Twoje dziecko przeklina? Zobacz, co robić!

Jak postępować z "niewyparzoną" buzią dziecka?
Twoje dziecko przeklina? Zobacz, co robić!
fot. istock.com
10.10.2020
Dominika Stanisławska

Twoje dziecko zaczyna mówić, a każde słowo chłonie niczym gąbka. Dotyczy to również wulgaryzmów. Chociaż możesz być w szoku, gdy dziecko powie przy tobie jakieś przekleństwo, to niestety jest naturalne. Gorzej, gdy dzieci zobaczą, że ich brzydkie słowa robią na nas wrażenie – mogą to wykorzystywać do robienia nam na złość. Jak reagować, gdy dziecko przeklina? A może wcale nie reagować?
Zobacz więcej: Czy wiesz, jakie obawy mają znajomi, gdy zostawiasz z nimi swoje dziecko?

Skąd dziecko zna brzydkie słowa?

Odpowiedź jest bardzo szeroka. Przede wszystkim od dorosłych. Nawet jeśli my nie przeklinamy, to na ulicy można spotkać wiele innych osób, które to robią. Malec wyłapuje nowe słowa i je zapamiętuje. Inną możliwością możemy być my sami. Może akurat zdarzyło nam się bluzgać, chociaż myśleliśmy, że maluch nie słyszy? Możliwe, że wulgarne słowo zasłyszało u rówieśników, którzy mogą być nieświadomi znaczenia wypowiadanych słów.
Możliwe, że wulgarne słowo zasłyszało u rówieśników, którzy mogą być nieświadomi znaczenia wypowiadanych słów.
fot. istock.com

Jak uporać się z przeklinaniem u dziecka?

Najważniejsze to nie być złym lub zdziwionym, gdy dziecko wypowiada wulgaryzmy. Jeśli zobaczy po nas jakąkolwiek reakcję, to będzie rzucało brzydkimi słowami, bo zakoduje sobie w głowie nasze zachowanie. Aby jak najszybciej zaradzić niegrzecznym słówkom potrzeba jest rozmowa, ale nie pełna pouczeń, tylko pytań. Zapytaj dziecko, skąd zna takie słowo, dlaczego go używa. Może chce zwrócić na siebie twoją uwagę? Później wyjaśnij, czym jest to słowo, dlaczego nie wolno go używać i co się sądzi o dzieciach, które używają takich słów.
Zobacz więcej: Czy dobrze opiekuję się swoim dzieckiem?

Kara za niesubordynację

Jeśli rozmowy nie pomogły, czas wyciągnąć cięższe działo – konsekwencje. Karą może być zabranie ulubionej zabawki lub ograniczenie swobód. Do tego można zakazać przyjemności takich jak słodycze. Jeśli i to nie pomaga, warto założyć słoik, do którego dziecko będzie wrzucać swoje oszczędności za każde brzydkie słowo. Taki mandat może szybko nauczyć dzieci, że jeśli nie będą się stosować do słów rodziców, to zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Jak zastąpić przekleństwa?

Każdy z nas musi dać w jakiś sposób upust emocjom. Zamiast używać brzydkich słów, ustalcie razem inne, wspólne słowo, które będzie zamiennikiem dla wulgaryzmów. Takim słowem może być „kurczę” albo „kurka wodna”. Jeśli w tobie lub w dziecku wzmagają się negatywne emocje pamiętajcie, aby używać wspólnie wybranych słów, bo gdy ty się wyłamiesz od zasady, twoje dziecko też to zrobi.

SONDA
Czy twoje dziecko przeklina?
Czy twoje dziecko przeklina?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.10.2020 06:58
Jeżeli jest się lub przebywa wśród patologii, która nie umie powstrzymać się od przeklinania przy dziecku, to ono złapie.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie