Co zrobić, gdy dziecko nie lubi twojego partnera?

Dzieci często nie rozumieją, że rodzice mają prawo do własnego szczęścia.
Co zrobić, gdy dziecko nie lubi twojego partnera?
fot. istock.com
15.09.2020
Dominika Stanisławska

Rozwód rodziców to nie zawsze ulga dla każdego. Często cierpi na tym dziecko, bo nie rozumie złożonych relacji między ludźmi. Najtrudniej może być wtedy, kiedy rodzice się rozstali, ale oboje bardzo angażowali się w wychowywanie. Z czasem może dojść do pogodzenia się z sytuacją i zrozumienia jej, ale kolejny problem pojawia się, gdy jedno z rodziców, z którym dziecko mieszka znajdzie nowego partnera. Co zrobić, gdy dziecko nie akceptuje nowego partnera? Jak rozmawiać z dzieckiem na tematy rozstania? Czy można w jakiś sposób załagodzić sytuację?
Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z napadami furii u małego dziecka?

Jak przygotować dziecko na nowego partnera?

Kiedy już kogoś poznasz i zaczniecie tworzyć  udany, poważny związek to najpierw przedstawiasz go koleżankom i czekasz na ich zdanie. Potem przychodzi czas na dziecko. Zanim jednak dojdzie do pierwszego spotkania, warto swojego malucha na to wydarzenie przygotować. Wiąże się to z tym, że dziecko już raz przeżyło tragedie, kiedy rodzice się rozstali, ułożyło swój świat na nowo, a teraz znów coś zmienia. Tym razem nie pozwól, aby nie było na to przygotowane. Już wcześniej zacznij rozmawiać na ten temat z dzieckiem. Tłumacz, że rozwód rodziców, nie zmienił ich miłości do niego, że zarówno ty jak i twój były partnera macie prawo do szczęścia. Jeśli twój były lub była już sobie kogoś znaleźli, i są szczęśliwi, to postaw ich za wzór.
Często cierpi na tym dziecko, bo nie rozumie złożonych relacji między ludźmi.
fot. istock.com

Co zrobić, gdy dziecko nie akceptuje nowego partnera?

Jeśli mimo rozmów i tłumaczeń między twoim dzieckiem a nowym partnerem dochodzi do spięć, to mogą być tego dwa powody, albo dziecko nie pogodziło się z twoim rozstaniem albo boi się porzucenia jak poprzedni partner. W tej sytuacji nieważne, co by się działo, nie ustępuj dziecko. Nie porzucaj swoje szczęścia i pokaż, że też możecie być zgranym zespołem. Twoje dziecko ma prawo być złe i ma prawo kochać swojego ojca/ matkę. Aby nie doszło do eskalacji konfliktu, przede wszystkim trzeba porozmawiać z dzieckiem. Zrozumieć co czuje, czego się boi i dlaczego się boi. W innym wypadku może dochodzić do kłótni, a w najgorszym wypadku do rozpadu związku. Jeśli masz dobre stosunki z byłym partnerem, możesz też jego poprosić o pomoc.

Nowy partner to wcale nie „nowy rodzic”. Jeśli dochodzi do buntu, to warto, aby partner powiedział, że nie ma zamiaru wchodzić w rolę ojca lub matki. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie z każdej ze stron oraz cierpliwość.
Zobacz więcej: Twoja teściowa wtrąca się w wychowywanie dziecka? Wskazówki, co robić!

SONDA
Czy twoje dziecko akceptuje nowego partnera?
Czy twoje dziecko akceptuje nowego partnera?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie