Dzieci a internet. Jak czasy zdalnego nauczania zmusiły nas do zaostrzenia kontroli?

Od marca, z przerwą na wakacje, dzieci ciągle siedzą przed komputerem. Jak zrobić wszystko, aby były bezpieczne?
Dzieci a internet. Jak czasy zdalnego nauczania zmusiły nas do zaostrzenia kontroli?
fot. istock.com
18.09.2020
Dominika Stanisławska

Postęp technologiczny zapewnił nam nieograniczony dostęp do wiedzy i informacji, ale spowodował też rozprzestrzenienie się nie tylko tych dobrych rzeczy, ale i złych. Ciemna strona internetu to nie tylko niewiedza o tym, kto jest po drugiej stronie, ale też uzależnienia od gier i paradoksalnie – słabe oceny w szkole. Jak sprawić, aby internet był bezpieczny dla naszego dziecka? Czy dziesięcioletnim dzieciom potrzebny jest nieograniczony dostęp do internetu? Czy powinno korzystać z aplikacji typu TikTok i Instagram?
Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko faworyzuje jednego z rodziców?

Dzieci a internet - pomoc w nauce

Internet pomaga poszerzać horyzonty i wiadomo to nie od dziś. Dziecko może korzystać, zwłaszcza teraz, z komputera, ale prawda jest taka, że gdyby nie koronawirus, to internet dzieciom poniżej 13 roku życia nie byłby aż tak bardzo potrzebny. Polskie dzieci jeszcze przed pandemią za dużo siedziały przed komputerem o czym nie raz informowali psycholodzy i dietetycy. Dziś bez komputera obejść się nie da i można zdobywać wiedzę i uczyć się przez aplikacje, pod warunkiem, że wszystko jest kontrolowane. Z resztą wszystko zostało stworzone dla ludzi, trzeba tylko z tego umiejętnie korzystać.
Internet pomaga poszerzać horyzonty i wiadomo to nie od dziś.
fot. istock.com

Dzieci a internet - aplikacje na telefon, tak czy nie?

Jeśli nasze dziecko nie ma telefonu to instalowanie aplikacji jest zupełnie niepotrzebne. Dzieci szukają atencji w internecie. Zamiast zakładać dziecku profil, na którym nie będziesz mógł kontrolować treści, jakie udostępnia twoje dziecko i inni, lepiej nie ryzykuj. Nawet jeśli masz rozsądne dziecko, to nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie. Warto zastanowić się także, czy ośmiolatek lub dziewięciolatek potrzebują TikToka lub Instagrama. Może zamiast instalować aplikację, spędź trochę czasu z dzieckiem. W razie potrzeby nie będzie ono szukało pomocy w internecie tylko u ciebie.
Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z napadami furii u małego dziecka?

Jeśli nasze dziecko jest starsze, ma własny telefon i chce mieć aplikację, to można to rozważyć. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przekazać je dziecku. Konto powinno mieć status prywatnego. To rozwiązanie dla osób, których treści mają trafiać do określonego grona odbiorców. Bezwzględnie powinno mieć zakaz prowadzenia transmisji na żywo z domu, a także lokalizacja powinna być ukryta. Monitoring aplikacji przez rodziców. Trzeba zwracać uwagę, jakie treści publikuje nasze dziecko oraz czy inni użytkownicy nie naruszają zasad bezpieczeństwa. Dziecko powinno mieć świadomość, że nie może udostępniać adresów, numeru telefonu, ani innych danych nieznanym użytkownikom.

SONDA
Pozwalasz swojemu dziecku korzystać z różnych aplikacji?
Pozwalasz swojemu dziecku korzystać z różnych aplikacji?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie