunt polega na tym, że potrafią myśleć samodzielnie i kwestionują wiele zasad ustalonych przez dorosłych. Jeśli na początku ustanowisz zasady dotyczące waszego miru domowego, to później będzie łatwiej negocjować. Małe dzieci muszą jeździć w foteliku i to nie podlega dyskusji, ale jeśli twoje nastoletnie dziecko koniecznie chce jechać z przodu auta to bezwarunkowo musi mieć zapięte pasy. Jeśli twoje dziecko chce pofarbować włosy na różowo, powiedz wprost o swoim stanowisku. Takie zachowania ze strony rodziców budują w nastolatkach poczucie, że ich zdanie też jest ważne. Lepiej rozmawiać niż z góry zakazywać.
Takie zachowania ze strony rodziców budują w nastolatkach poczucie, że ich zdanie też jest ważne.
fot. istock.com

#2 Słuchaj, a będziesz słuchany

Presja rówieśników jest tak ogromna, że rodzice z góry zakładają, że ich pociechy wchodząc w wiek dorastania od razu przestaną myśleć samodzielnie, a za pewnik będą przyjmować zdanie znajomych. Błąd! Nastolatki chcą być słuchane, ale jednocześnie potrafią słuchać. Małe dzieci lubią poznawać innych ludzi, bo doświadczają istnienia istot, które nie są ich rodzicami. Z nastolatkami jest to samo, ale to nie znaczy, że rodzice idą w odstawkę. Prawda jest taka, że nastolatki oceniają, czyje opinie są ważniejsze. Chcesz, aby twoja była na pierwszym miejscu? Od małego poświęcaj czas dziecku, słuchaj i bezwarunkowo kochaj.

#3 Zachęcaj do radzenia sobie z problemami

Twoje dziecko czuje niepokój w wielu sytuacjach? Zamiast ustępować i ochraniać swoje dziecko, zachęcaj do pokonywania trudności. Bądź wsparciem, a z biegiem czasu zobaczysz, że twoje dziecko jest odważne i chętnie podejmuje ryzyko (ryzyko w granicach rozsądku). Wczesna interwencja i rozmowy pomogą lepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem.
Zobacz więcej: Jaki jest twój styl rodzicielstwa?

#4 Pozytywne myślenie

Im szybciej twoje dziecko będzie patrzyło na problem z wielu stron, tym lepiej poradzi sobie jako nastolatek. To, co dla nas jest błahostką, dla nastolatka jest dramatem i końcem świata, dlatego tak ważne jest, aby twoje dziecko mogło szukać rozwiązań w sytuacji, która pozornie wydaje się bez wyjścia. Jeśli twoje małe dziecko chce narysować morze, ale nie ma niebieskiego koloru, powiedz, że może poćwiczyć rysowanie ryb w morzu. Patrzenie na problem wieloaspektowo przynosi korzyści dla każdego.

#5 Bądź cierpliwy

Przetwarzanie informacji przez dzieci jest dużo wolniejsze niż przez nastolatki czy dorosłych. Nie pospieszaj swojego dziecka, bo nie robi ci na złość. Po prostu potrzebuje kilku chwil więcej, aby np.: zawiązać buty lub, żeby się ubrać. Dzieci szybko uczą się, że poświęcenie czasu na zdobycie informacji pozwala na lepsze podejmowanie decyzji, dlatego tak ważna jest cierpliwość rodziców.

#6 Opowiadaj historie

Każdą chwilę wykorzystuj na opowiadanie historii. Możesz mówić o tym, jak ci minął dzień, jak poradziłeś sobie z życiowymi przeszkodami. Wyciągaj z historii to, co najlepsze i dziel się tym z dziećmi. Stoicie 30 minut w korku? Niech nie będzie ciszy w aucie – rozmawiajcie, dzielcie się przemyśleniami i słuchajcie siebie nawzajem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie