Dmuchawiec, tulipan, storczyk - jakim typem jest Twoje dziecko i jak najlepiej je wychować?

Do każdego typu dziecięcego temperamentu należy podejść inaczej.
Dmuchawiec, tulipan, storczyk - jakim typem jest Twoje dziecko i jak najlepiej je wychować?
Fot. Unsplash.com
09.09.2019
Katarzyna Lemanowicz

Większość rodziców poproszonych o to, aby opisali charakter swojego dziecka raczej nie użyłoby metafory odwołującej się do świata roślin. Jednak okazuje się, że eksperci z zakresu pediatrii chętnie porównują różne typy osobowości u dzieci do kwiatów, a konkretnie dzielą dzieci na trzy grupy - storczyki, dmuchawce i tulipany. 

Zobacz również: Do Sieci trafił poradnik z lat 50. o tym, jak zajmować się dzieckiem. Rodzice są przerażeni!

Wszystko to za sprawą pediatry W. Thomasa Boyce’a, autora książki pt. “The Orchid and The DandelionWhy Some Children Struggle and How All Can Thrive”. Dr Boyce wyjaśnia, jakim temperamentem charakteryzują się poszczególne grupy dzieci i udziela ich rodzicom przydatnych wskazówek odnośnie tego, jak je wychowywać, aby mogły rozwijać się jak najlepiej.

Jakim kwiatem jest Twoje dziecko?

Dziecko-storczyk 

Temperament: Dzieci określane mianem storczyków wykazują się wysoką reaktywnością emocjonalną. Tzw. reakcja walki albo ucieczki w ich przypadku jest bardzo łatwo wyzwalana, ale równie łatwo jest wywołać u nich poczucie radości. Takie dzieci są bardzo wrażliwe, niezwykle czujne, niespokojne i delikatne. Ich reakcje na zwykłe zdarzenia, nawet na smutne sceny filmowe, mogą być wręcz ekstremalne. Z pozoru nieistotne sprawy mogą być dla dzieci-storczyków niezwykle ważne. Są wyjątkowo wrażliwe na swoje otoczenie, podatne na zranienie w starciu z przeciwnościami losu, ale także niezwykle żywiołowe, kreatywne i odnoszące sukcesy w środowisku wspierającymGłębokie przeżywanie emocji jest w przypadku dzieci-storczyków zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Eksperci sugerują, że do tej grupy zalicza się nawet do 20 proc. dzieci. 

Jak wychowywać takie dziecko: Dzieci o wyjątkowej wrażliwości wymagają odpowiedniego, ostrożnego podejścia, aby mogły odpowiednio się rozwijać. Przy właściwych warunkach mają szansę pięknie “rozkwitnąć”. Ich kreatywność, empatia i wrażliwość do prawdziwe dary, a nie ograniczenia. Należy pamiętać, że w niesprzyjających warunkach dzieci-storczyki radzą sobie gorzej, niż inne, a w odpowiednich - odnoszą większe sukcesy. Miej na uwadze, że w nowych, nieznanych okolicznościach twoje dziecko może odczuwać niepokój i lęk, ale to nie oznaczy, że powinno ich unikać za wszelką cenę. Warto pomagać mu przezwyciężyć takie lęki.  

Wychowuj dziecko zgodnie z jego temperamentem

Fot. Unsplash.com

Dziecko-dmuchawiec 

Temperament: podobnie jak roślina, od której ta grupa wzięła swoje określenie, dzieci-dmuchawce mogą dorastać i rozwijać się w każdych warunkach. Z psychologicznego punktu widzenia są one mniej narażone na przeciwności losu, mniej niespokojne i łatwiej się przystosowują. Podobnie jak dmuchawce, które kwitną w prawie każdym środowisku, takie dzieci w większości nie są niepokojone przez stresory i traumy. Jedyną wadą takiej odporności (jeśli w tym przypadku można mówić o jakichkolwiek wadach) może być mniejsza wrażliwość na emocje innych. Dzieci-dmuchawce są przeważnie ekstrawertykami i raczej nie doświadczają stanów niepokoju, ale z drugiej strony są “mniej wrażliwe na pozytywne wywoływanie nastroju”, czytamy w czasopiśmie “Translational Psychiatry”. Naukowcy odkryli, że takie dzieci prawie nie reagują na inicjatywy przeciwdziałania zastraszaniu w szkole. 

Jak wychować takie dziecko: Ważne, aby nie traktować wewnętrznej siły dziecka jako niezwyciężoność. To wciąż dziecko, które potrzebuje miłości i wsparcia. Być może jako rodzic będziesz musiał trochę bardziej się postarać, aby odkryć prawdziwe uczucie i emocje swojego dziecka. Warto też wzmacniać go w postawie empatycznej. 

Dziecko-tulipan 

Temperament: Dzieci-tulipany plasują się gdzieś pomiędzy wymagającymi dziećmi-storczykami, a odpornymi na wszystko dziećmi-dmuchawcami. Są mniej wrażliwe niż storczyki, ale bardziej wrażliwe niż dmuchawce. Większość dzieci wykazuje cechy charakterystyczne dla obu tych grup. W rezultacie mogą wydawać się swoim rodzicom dość nieprzewidywalne.  

Jak wychować takie dziecko: Jak wszystkie dzieci, tulipany czerpią korzyści z przewidywalnej struktury i codziennej rutyny“Dzieci-storczyki rozwijają się najlepiej np. wtedy, gdy co wieczór jedzą kolację w tym samym miejscu, o tej samej porze, z tymi samymi ludźmi, wykonują pewne rytuały, które ich rodzina powtarza tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu… Tego rodzaju rutyna i powtarzalność z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, wydaje się być pomocna dla tych dzieci” - mówi dr Boyce. Ponieważ dziecko-tulipan ma wiele wspólnego z dzieckiem-storczykiemte same zasady dotyczą również jego. Jeśli jego codzienne doświadczenia będą toczyć się przewidywalnie, będzie ono w stanie lepiej radzić sobie z nieuniknionymi wzlotami i upadkami. 

Czy wychowujesz dziecko zgodnie z jego temperamentem?

Fot. Unsplash.com

Zobacz również: Twój znak zodiaku zdradza, ile będziesz miała dzieci!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie