3 rzeczy, o których trzeba pamiętać słuchając swoich dzieci

Jakie korzyści przynosi słuchanie dzieci?
3 rzeczy, o których trzeba pamiętać słuchając swoich dzieci
fot. istock.com
03.11.2020
Dominika Stanisławska

Słuchanie dzieci może być trudne, zwłaszcza gdy wracamy zmęczeni po pracy lub jesteśmy zajęcia pracą zdalną. Dzieci zawsze mają dużo do powiedzenia i zawsze zadają dużo pytań. Niektórzy pomyślą, że dzieci specjalnie wybierają czas, kiedy jesteśmy najbardziej zajęcia – jednak wcale tak nie jest. Pociechy myślą, że to, o czym rozmyślają w danej chwili jest najważniejsze, dlatego w momencie pojawienia się wątpliwości pędzą do dorosłych po rozwiązanie problemu.
Zobacz więcej: Jak powiedzieć dziecku „nie” bez mówienia „nie”?

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać słuchając swoich dzieci

Dzieci wiedząc, kiedy się nimi interesujesz

Już nawet niemowlęta wiedzą, czy skupiasz na nich swoją uwagę, czy też nie. Oczywiście robią to płacząc, gaworząc i machają rękami, ale nadal, jest to komunikacja. Obserwacja dotyczy naszego wyrazu twarzy i naszych oczu, dlatego już na tym etapie życia, niemowlęta oczekują od nas uwagi i skupienia. Jako dorośli możemy myśleć, że tak małe dziecko nie jest niczego świadome, ale jesteśmy w błędzie. Jeśli twoje dziecko gaworzy i wymachuje rękami lub nogami, a ty na to reagujesz, dajesz mu znak, że jesteś zainteresowany. Dzieci od najmłodszych lat obserwują dorosłych, więc jeśli chcesz zbudować solidną więź ze swoim dzieckiem, zwracaj na nie uwagę.
Dzieci od najmłodszych lat obserwują dorosłych, więc jeśli chcesz zbudować solidną więź ze swoim dzieckiem, zwracaj na nie uwagę.
fot. istock.com

Słuchanie w późniejszym czasie

Twoje dziecko przybiega do ciebie i ma ci do opowiedzenia nie zwykłą historię? Ale stawia warunek – musisz wysłuchać tu i teraz. Niestety tu i teraz nie zawsze jest odpowiednim momentem i zamiast udawać, że słuchasz, bądź szczery z latoroślą. Powiedz, że teraz nie masz czasu, ale żeby zapamiętaj historię i jak skończysz swoje „dorosłe” rzeczy, to z przyjemnością posłuchasz, co ciekawego ma do powiedzenia twoje dziecko.
Zobacz więcej: Twoje dziecko przeklina? Zobacz, co robić!

Przypominaj swoim dzieciom o różnych wydarzeniach

Twoje dziecko opowiadało, jak spotkała go jakaś trudność? Zapytaj, jak sobie z tym poradziło. Przypomnij mu o trudnych sytuacjach oraz pokaż, że ty też masz różne problemy i opowiedz, w jaki sposób sobie z nimi radzisz. Nie tylko pokazujesz, że interesujesz się swoimi dziećmi, ale też podsuwasz rozwiązania i pokazujesz, jak można uniknąć życiowych błędów.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie