Jak poradzić sobie z napadami furii u małego dziecka?

Dlaczego małe dzieci wpadają w ataki złości z powodu błahych spraw?
Jak poradzić sobie z napadami furii u małego dziecka?
fot. istock.com
12.09.2020
Dominika Stanisławska

Nie raz zdarzyło ci się, kiedy twoje dziecko wpadało w złość i miało atak furii. Najczęściej zdarza się to w sytuacjach, kiedy nie dostaje tego, czego chce lub, kiedy nie chce czegoś zrobić. Ataki agresji są normalnym objawem rozwoju u dziecka. Jak sobie z nimi poradzić i samemu nie wpaść w złość? Jak nauczyć dziecko wyrażania swoich emocji w inny sposób?

Dlaczego dziecko histeryzuje?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Po prostu maluch nie zna jeszcze innych metod wyrażania swojego niezadowolenia. Ma nierozwinięty system wyrażania emocji i nie zna słów, którymi może opisać, co czuje w danej chwili. Ponadto małe dzieci nie wiedzą, że nie zawsze mogą mieć to, czego chcą. Wszystkiego żądają natychmiast, dlatego rodzice powinni wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie ustępować w przypadku ataku agresji oraz nie krzyczeć na dziecko – im bardziej jesteśmy rozważni, tym lepiej dla nas i dziecka. Pociecha z dnia na dzień będzie się uczyć, że nie może mieć wszystkiego naraz, a my swoim stoickim spokojem nie będziemy przekazywać złych emocji, które będą napędzać tę kulę śnieżną.
Ataki agresji są normalnym objawem rozwoju u dziecka.
fot. istock.com

Atak złości w miejscu publicznym

Nie raz na pewno przeżył to każdy rodzic. Dziecko krzyczy, leży na podłodze i macha rękami. Co najgorsze, ludzie wokoło dają dobre rady, które w tej sytuacji na nic się nie przydadzą. Jednym słowem – dziecko płacze, bo czegoś od ciebie nie dostało, a ty się złościsz reakcjami ludzi. Co robić w takiej sytuacji? Zanim zajmiesz się swoim dzieckiem uspokój swoje emocje. Daj sobie minutę na pozbieranie myśli, na zignorowanie komentarzy ludzi, a dopiero potem pomóż swojemu dziecku. Jeśli twój maluch leży na ziemi, to licz na to, że cię słucha. Nawet jeśli do niego mówisz, to myśli są zupełnie gdzie indziej. W takiej sytuacji musisz zapewnić dziecku bezpieczeństwo, jeśli widzisz, że robi sobie krzywdę, przejdź z dzieckiem w bezpieczne miejsce, a jeśli potrzebuje kontaktu fizyczne, to delikatnie je przytrzymaj.
Zobacz więcej: Rozsądne rodzicielstwo – fakty i mity dotyczące opieki nad noworodkiem

Atak złości przy jedzeniu

Między pierwszym a trzecim rokiem życia kształtują się w dzieciach preferencje żywieniowe. Jest to także okres, w którym dziecku zaczyna mówić „nie” – jest to pewnego rodzaju bunt. Jeśli do tej pory nauczyłeś swojego malucha, że na każdy płacz jesteś przy nim lub, że na każdy wyraz niezadowolenia dostaje ulubione jedzenie, to natychmiast musisz zmienić swoje podejście. Jeśli zakodujesz w swoim dziecku złe nawyki, to będzie mieć ono z tym problem przez całe życie.

Pomóż dziecku określić emocje

Zamiast mówić cięgle słowo „nie”, zapytaj „czy byłeś zły, bo nie pozwoliłem ci na rzecz X, tak?”. Pytanie zakończone słowem „tak”, pozwala dziecku wyrażać emocje, a tobie zrozumieć problem. Pytaj o to, czy dziecko było na ciebie złe, czy było smutne. Jeśli nie będziesz zadawać pytań, to nie pozwolisz dziecku określić tego, co czuło, a tak tobie samemu będzie trudno zrozumieć zaistniałą sytuację.
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko dbania o rzeczy i porządek? Poznaj kilka prostych wskazówek!

SONDA
Czy twoje dziecko często ma ataki złości?
Czy twoje dziecko często ma ataki złości?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie