Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, gdy sama nie wiesz, co im powiedzieć?

Jak wyjaśnić tę trudną sytuację, żeby dziecko nie wpadło w jeszcze większą panikę?
Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, gdy sama nie wiesz, co im powiedzieć?
Fot. iStock
11.03.2020
Katarzyna Lemanowicz

Trwająca epidemia koronawirusa ma wpływ na nas wszystkich, także na osoby, u których nie stwierdzono zakażenia. Ludzie gotowi są na najgorsze, czas spędzają w domach, a większość firm przeszło na pracę zdalną. W ramach walki z rozprzestrzenianiem się wirusa zamknięte są wszystkie szkoły i uczelnie, a także kina, teatry i muzea.

Zobacz również: Wszystkie szkoły i uczelnie zamknięte z powodu koronawirusa. To oficjalna decyzja rządu

Chociaż władze apelują o zachowanie spokoju, panika zdaje się narastać. To sytuacja trudna do pojęcia nawet dla dorosłych ludzi, bo na wiele pytań wciąż nie znamy odpowiedzi

Jak wytłumaczyć sytuację związaną z koronawirusem dzieciom?

Jeśli twoje dziecko zaczyna zadawać trudne pytania w związku z zaistniałą sytuacją albo otwarcie mówi o tym, że boi się o to, co będzie się działo w ciągu najbliższych dni, oto, jak możesz się zachować.

Zapewnij dziecko, że jest bezpieczne 

Dzieci mają silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa. W przypadku epidemii koronowirusa wygląda na to, że dzieci nie są nim zagrożone w wysokim stopniu (w przeciwieństwie zwłaszcza do osób starszych). Na świecie zaobserwowano stosunkowo bardzo niewiele przypadków zachorowania u dzieci, a lekarze stwierdzili, że niemal wszystkie one przebiegały łagodnie. 

Zadawaj pytania 

Spytaj dziecko, co słyszało na temat koronawirusa - pamiętaj, że dzieci chłoną informacje z wielu źródeł wokół nich, np. z rozmów dorosłych czy z telewizji oraz radia, nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko nie zwraca na to uwagi. Jeśli nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania, nie ukrywaj tego. Powiedz, że odpowiesz na nie gdy tylko będziesz w stanie.  

Wypełnij luki 

Oto informacje, które na chwilę obecną możesz przekazać swojemu dziecku: 

  • koronawirus to choroba, która ma objawy podobne do grypy 
  • objawia się kaszlem, gorączką i problemami z oddychaniem 

To symptomy, które prawdopodobnie są znane twojemu dziecku, więc nie powinny wywołać u niego większego strachu czy paniki.  

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie fot. istock.com

Bądź szczera 

Jeśli nie będziesz szczera wobec dziecka, nie będzie ono ci ufać. Trzymaj się faktów i połóż szczególny nacisk na te aspekty sytuacji, które możemy kontrolować. Wyjaśnij dziecku, że większość chorych to osoby starsze. Powiedz, że 98 proc. chorych wraca do zdrowia, a 80 proc. przypadków przebiega łagodnie. Podkreśl, że lekarze pracują nad tym, aby choroba nie rozprzestrzeniała się dalej.  

Mów o tym, co możecie robić w tej sytuacji 

Skup się na praktycznych środkach zapobiegawczych, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wyjaśnij dziecku, jak ważne jest mycie rąk po wizycie w łazience oraz powrocie do domu, a także przed jedzeniem. Przypominaj mu, żeby nie dotykały rękami okolic ust, nosa i oczu oraz żeby kichały nie w dłonie, a w łokieć albo w chusteczki, które zawsze powinny mieć przy sobie. 

Bądź dobrym przykładem 

Nawet jeśli wyjaśnisz dziecku całą sytuację, ale sama będziesz zamartwiać się i panikować w związku z kolejnymi doniesieniami o koronawirusie, twoje dziecko od razu to wyczuje i przestanie czuć się bezpiecznie. Staraj się nie rozmawiać na temat sytuacji jeśli twoje dziecko jest w pobliżu i może to usłyszeć, nie oglądaj też programów informacyjnych na ten temat, jeśli dziecko jest z tobą w jednym pokoju. Świeć przykładem i sama również dbaj o higienę często i dokładnie myjąc ręce i zachęcając dziecko do tego samego. 

Zobacz również: Koronawirus jest już w Polsce. Ksiądz: „To kara za homoseksualizm, aborcję i życie bez ślubu”

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie