Jak powiedzieć dziecku „nie” bez mówienia „nie”?

Sprawdź 6 sposobów, które zawsze działają.
Jak powiedzieć dziecku „nie” bez mówienia „nie”?
fot. istock.com
20.10.2020
Dominika Stanisławska

Mówienie dziecku „nie” jest najprostszą formą wychowania, ale nie najskuteczniejszą. Słysząc zaprzeczenie dziecko nie zawsze wie, dlaczego czegoś nie może zrobić. Według niektórych psychologów ciągłe używanie tego zaprzeczenia, może w okresie dorastania prowadzić do dużego buntu twojego dziecka. W pewnym momencie dziecko uodparnia się na słowo „nie”. Oto 10 sposobów na mówienie „nie” bez mówienia „nie”.
Zobacz więcej: Twoje dziecko przeklina? Zobacz, co robić!

6 sposobów na mówienie dziecku „nie”

„Wiem, że X, ale Y”

Jest to forma, której możesz używać do różnych sytuacji. Zamiast mówić „nie możesz”, używasz formy, która pokazuje, iż rozumiesz swoje dziecko, ale jako dorosły, wiesz lepiej, co jest dla niego dobre np.: Wiem, że lubisz lody, ale ich zbyt duże ilości nie są dobre dla zdrowia.
Wiem, że lubisz lody, ale ich zbyt duże ilości nie są dobre dla zdrowia.
fot. istock.com

„Pożywienie służy do jedzenia, a nie do zabawy”

Małe dzieci mają tendencję do zabawy jedzeniem i to nie dlatego, że chcą rodzicom zrobić na złość, ale dlatego, że gdy już się najedzą nie wiedzą, co zrobić z resztkami. Jeśli widzisz, że twoje dziecko zaczyna bawić się jedzeniem, powiedz spokojnie, że pożywienie służy do jedzenia, a nie do bawienia się. Takie zdanie działa też w innych sytuacjach np.: Łóżko służy do spania, a nie do skakania po nim.

„Nie rozrzucaj zabawkami, pokażę ci, jak się bawić”

Widzisz, że twoje dziecko rzuca zabawkami? Zamiast krzyczeć, że „tak nie wolno!” podejdź i powiedz, że źle się bawi. Dzięki temu unikniesz ataku furii u swojego dziecka, a jednocześnie maluch będzie czuł się zrozumiany i szanowany.

„Bądź delikatny”

Widzisz, jak twoje dziecko ciągnie psa za ogon lub wyrywa kwiatostany? Zamiast mówić „nie wolno”, tłumacz, że to żywe istoty, więc trzeba być delikatnym, bo one też czują. Proste zdanie, która pomaga dziecku rozwijać świadomość i empatię.

„Używaj słów, a nie rąk”

Twoje dziecko jest agresywne? Nie umie wyrażać swoich uczuć i myśli, za to boje i szczypie, gdy jest złe? Małe dzieci nie rozumieją, czegoś takie jak „uderzanie innych”. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko inaczej wyrażało złość chwyć je za ręce i powiedz, że jeśli jest zły, to ma mówić, o złości, a nie używać rąk.
Zobacz więcej: Jak pomagać dziecku w nauce?

„Nie rozumiem cię, kiedy tak jęczysz. Powiedz mi swoim zwykłym głosem.”

Małe dzieci szybko chłoną nowe słowa, ale też zdarza im się marudzić. Zamiast mówić dziecku „nie marudź” i „nie jęcz”, poproś, aby mówiło swoim normalnym głosem. Taki sposób zachęca dziecko do normalnego komunikowania się. Motywacją dla dziecka może być też przytulenie, kiedy skończy mówić.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie