Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci? [EkoMama]

Pokaż dziecku, że segregacja jest super!
Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci? [EkoMama]
fot. istock.com
26.09.2020
Dominika Stanisławska

W ratunek naszej planety trzeba zaangażować wszystkie pokolenia. Im wcześniej nasze dziecko będzie edukowane z zakresu segregacji śmieci i być eko, tym lepiej dla nas wszystkich. Rozmowy na temat odpadów są stosunkowo nowym temat, a niekiedy sami rodzice mają problem z segregacją. Jak nauczyć malucha segregowania śmieci? Jak samemu zadbać o planetę? Od czego zacząć?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko dbania o rzeczy i porządek? Poznaj kilka prostych wskazówek!

Daj dobry przykład

Rodzice zanim zaczną edukować swoje pociechy sami często muszą wiele doczytać. Segregowanie śmieci wymaga zmiany nawyków. Efektywna nauka powinna przebiegać wspólnie. Uczcie się razem, co to jest recykling, w jakie pojemniki wkładać odpowiednie rzeczy. Jeśli chcesz, możesz wraz z dzieckiem przyozdobić kosze na śmieci odpadami, które się wrzuca do poszczególnych pojemników. Edukacja poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. W pierwszej kolejności dziecko powinno się nauczyć rozróżniać odpady, czyli umiejętnie wskazać papier, plastik, szkło, odpady biodegradowalne i metale. Im szybciej zaczniemy uczyć dziecko segregacji, tym lepiej będziemy dbać o planetę.
Efektywna nauka powinna przebiegać wspólnie.
fot. istock.com

Daj śmieciom drugie życie

Plastik, choć zalewa naszą planetę, jest bardzo dobrym tworzywem, tylko ludzie go źle wykorzystują. Rozkłada się kilkaset lat i jest trwały, dlatego możesz sam za pomocą plastikowych opakowań stworzyć z dzieckiem zabawki i ozdoby do pokoju. Dobrze sprawdzą się puszki, w których można trzymać kredki i flamastry.
Zobacz więcej: Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? Zobacz, co robić!

Czas na praktykę

Chcesz, aby twoje dziecko szybko nauczyło się, jaki wpływ na środowisko ma segregacja? Jeśli twój maluch opanował już teorię, to czas na praktykę. Zabierz swoje dziecko do lasu na wycieczkę i razem posprzątajcie okoliczną polanę. Maluch nauczy się nie tylko segregowania, ale też na własne oczy zobaczy, jaki wpływ ma brak segregacji na środowisko oraz, dlaczego należy sprzątać po siebie śmieci.

Po takiej wycieczce nasze dziecko powinno mieć pełną wiedzę na temat segregacji śmieci. Warto też zaznaczyć, że dzieci są doskonałymi obserwatorami i jeśli chcemy, żeby chłonęły wiedzę, to sami musimy się pilnować z odpowiednim wrzucaniem odpadów do kosza. Dobrze tez, jeśli dziecko ma bezpośredni dostęp do pojemników, aby samo mogło wyrzucać śmieci bez twojej pomocy.

SONDA
Czy twoje dziecko umie segregować śmieci?
Czy twoje dziecko umie segregować śmieci?
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie