Jak sobie radzić z małym uparciuchem?

Zbuntowany dwulatek, uparty czterolatek... można by tak wymieniać. Upór to cecha charakteru dająca się we znaki rodzicom bez względu na wiek dziecka. Im młodsze - tym trudniej negocjować.
Jak sobie radzić z małym uparciuchem?
fot. istock.com
29.10.2021
Katarzyna Lemanowicz

Kilkuletnie dzieci często bywają uparte. Czasem bywa tak, że upór jest częścią ich charakteru i rodzice po prostu muszą nauczyć się sobie z tym radzić. W pozostałych przypadkach jest to sposób na sprawdzenie, jak daleko dziecko może się posunąć oraz podkreślenie własnej niezależności. Ważne, by uczyć malucha innych sposobów na rozładowanie napięcia i złości. Żeby poradzić sobie z tym zadaniem, powinnaś uzbroić się w duże pokłady cierpliwości oraz empatii. Najważniejsze, by swoim opanowaniem dawać dobry przykład.

Jak sobie radzić z małym uparciuchem?

#1 Odwróć jego uwagę: Rozpraszanie uwagi dziecka jest dobrym sposobem na to, by nie zauważyło lub po prostu zapomniało, że niektóre zachowania są mu z góry narzucone. Na przykład jeśli szykujecie się do podróży samochodem i wiesz, że możesz się spodziewać walki o siedzenie w foteliku, postaraj się, by już zawczasu zająć czymś jego uwagę.

#2 Trzymaj w zanadrzu smakołyki lub zabawki: Zapobiegawczy rodzic zawsze trzymają w pogotowiu ulubione smakołyki lub zabawki dziecka w razie gdyby szybko trzeba było pomóc mu w zachowaniu spokoju. Upewnij się, że robisz to w odpowiednim momencie. Pokaż dziecku zabawkę i powiedz, że dostanie ją jak wsiądzie do samochodu. Jeśli pozwolisz sobie na chwilę słabości, podczas gdy twoje dziecko będzie histeryzować, nie osiągniesz zamierzonych efektów. Postępuj jednak rozważnie – jeśli będziesz nadużywać tej metody, możesz rozpuścić malca pokazując mu, że ilekroć wpadnie w furię, dostanie to, czego chce.

Zobacz więcej: Czy powinniśmy się bać, że nasze dzieci siedzą w internecie?

#3 Nie doprowadzaj do kłótni: To bardzo ważna zasada postępowania z upartym dzieckiem. Kiedy Twoje dziecko wpada w złość, pamiętaj by nie rozpoczynać kłótni. Lepiej porozmawiać z nim, gdy się uspokoi i będzie gotowy wysłuchać twoich argumentów. Obserwuj swoje dziecko, by z wyprzedzeniem wyczuwać momenty, w których może się zdenerwować. Być może dzięki temu uda ci się unikać konfliktowych sytuacji.

dziecko
fot. istock.com

#4 Zaproponuj konkretne rozwiązania: Kiedy twoje dziecko negatywnie reaguje na wszystko, o co je poprosisz, przedstaw mu kilka opcji do wyboru. Zamiast wydawać dyspozycje w stylu „zjedz obiad do końca” lub „idź do łóżka”, spróbuj przedstawiać to jako wybór, np. „Czy chciałbyś pośpiewać lub poczytać na dobranoc, zanim położysz się spać?”. Dzięki temu malec poczuje, że jego zdanie jest brane pod uwagę. Ponadto rozwiniesz w nim poczucie niezależności oraz nauczysz podejmowania decyzji.

#5 Pozwalaj uczyć się na błędach: Jedyny sposób na to, by dziecko naprawdę przekonało się o tym, że włączony piekarnik jest gorący i nie należy go dotykać, jest sprawdzenie tego na własnej skórze. Więc jeśli tylko nie zagraża to jego bezpieczeństwu, pozwól, by uczyło się na błędach. Przygotuj się na to, że dziecko będzie testować twój poziom cierpliwości. Jest to naturalne zachowanie w tym wieku. Odpowiednie nastawienie pomoże ci zapanować nad emocjami.

#6 Nie stawiaj się w pozycji wroga: Pamiętaj, że użycie siły zawsze wiąże się z otrzymanie kontry. Jeśli jesteś oschła i trudna w relacjach z dzieckiem, możesz spodziewać się, że napotkasz opór. Jeśli zacznie postrzegać cię jako wroga, będziesz na straconej pozycji.

#7 Przyjmij jego perspektywę: Postaraj się zrozumieć, że twój maluch może być na ciebie zły, ponieważ nie zrobiłaś czegoś, co wcześniej obiecałaś, np. nie uprałaś jego ulubionej koszulki. Dla ciebie to kolejny przejaw uporu, dla niego natomiast prawdziwy problem. By wyjść z twarzą z tej sytuacji, przeproś i zapewnij, że w przyszłości będziesz dotrzymywać danego słowa.

#8 Zadbaj o sprzyjającą atmosferę: Postaraj się, aby wasz dom był przystanią spokoju i dobrej atmosfery. Nawet jeśli jesteś zajęta, postaraj się poświęcać tyle uwagi twojemu dziecku, ile możesz. Zadbaj by wasze relacje były oparte o wzajemny szacunek i zrozumienie. Wprowadzanie dyscypliny i zasad jest konieczne, postaraj się jednak, by robić to w sposób przemyślany i troskliwy.

#9 Bądź wzorem dla swojego dziecka: Jeśli rodzice łatwo wpadają w złość i często rozwiązują konflikty na drodze kłótni, dziecko przejmuje negatywne wzorce. Mama i tata są dla malca najważniejszym punktem odniesienia. Jeśli zaobserwuje, że w stresowych sytuacjach reagują oni krzykiem, przyjmie taki typ zachowania za najlepszy sposób, by dać ujście złości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie