Chcesz mieć silnie psychiczne dziecko?

Rób tych 8 rzeczy.
Chcesz mieć silnie psychiczne dziecko?
fot. istock.com
10.11.2020
Dominika Stanisławska

Każdy rodzic chce wychować jak najlepszego człowieka, który poradzi sobie w życiu i będzie samodzielny. Jak tego dokonać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, ale odpowiedź jest zasadniczo bardzo prosta. Wystarczy robić tych 8 rzeczy, aby twoje dziecko wyrosło na rozsądnego i odpowiedzialnego człowieka. Jakich?
Zobacz więcej: Jaki jest twój styl rodzicielstwa?

8 rzeczy, które powinieneś robić, aby twoje dziecko było silne psychicznie

Przestrzegaj przed mentalnością ofiary

Przestań wychowywać swoje dziecko w ciągłym strachu. Oblanie sprawdzianu z matematyki nie czyni z twojego dziecka ofiary. Konsekwencją oblania jest brak chęci do nauki. Odrzucenie, porażka i niesprawiedliwość są częścią życia.

Życie bez poczucia winy

O ile wyrzuty sumienia ma każdy z nas, to objawiają się one w różnych sytuacjach. W jaki sposób? Inaczej twoje dziecko powinno reagować na kłótnie z najlepszym kolegą, a inaczej na odmówienie odpisania pracy domowej. W tym drugim przypadku włożyło swój czas i umiejętności w lekcje, więc dlaczego miałoby mieć wyrzuty sumienia?
W tym drugim przypadku włożyło swój czas i umiejętności w lekcje, więc dlaczego miałoby mieć wyrzuty sumienia?
fot. istock.com

Strach jest złym doradcą

Trzymanie dziecka w bańce wydaję się świetną opcją, jednak nie prowadzi do odkrywania świata i samopoznania. Naucz swoje dziecko, że najlepszym sposobem na pokonanie strachu to stawienie mu czoła.

Oczekiwanie doskonałości

Oczekuj od swoich dzieci odpowiedzialności i tego, że mają sobie dobrze radzić. Uważaj tylko, bo jeśli zaczniesz oczekiwać od dzieci bycia doskonałym przyniesie to odwrotny skutek. Naucz swoje dzieci, że są dobre takie, jakie są. Niezależnie od sukcesów i porażek.

Branie odpowiedzialności

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało beztroskie dzieciństwo. Jednak zgoda na rezygnację z obowiązków domowych nie jest dobrym rozwiązaniem.
Zobacz więcej: Jak powiedzieć dziecku „nie” bez mówienia „nie”?

Ochrona przed bólem

Smutek, żal, gniew – to emocje, które są w każdym znasz. Jeśli będziesz chronić swoje dziecko przed tymi emocjami, to w przyszłości, jako dorosły człowiek może sobie z nimi nie poradzić.

Ciągła kontrola i sprawdzanie

Poprawianie prac domowych, ciągłe pytanie „czy spakowałeś plecak?”, sprawdzanie, czy dziecko wzięło kanapki do szkoły. Takie zachowania nie uczą odpowiedzialności. Pozwól dzieciom na zapominanie i błędy, aby mogły wyciągać wnioski na przyszłość.

Mylenie kary z dyscypliną

Dyscyplina polega na wyznaczeniu jasnych zasad i dokonywaniu wyborów. Kara to nic innego, jak zadawanie cierpienia za przewinienie. Kary powodują, że dzieci boją się dokonywać wyborów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie