„Moja 12-letnia córka nie nosi stroju kąpielowego. Czy to coś złego?”

Czy dorastająca dziewczynka powinna się zakrywać?
„Moja 12-letnia córka nie nosi stroju kąpielowego. Czy to coś złego?”
Fot. iStock
20.08.2019
Katarzyna Lemanowicz

Okres dojrzewania jest szczególnym czasem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Dziecko zaczyna zadawać trudne pytania na temat zmian, jakie zachodzą w jego organizmie oraz na temat płci przeciwnej, a rodzice nie zawsze wiedzą, jak z tego wybrnąć, albo są skrępowani tą delikatną tematyką 

Zobacz również: Czy moja 3-letnia córka może biegać nago po plaży? Dla mnie to normalne

W naszej kulturze przyjęło się, że latem małe dzieci mogą bawić się na plaży czy w basenie całkiem nago lub w samych majtkach. Czy istnieje jednak określony moment, kiedy dorastające dzieci powinny zacząć nosić stroje kąpielowe? Wydaje się, że problematyczna jest zwłaszcza kwestia dojrzewających dziewcząt i tego, do jakiego wieku mogą chodzić topless. 

Czy 12-latka to już kobieta?

Właśnie przed takim dylematem stanął pewien Australijczyk samotnie wychowujący swoją 12-letnią córkę. Mężczyzna często widuje się ze swoją szwagierką, która jednocześnie pełni rolę matki zastępczej w życiu dziewczynki. 12-latka ma nieco młodszych, bo 10-letnich kuzynów, i cała trójka często spędza wspólnie czas nad basenem. 

Moja córka i ja co tydzień spędzamy sporo czasu u mojej szwagierki. W jej domu jest basen, z którego wszyscy korzystamy na okrągło. Zawsze pozwalałem pływać w nim dzieciom nago, o ile indeks UV jest wystarczająco niski. Jednak w ostatni weekend moja szwagierka wzięła mnie na bok i zasugerowała, że może nastał czas, żeby moja córka przestała kąpać się topless. Spytałem, czy mój bratanek skarżył się na to albo skomentował to w jakiś sposób. Odpowiedziała, że nie. Powtarzała tylko, że moja córka jest już “młodą kobietą”. Moim zdaniem jeśli tak jest, w takim razie może sama decydować o tym, w co się ubierać (albo nie) w obecności swojej rodziny. Moja szwagierka to jedyna osoba, która zwróciła na to uwagę. Nie chodzi nawet o to, że uważa, że jej chodzenie topless jest nieodpowiednie, twierdzi tylko, że to nie przystaje młodej damie. Koniec końców dom i basen są jej własnością, więc być może przekraczam granicę nie stosując się do jej życzeń. Myślę jednak, że moja córka ma prawo ubierać się tak, jak chce na prywatnym basenie. Czy powinienem kazać jej zacząć nosić strój kąpielowy?  

Czy 12 latka powinna nosić strój kąpielowy

fot. iStock.com

Pod wpisem rozgorzała burzliwa dyskusja, w której pojawiło się ponad tysiąc komentarzy. Internauci podzielili się na dwa obozy. Pierwszy jest zdania, że 12-letnia dziewczynka, która zaraz zacznie dojrzewać, nie powinna dłużej kąpać się topless nawet w obecności najbliższej rodziny. Inni uznali, że nakaz zakrycia nagości byłby w tym przypadku seksualizacją dziewczynki. 

Twoja córka ma 12 lat i staje się młodą kobietą. Twoja szwagierka ma rację, a ludzie, którzy piszą, że “to jej decyzja” są w błędzie. To TWOJA decyzja, bo jesteś ojcem nieletniej.  

To twoja córka i możesz podejmować decyzję, które twoim zdaniem są dla niej najlepsze.  

Będę z tobą szczery. Gdybym był twoim sąsiadem, wyjrzał przez płot i zobaczył, że dorosły mężczyzna zajmuje się trójką dzieci w wieku 10-12 lat, które kąpią się nago, zadzwoniłbym na policję. To nie wygląda dobrze, a ty nie potrzebujesz takich problemów. Po prostu zadbaj o to, żeby wszystkie dzieci nosiły stosowne stroje kąpielowe. 

A jakie jest wasze zdanie w tej dyskusji? 

Zobacz również: Skrytykowano mnie za strój kąpielowy rocznej córki. Założyłam jej bikini

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
dc (Ocena: 5) 02.05.2021 08:27
Myślenie szwagierki to wynika tylko z patriarchalnego myślenia, że kobiety powinny być wstrzemięźliwe i czekać na jedynego księcia, bo nawet jak zakładamy, że to młoda kobieta, to co w tym złego? Teraz jest taka seksualizacja społeczeństwa, że nawet się chłopcy nie mogą przytulić, bo odrazu homo, nieprzyjemne czasy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2021 09:18
Też uważam, że to nie jest problem. Jak córka się nie wstydzi to może opalać się nago. Ja pamiętam dawne lata w Polsce, to w małych miejscowościach (nie kurortach) nad jeziorami bardzo często dzieci kąpały się nago i to co najmniej do 12 lat a nawet niektóre i starsze 13, 14 lat. Ten problem to efekt naszych współczesnych ideologicznych czasów.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.03.2021 17:36
moja trzynastoletnia córka też kąpie sie nago w przydomowym basenie i wcale jej ani mnie to nie przeszkadza...chociaż widać u niej początki "dojrzewania"
odpowiedz
Michał (Ocena: 5) 16.03.2021 12:04
Ja bym się nie przejmował. tym. Mamy XXI wiek i jak dziewczyna chce topless to niech tak jest
odpowiedz
Polecane dla Ciebie