Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? Zobacz, co robić!

Nie każdy musi lubić szkołę. Prawdziwy problem pojawia się, gdy dziecko robi wszystko, żeby do niej nie chodzić.
Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? Zobacz, co robić!
fot. istock. com
09.09.2020
Dominika Stanisławska

Szkoła, oficjalnie miejsce nauki, rozwoju i poznawania rówieśników. W rzeczywistości polska szkoła daleko odbiega sielankowego obrazka. Dużo nauki, sfrustrowani nauczyciele i podział klasowy na lepszych i gorszych. Do tego lekcje do późna, częste konflikty z koleżankami i kolegami oraz nauczycielami. Niestety, ale polskiej szkole daleko do europejskiego obrazka, jaki znają Niemcy czy Brytyjczycy. Warto wspomnieć, że polska szkoła wzorowana jest na pruskim systemie wojskowym. Nic dziwnego, że często dzieci nie chcą chodzić do szkoły. Co robić w takiej sytuacji? Co może być przyczyną niechęci? Jak pomóc dziecku w trudniejszym okresie?
Zobacz więcej: Twoja teściowa wtrąca się w wychowywanie dziecka? Wskazówki, co robić!

Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Jeśli sytuacja zdarza się raz na jakiś czas to jest to normalne. Raz na jakiś czas każdy z nas chce odpocząć od rutyny. Ponadto polska szkoła przeciąża uczniów w obowiązkach, więc jeśli twoje dziecko raz kilka tygodni lub miesięcy mówi, że nie chce, po prostu spróbuj je zachęcić. Zmotywuj zbliżającym się niedługo weekendem, ciekawą historią lub atrakcją po lekcjach, która na pewno poprawi mu humor. Jeśli dziecko idzie pierwszy raz do szkoły to normalne, że nie zna miejsca i może być niechętne do poznania nowych rzeczy, a pierwsze dni w szkole mogą być okupione stresem i łzami. Co robić w takiej sytuacji? Po prostu bądź wsparcie, tłumacz i rozmawiaj.
Co robić, kiedy dziecko nie chce chodzić do szkoły?
fot. istock.com

Co może być przyczyną niechęci?

Sytuacja może się bardziej komplikować, gdy nasza latorośl kilka razy w tygodniu nie chce wstać do szkoły, a ty musisz co rano musisz toczyć bój o wyjście z domu. Zamiast kłótni i porannych szarpanin lepiej porozmawiać z dzieckiem. Dowiedz się, co złego się dzieje i jako rodzic pomóż. Dzieci wstydzą się mówić o rzeczach, które spotykają się pierwszy raz. Boją się wyśmiania i niezrozumienia. Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, gdy są prześladowane przez rówieśników z różnych powodów, mają problemy w nauce, nie czują wsparcia od nauczyciela, mają problemy rodzinne lub ciężko przystosowują się do nowych sytuacji. W takiej sytuacji jest kilka wyjść: rozmowa z wychowawcą, pedagogiem lub indywidualna wizyta u psychologa.
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko dbania o rzeczy i porządek? Poznaj kilka prostych wskazówek!

Jak pomóc dziecku?

Przede wszystkim trzeba rozmawiać. Dzięki rozmowie znajdziesz źródło problemu i będziesz mogła pomóc swojemu dziecku. Możliwe, że uchronią was to przed dalekosiężnymi konsekwencjami w przyszłości, takimi jak ciągłe wagary, ogromne problemy w nauce lub powtarzanie klasy. Każdy problem trzeba rozwiązywać w zarodku, aby w przyszłości nie musieć się stresować (i dziecka) dużo większymi problemami. Nie zakładaj od razu, że twoje dziecko coś przeskrobało i boi się nagany. Coraz częściej problemy ze szkołą są dużo bardziej złożone.

SONDA
Czy twoje dziecko lubi chodzić do szkoły?
Czy twoje dziecko lubi chodzić do szkoły?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie