Czym jest i na czym polega ekorodzicielstwo?

Świadomość ekologiczna wśród rodziców stale rośnie, a wielu z nich decyduje się na wychowywanie dziecka z miłością do środowiska naturalnego i troską o nie.
Czym jest i na czym polega ekorodzicielstwo?
fot. materiały prasowe
28.08.2020

Choć rodzicielstwo w duchu eko bywa wymagające, z pewnością zaowocuje w przyszłości. Okres wczesnego dzieciństwa to bowiem czas, kiedy maluchy chętnie biorą przykład z rodziców, a później powielają ich zachowania w dorosłym życiu. Jak zatem wykorzystać ten moment, aby rozpocząć naukę życzliwości dla planety?

Co dla malucha oznacza wychowywanie w duchu eko?

Ekorodzicielstwo polega przede wszystkim na kształtowaniu u dziecka szeregu postaw, które opierają się na trosce o planetę i budowaniu do niej szacunku. W praktyce polega to na pokazywaniu maluchowi, jak dbać o środowisko, gospodarować zasobami naturalnymi czy nauce empatii wobec innych ludzi oraz zwierząt. Życie, w którym ważną rolę odgrywają tego typu działania, ma pozytywny wpływ na kondycję środowiska naturalnego, a dzięki temu także na przyszłość kolejnych pokoleń.

Warto dodać, że wychowywanie w duchu eko to także odpowiednia, zgodna z naturą pielęgnacja malucha. Ogromne znaczenie odgrywa w niej bliskość drugiej osoby, karmienie piersią oraz właściwie skomponowana dieta.

Troska o środowisko

Typowymi założeniami, które już od wczesnego etapu życia uczą dziecka współzależności między człowiekiem a planetą, są oszczędność i wielokrotne wykorzystywanie niektórych produktów. Prysznic zamiast kąpieli, gaszenie światła w pomieszczeniach, przekazywanie za małych ubranek młodszemu rodzeństwu i znajomym czy wielokrotne używanie toreb i opakowań – to tylko przykłady odpowiedzialnych zachowań. Systematyczne pokazywanie maluchowi, że liczą się rzeczy trwałe uczy, jak dbać o środowisko naturalne. To także świetna lekcja budowania stabilnych relacji z innymi w przyszłości.

Ekologiczny jadłospis

Rodzice, którzy żyją w zgodzie z naturą, zazwyczaj dokonują również świadomych wyborów żywieniowych. Często sięgają po produkty ekologiczne – zarówno dla siebie, jak i dla malucha. Produkty te posiadają na opakowaniu unijne logo produkcji ekologicznej (tzw. Euroliść), numer jednostki certyfikującej i kraj pochodzenia składników. To żywność, w której warzywa, owoce czy mięso pochodzą z certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych, skupiających się na ochronie wody, gleby i różnorodności biologicznej. Wybierając takie produkty, opiekunowie mogą mieć pewność, że troszczą się zarówno o środowisko naturalne, jak i przyszłość swojego dziecka.

Odpowiedź na oczekiwania ekorodziców

Poszukując produktów ekologicznych dla malucha, warto wybierać te przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, które – poza certyfikatem produkcji ekologicznej i właściwymi oznaczeniami –posiadają na opakowaniu także wskazanie wieku (np. po 6., 8. czy 10. miesiącu życia). Przykładem jest linia produktów BoboVita Bio. Posiłki, przeciery owocowe oraz musy owocowe w tubkach skomponowane ze składników z certyfikowanych upraw i hodowli ekologicznych, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko naturalne. To pyszne propozycje bez konserwantów*, bez barwników*, bez wzmacniaczy smaku* o recepturach, które sprawiają, że maluch od początku dostaje to, co dla niego dobre. Tak jak inne produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, spełniają surowe normy jakości. Dzięki temu pozwalają rozszerzać dietę dziecka w sposób pełni bezpieczny.

 

Ważne informacje:

Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

* Zgodnie z przepisami prawa.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie