Twoje nastoletnie dziecko chce spędzić weekend ze swoją sympatią? Zobacz, co robić

Każdy rodzic w końcu usłyszy to pytanie od swojego dziecka. Jak się na nie przygotować?
Twoje nastoletnie dziecko chce spędzić weekend ze swoją sympatią? Zobacz, co robić
fot. istock.com
16.09.2020
Dominika Stanisławska

W pewnym wieku wyjazdy z rodzicami to obciach. Ty idziesz po jednej stronie ulicy, a twój nastolatek po drugiej. Dla niego wasza rozrywka jest żenująca, a dla was nastoletnie fochy niezrozumiałe. W końcu po dwóch latach wspólnych wakacji (wspólnej męki, kłótni i pretensji), pada pytanie „czy mogę wyjechać z moją sympatią na weekend? Będą jej/jego rodzice. Co robić w takiej sytuacji? Zaufać i pozwolić jechać czy lepiej kategorycznie zabronić?
Zobacz więcej: Rozsądne rodzicielstwo – fakty i mity dotyczące opieki nad noworodkiem

Moje dziecko chce wyjechać z sympatią, co robić?

To pytanie często można znaleźć na forach, a odpowiedzi są przeróżne. Chociaż rodzice są coraz bardziej liberalni, to ze względu na czasy w jakich ich dzieci żyją, wcale nie napawają optymizmem – wręcz mogą przerażać. Staramy się chronić nasze dzieci, aż „niestety” pewnego dnia przychodzą i mówią, że wolą jechać na wakacje SAME, BEZ WAS. Zgodzić się czy nie? Przecież tyle niebezpieczeństw czeka w świecie, a z drugiej strony ty też miałaś „naście” lat i pierwsze wakacje wspominasz do tej pory, więc czy to byłoby sprawiedliwe, gdybyś odebrała swojemu dziecku możliwość dobre zabawy, której sama tak bardzo pragnęłaś?
Moje dziecko chce jechać samo na wakacje
fot. istock.com

Ufaj, ale sprawdzaj

Nagle twoje zaufanie do własnego dziecka, które przecież masz, zostaje wystawione na ciężką próbę. Jeśli powiesz „nie” ona/on się obrazi, jeśli powiesz „tak”, nie wiesz, co się będzie działo. Warto w tym momencie samemu ochłonąć, dowiedzieć się, jaki model wychowania stosują rodzice sympatii twojego dziecka, gdzie będą, co będą robić, jakie mają plany na całe dnie, czy dzieci będą długo same. Zwróć także uwagę na to, jaki jest ich związek, czy raczej kłócą się ciągle, czy spędzają ze sobą dużo czasu. Jeśli widzisz, że dobrze się dogadują i spędzają ze sobą dużo czasu, to nie powinno być obaw – przez tydzień na wakacjach te sprawy nie ulegną zmianie.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko nie lubi twojego partnera?

Ostateczna decyzja

Podczas podejmowania decyzji zaangażuj w to swoje dziecko. Jeśli zobaczysz, że jemu/jej naprawdę zależy na wspólnym wyjeździe, że dziecko odpowiedziało na wszystkie twoje pytania, to nie ma powodów do obaw. Pamiętaj, że nigdy nie możesz trzymać swoje dziecka pod kloszem i musisz dać mu przestrzeń na dorastanie i branie odpowiedzialności za siebie i innych.

Nie ma dobrej odpowiedzi w tej sytuacji, jednak po to jesteś rodzicem, aby podejmować rozsądne decyzje, które nie zawsze muszą być zgodne z oczekiwaniami twoje dziecka. Właśnie po to, należy rozważyć wszystkie za i przeciw.

SONDA
Pozwoliłbyś swojemu dziecku na pojechać na wakacje samemu?
Pozwoliłbyś swojemu dziecku na pojechać na wakacje samemu?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.09.2020 14:38
Mam prawie pełnoletnie dzieci. Jeden z synów na przykład był na obozie młodzieżowym z buta i tam jego sympatia też pojechała, ufam swojemu synowi, więc nie widziałam w tym problemu. Każdy przecież kiedyś był młody. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie