Praca nastolatka, tak czy nie?

Twoje nastoletnie dziecko chce iść do pracy?
Praca nastolatka, tak czy nie?
fot. istock.com
26.09.2020
Dominika Stanisławska

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy nastolatek chce mieć swoje pieniądze i oświadcza, że idzie do pracy. W sumie rodzice powinni się cieszyć, że dziecko chce spróbować zarabiać nawet drobne kwoty. Dlaczego więc rodzice zamiast się cieszyć, drżą? Czy praca to definitywny koniec bycia dzieckiem?
Zobacz więcej: Twoje nastoletnie dziecko chce spędzić weekend ze swoją sympatią? Zobacz, co robić

Co trzeba wiedzieć o zatrudnianiu nieletnich?

Przede wszystkim praca nieletnich jest uregulowana w Kodeksie Pracy, a więc potencjalny pracodawca ma wiele ograniczeń związanych z zatrudnianiem nieletnich i młodocianych. Osoby nieletnie, czyli te do 16 roku życia mogą być zatrudnione tylko w działalności artystycznej, kulturalnej, sportowej i reklamowej. Potrzebna jest także zgoda opiekuna oraz inspektora pracy. Nieletni może pracować maksymalnie 6 godzin na dobę. Młodociany, czyli osoba, która ma 16 lat, może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę. Tu warto dodać, że taka osoba nie może pracować w godzinach 22-6. Jeśli twoje dziecko idzie do pracy w innym celu niż przygotowanie zawodowe, to nie będzie mogło pracować więcej niż 12 godzin w tygodniu, a w dniu, w którym ma lekcje będzie mogło przepracować maksymalnie 2 godziny.
Potrzebna jest także zgoda opiekuna oraz inspektora pracy.
fot. istock.com

Odpowiedzialność czy fanaberia?

W okresie wakacji rodzice zazwyczaj są dumni ze swojego dziecka, które chce pracować, zobaczyć jak to wygląda i zarobić na swoje przyjemności. Gorzej w roku szkolnym, bo nawet jeśli wszystko jest uregulowane prawnie, to rodzice i tak mają wątpliwości co do pracy nieletniego lub młodocianego. Warto przedyskutować ze swoim dzieckiem ten temat, a nie od razu zabraniać. Najpierw zapytaj, co to za praca, czy na pewno wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a dopiero potem przypomnij o obowiązku szkolnym. Chociaż dwie godziny w dniu odbywania zajęć szkolnym to niewiele, to i tak może się okazać, że dla twojego dziecka to za dużo. Ustal pewne granice. Jeśli nie zostaną one przekroczone, a twoje dziecko nie będzie miało gorszych wyników w nauce, to warto dać szansę.
Zobacz więcej: Relacja córki z ojcem – jak wpływa na dorosłe życie kobiety?

Jakie zawody może wykonywać twoje dziecko?

Wbrew pozorom osoby poniżej 18 roku życia mają gdzie szukać pracy. Bary fast food chętnie przyjmują nieletnich i młodocianych. Każda para rąk przyda się także przy porządkach w ogrodzie, zbiorach owoców oraz przy opiece nad zwierzętami. Twoje dziecko może także spróbować swoich sił w statystowaniu, rozdawaniu ulotek lub zwykłej pracy w sklepie.

Rodzice często mówią „nie”, bo ciężko im się pogodzić z szybkim dorastaniem pociechy. Trzeba pamiętać, że dziecko, które szuka pracy wykazuje się ogromną odpowiedzialnością i samoświadomością. Ponadto praca uczy obowiązkowości, punktualności, rozdzielania obowiązków oraz pozwala na pierwsze poważne wyjście ze strefy komfortu i poznanie nowych osób.

SONDA
Czy twoje niepełnoletnie dziecko pracuje lub pracowało?
Czy twoje niepełnoletnie dziecko pracuje lub pracowało?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie