7 rzeczy, które każdy nastolatek powinien wiedzieć przed osiągnieciem dorosłości

Zgadzacie się z tym?
7 rzeczy, które każdy nastolatek powinien wiedzieć przed osiągnieciem dorosłości
fot. istock.com
15.10.2020
Dominika Stanisławska

Zanim twoje dziecko osiągnie pełnoletność, przeżyje już swoje pierwsze rozczarowania miłosne, pierwszy alkohol oraz kłótnie z koleżankami. Większości rzeczy nie nauczą się w szkole, a właśnie ty, jako rodzic, jesteś odpowiedzialny za to, aby twoje dziecko wiedziało, jak funkcjonować we współczesnym społeczeństwie. Oto kilka rzeczy, które twoje nastoletnie dziecko powinno wiedzieć przed 18 rokiem życia.
Zobacz więcej: Jak rozmawiać z nastolatkiem, żeby obeszło się bez awantur?

9 rzeczy, które każdy nastolatek powinien wiedzieć

Możesz mówić „nie”

Niby proste? Niekoniecznie. Większość nastolatków nie umie mówić nie, bo boi się o swoją pozycję w grupie. Tłumacz swojemu dziecku, że mówienie „nie”, to oznaka siły, a nie słabości – jak myśli większość nastolatków. Jeśli twoje dziecko będzie przyjmowało postawę asertywną, to w przyszłości nie trzeba będzie się o nie zamartwiać.
Oto kilka rzeczy, które twoje nastoletnie dziecko powinno wiedzieć przed 18 rokiem życia.
fot. istock.com

Zawsze sobie ufaj

Zawsze słuchaj swojego wewnętrznego głosu – on nigdy się nie myli. W najgorszych sytuacjach, odnajdziesz spokój, tylko daj sobie chwilę na opanowanie.

Odpowiedzialna jazda

Wiele wypadków drogowych powodują osoby młode – wystarczy spojrzeć na statystyki policyjne. Wytłumacz swojemu dziecku, że prowadzi kilkutonową maszynę, a rower. Do tego często nastolatki chcąc zaimponować swoim rówieśnikom. Bezpieczeństwo na drodze jest ważne, bo mogą zginąć niewinne osoby.
Zobacz więcej: Jak buntują się dzisiejsze nastolatki?

Panie w sklepie nie patrząc na to, co kupujesz

Nic bardziej nie stresuje młodych ludzi, jak kupowanie prezerwatyw. Wstyd i strach przed tym, że ktoś zobaczy może ich tak paraliżować, że zdecydują się na seks bez zabezpieczeń. To samo dotyczy podpasek, tamponów i innych środków. Ludzi po prostu nie obchodzi, co kto kupuje. Koniec.

Rozważnie podchodź do konfliktów

Każdy spór można rozwiązać w pokojowy sposób. Najważniejszą rzeczą, którą muszą wiedzieć nastolatki jest to, że nie muszą reagować emocjonalnie na wszystko. Czasami zanim powie się jakieś zdanie, lepiej wziąć głęboki oddech.

Przyznawanie się do błędów

Tak samo, jak w przypadku mówienia „nie”, przyznawanie się do błędów nie jest oznaką słabości, zdrowego rozsądku. Ciężko brać na poważnie kogoś, kto upiera się przy jakiejś głupocie. Lepiej powiedzieć, że nie ma się wiedzy na jakiś konkretny temat, niż wyjść na…

Najlepsze lata

Chociaż bycie nastolatkiem, to okres wielu wzlotów i upadków, niezaprzeczalnym faktem jest, że to najlepsza lata naszego życia. Niech twoje dziecko korzysta z tego okresu i popełnia błędy, ale najważniejsze, żeby znało podstawowe zasady moralne, jakie są przyjęte w społeczeństwie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie