8 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice (numer 5 najgorszy)

Wychowanie dziecka to ogromna praca.
8 najczęstszych błędów, które popełniają rodzice (numer 5 najgorszy)
fot. unsplash
13.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wychowanie dzieci to dla rodziców nie lada wyzwanie. W rodzinie często dochodzi do wielu sprzeczek pomiędzy nastolatkami, na co składa się wiele czynników. Okres dojrzewania, niezrozumienie ze strony rodziców, przesadna troska, a także szalejące hormony. Niezależnie od wieku dzieci, wciąż popełniamy błędy rodzicielskie, a oto lista najpopularniejszych z nich!

Zobacz też: 10 najdziwniejszych rzeczy, jakie robią noworodki. O tym mogą nie wiedzieć świeżo upieczone mamy

fot. unsplash

8 najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców

#1 Przesadne kontrolowanie: Dotyczy to szczególnie nastolatków, którzy zaczynają chodzić na imprezy, zaliczają pierwsze miłości i smakują otaczający świat. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zagrożenia czyhają na każdym kroku, jednak czasami trzeba zaufać naszym dzieciom i dać im trochę swobody. Przesadne kontrolowanie może kończyć się wiecznymi kłótniami i niesnaskami, a do tego ograniczonym zaufaniem. A przecież wszystkim rodzicom zależy na dobrym kontakcie ze swoimi dziećmi.

#2 Skupianie się tylko na negatywach: Często zupełnie nieświadomie doszukujemy się we wszystkich rzeczach negatywów, zamiast skupiać się na pozytywnych stronach. Taki światopogląd przekazywany dzieciom na pewno nie posłuży im w przyszłości. Postaraj się pokazywać pozytywne strony życia, ucz dzieci radości i szczęścia. W końcu jesteś dla nich największym wzorem i to od Ciebie czerpią wartości.

#3 Brak konsekwencji: Rodzicom często brakuje konsekwencji w wychowaniu dzieci. Za bardzo odpuszczają, przez co dziecko w pewnym momencie nie będzie wiedziało, co jest dobre, a co złe. 

#4 Brak dyskusji: Komunikacja z dziećmi jest tak samo ważna jak komunikacja z partnerem. Prosta dyskusja zamiast monologu jest najlepszym sposobem, aby pokazać dziecku, że rozmowa o swoich emocjach i przeżyciach jest dużo bardziej wartościowa niż używanie siły. Pozwól dziecku wypowiedzieć swoje zdanie, a także zadawać pytania. 

fot. istock.com

#5 Podnoszenie głosu: Ciągłe krzyczenie uwalnia negatywne emocje w domu, przez co dzieci są jeszcze bardziej rozdrażnione i zamykają się w sobie. Jeżeli dziecko zrobiło coś, czego nie powinno, spokojna rozmowa i wytłuczenie błędu będzie dużo efektywniejsze niż podnoszenie głosu. Nie pozwól, aby stres, którego doświadczasz w pracy odbijał się na Twoich dzieciach.

#6 Brak wyznaczania granic: Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na odpowiedzialnego człowieka, nie możesz pozwalać mu na wszystko. Pełna swoboda, wracanie ze szkoły o dowolnej porze czy nieangażowanie dziecka do obowiązków domowych nie nauczy go dyscypliny. Brak wyznaczania jakichkolwiek granic jest jednym z częstszych błędów rodziców.

#7 Podejmowanie wszystkich decyzji za dzieci: Oczywiście nie chodzi tu o ważne życiowe decyzje, za które odpowiedzialna jest osoba dorosła, ale o drobne codzienne wybory. Pozwól dziecku od czasu do czasu wybrać strój do szkoły, to nic, że ubrania nie będą do siebie pasować. Pomoże mu to rozwinąć niezależną postawę, która jest potrzebna do odniesienia sukcesu w życiu. Pozwól dziecku dokonywać małych wyborów i dawaj mu wskazówki. 

#8 Pieszczenie się: Chyba każdy z nas odruchowo zwraca się do małych dzieci zmienionym, wręcz pieszczotliwym głosem. Niestety jest to duży błąd, gdyż dziecko od najmłodszych lat wsłuchuje się w głosy z otoczenia i czerpie z nich wzorce. Dlatego staraj się mówić do dziecka normalnym tonem, a pieszczenie się zostaw dzieciom.

Zobacz też: Rodzice noworodka stworzyli regulamin odwiedzin. To 7 rygorystycznych zasad

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Mama4 (Ocena: 5) 10.04.2022 06:56
Dokładnie tak
odpowiedz
Polecane dla Ciebie