Jak prawidłowo stosować system nagród i kar?

Każdy z nas woli marchewkę od kija.
Jak prawidłowo stosować system nagród i kar?
fot. istock.com
01.10.2020
Dominika Stanisławska

Aby prawidłowo przygotować dziecko do życia społecznego trzeba je zapoznać z normami panującymi w danej mentalności narodowej, ale nie tylko. Dziecko musi się też nauczyć, że w żadnym społeczeństwie nie jest akceptowany określony zbiór zachowań. Jak dobrze wychować dziecko? Jaki system wychowania zastosować?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko dbania o rzeczy i porządek? Poznaj kilka prostych wskazówek!

Lepiej stosować kary czy nagrody?

Każdy z nas woli być nagradzany i chwalony niż karcony – szczególnie za jakieś drobne przewinienia. System wychowywania dzieci jest podobny do tresury psów. Jeśli chcemy, aby się czegoś nauczył, to nagradzamy go smaczkami. Jeśli nasz pupil robi coś nie tak, to stanowczo zwracamy na to uwagę. Z dziećmi jest to samo. Warto zwracać uwagę na drobne przewinienia, aby w przyszłości uniknąć znacznie większych. Nagradzanie powoduje, że chcemy się dobrze zachowywać, bo czeka nas za to nagroda. Jednocześnie pochwały, wyrazy uznania i uśmiechy utrwalają w dzieciach dobre cechy. W przyszłości twoje dziecko będzie pewniejsze siebie. Faktem jest, że dorośli, którzy byli często karani w dzieciństwie mają niższą samoocenę.
Jeśli nasz pupil robi coś nie tak, to stanowczo zwracamy na to uwagę.
fot. istock.com

Jak chwalić dziecko?

Najważniejsze, abyśmy sami wierzyli w to, co mówimy naszemu dziecku. Może się wydawać, że dzieci nie wyczują fałszu, ale w rzeczywistości są bardzo wyczulone. Najlepiej, gdy przy prostych czynnościach powiesz dziecku, że np.: świetnie zawiązało buty lub bardzo ładnie pozmywało naczynia. Dobra pochwała pokazuje konkretnie, co nam się podobało, nie jest żartobliwa, jest pozytywna i bez krytyki, czyli bez „ale” w drugiej części zdania. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko budowało pewność siebie i miało z tobą bliską więź unikaj zwrotów typu „w końcu”, „tym razem”, „nareszcie”. Innym słowem, którego lepiej unikać jest słowo „nie”, np.:  Nie rozrzucałaś zabawek.

Wychowywanie dziecka jest trudne, a nawet jeśli masz więcej niż jedno, to nie wszystko musi się sprawdzić u twojej młodszej pociechy. Dziecko trzeba obserwować i dać mu szansę na popełnianie błędów, bo tylko dzięki temu, będzie mogło uczyć się prawidłowych zachowania.
Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko faworyzuje jednego z rodziców?

SONDA
Często chwalisz swoje dziecko?
Często chwalisz swoje dziecko?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie