Co robić, gdy pojawia się zazdrość o rodzeństwo?

Twoje dzieci są o siebie zazdrosne? To się często zdarza.
Co robić, gdy pojawia się zazdrość o rodzeństwo?
fot. istock.com
01.10.2020
Dominika Stanisławska

Twoje starsze dziecko jest zazdrosne o nowego członka rodziny? Nie ma co czekać, aż sytuacja się zmieni, bo zazdrość może się przerodzić w agresję. Warto już od pierwszych dni zwracać uwagę na zachowanie starszego dziecka i reagować na wszelkie sygnały zazdrości. Jak poradzić sobie z zazdrością między rodzeństwem? Jakie są objawy zazdrości? Czy zazdrość zawsze musi się pojawić?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Skąd się bierze zazdrość o rodzeństwo?

Masz już jedno dziecko i spodziewasz się kolejnego? Jest to okazja do tego, aby już tłumaczyć swojemu dziecku, że pojawi się nowy członek rodziny. Warto od pierwszych dni informować dziecko, co będzie się działo za 9 miesięcy, aby nie było zaskoczone i zazdrosne o rodzeństwo. Zazdrość u dzieci bierze się głównie ze strachu. Jest to strach o swoją pozycję, uwagę rodziców, ich miłość i ich czas. Najmłodszy członek rodziny jest bardzo angażujący i nie możesz wymagać od swojego starszego dziecka pełnego zaangażowania w opiekę nad młodszym bratem lub siostrą.
Jest to strach o swoją pozycję, uwagę rodziców, ich miłość i ich czas.
fot. istock.com

Jakie są objawy zazdrości u dziecka?

Najczęstsza jest agresja i złośliwość. Nie musi być wymierzona w młodszego członka rodziny, ale w rodziców. Szybko zorientujesz się, że twoje dziecko robi ci na złość w momencie, kiedy będziesz go o coś prosić, np.: o ciszę – starsze dziecko będzie robiło dużo hałasu, aby jak najbardziej zwrócić na siebie uwagę. Innym zachowaniem jest regres. Starszak zacznie gaworzyć, nie będzie chciał się ubierać sam, korzystać z toalety, jeść. Najlepiej przeczekać fazę regresu i na nią pozwolić, bo ona bardzo szybko minie. Nowy członek rodziny to także silny stres dla rodzeństwa, dlatego mogą pojawić się różnego rodzaju choroby u starszaka.
Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z napadami furii u małego dziecka?

Jak poradzić sobie z zazdrością o rodzeństwo?

Zaangażuj swoje starsze dziecko do pomocy, ale nie przez zmuszanie, a zachęcania. Jeśli ono samo zobaczy, jak wygląda opieka nam maluchem łatwiej zrozumie, dlaczego tak wiele czasu poświęcasz na młodsze dziecko. Ponadto znajdź czas tylko dla starszaka, aby nie czuł się odrzucony i niepotrzebny. Wspólne czytanie, wyjście we dwoje na lody na pewno załagodzi skutki zazdrości. Z czasem starsze dziecko może nawet samo poprosić o wyjście gdzieś we trójkę.

SONDA
Czy twoje starsze dziecko jest zazdrosne o młodsze?
Czy twoje starsze dziecko jest zazdrosne o młodsze?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie