Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Czy podstawą nauki jest tylko kieszonkowe?
Jak nauczyć dziecko oszczędzania?
fot. istock.com
01.10.2020
Dominika Stanisławska

Edukacja finansowa, tak jak wszystko, zaczyna się w domu. Niestety, ale polska szkoła nie zapewnia edukacji z tego zakresu na odpowiednim poziomie, dlatego warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że oszczędzanie i oszczędności to bardzo ważny aspekt dorosłego życia. Problemy finansowe potrafią niszczyć całe rodziny, dlatego już od małego pokaż swojemu dziecku, jak prawidłowo zarządzać budżetem domowym.
Zobacz więcej: Dzieci a internet. Jak czasy zdalnego nauczania zmusiły nas do zaostrzenia kontroli?

Dostęp do budżetu domowego, tak czy nie?

Pierwsze co przychodzi rodzicom do głowy w kwestii edukacji finansowej, to kieszonkowe. Oczywiście można wydzielać dziecku konkretną kwotę raz w miesiącu, ale pięcioletnie dziecko nie ma aż tak dużych potrzeb, którym nie możemy sprostać. Od czego zacząć? Przede wszystkim dobry przykład idzie z góry. Już od małego możesz z dzieckiem przeglądać rachunki i robić podsumowanie wydatków. Możecie wspólnie zbierać paragony i liczyć, ile dziennie wydajecie. Wydaje się za trudne do pojęcia dla małego dziecka? Nic bardziej mylnego. Dzieci chcą naśladować dorosłych, więc spokojnie możecie wykonywać te czynności wspólnie.
Dzieci chcą naśladować dorosłych, więc spokojnie możecie wykonywać te czynności wspólnie.
fot. istock.com

Kieszonkowe, tak czy nie?

Kieszonkowe jest dobrym rozwiązaniem dla starszego dziecka. Jednak, żeby miało sens musi ono już mieć jakąś wiedzę na temat finansów, bo inaczej może wszystkie pieniądze wydać jednego dni, a nie o to przecież chodzi. Wcześniej pokaż dziecku, że pieniądze nie przychodzą same tylko za pracę oraz, że trzeba oszczędzać. Możesz np.: wynagrodzić skoszenie trawy symboliczną kwotą lub inną pomoc w ogródku (jeśli go masz). To nauczy dziecko, że za pracę należy się wynagrodzenie. W tym samym czasie wprowadź też pojęcie oszczędzania. Można odkładać pieniądze do dwóch puszek – jedna niech będzie na bieżące potrzeby, a inna na dalekie cele, np.: gra komputerowa. W ten sposób pokażesz, że można rozsądnie gospodarować budżetem. Warto pamiętać, aby nie wynagradzać dobrych stopni w szkole, bo uczy to złych nawyków.

Niezależnie od wybranej drogi, edukacja finansowa jest tak samo ważna jak inne aspekty życia. Im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko zarządzania finansami, tym większa możemy mieć pewność, że w przyszłości poradzi sobie z zarządzaniem budżetem. Zrób wszystko, aby problemy finansowe nie dotknęły twoich najbliższych.
Zobacz więcej: Praca nastolatka, tak czy nie?

SONDA
Dajesz swojemu dziecku kieszonkowe?
Dajesz swojemu dziecku kieszonkowe?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie