Siatki centylowe – co stanowi normę, a co nią nie jest?

Siatki centylowe są najlepszą metodą oceny rozwoju fizycznego i stanu odżywienia dzieci.
Siatki centylowe – co stanowi normę, a co nią nie jest?
fot. istock.com
18.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Siatki są to dane w formie wykresu, który pozwala na sprawdzenie, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo na tle grupy zdrowych rówieśników. Dzieci z tego samego rocznika mogą znacznie różnić się między sobą pod względem wymiarów, kształtu, proporcji. Różnice te są odbiciem wielu czynników dziedzicznych i środowiskowych. Rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny – zwraca uwagę Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.

Co to są siatki centylowe i do czego służą?

Siatki centylowe tworzone są osobno dla chłopców i dziewcząt. Osobne siatki zostały stworzone również dla dzieci z różnymi chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa.

W każdym kraju dzieci rozwijają się inaczej, dlatego siatki tworzy się na podstawie regularnie uaktualnianych, lokalnych statystyk. Różnice występują również w różnych miastach. W naszym kraju stosuje się siatki centylowe dzieci warszawskich, które uznane zostały za standard.

Utworzono również tzw. mini-siatki centylowe dla niemowląt. Wiek podawany w nich jest w miesiącach, a wysokość ciała zmieniono na długość. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, korzysta się z wykresów, które uwzględniają różnice w rozwoju w porównaniu z dziećmi urodzonymi w terminie.

Jak wyglądają siatki centylowe?

Na linii poziomej znajduje się wiek dziecka, zaś na linii pionowej parametr, który sprawdzamy. Najczęściej diagnozujemy wysokość ciała, bądź długość, masę ciała oraz wskaźnik względnej masy ciała w stosunku do wysokości (BMI - Body Mass Index).

Jak wyglądają siatki centylowe?

fot. istock.com

Aby obliczyć wskaźnik, masę ciała w kilogramach dzielimy przez kwadrat wysokości ciała podanej w metrach. Dodatkowo na wykresie zaznaczone są linie krzywe, centyle - 3%, 10%, 25%, 50%, 75%, 97%. Linie te pokazują nam, jaki procent dzieci w całej zbadanej populacji w określonym wieku osiąga taką samą, mniejszą lub większą wartość np. masy ciała, wysokości ciała, wskaźnika BMI. Obszary pomiędzy krzywymi nazywają się kanałami centylowymi.

Jak interpretować wyniki?

Pomiary, które znajdą się pomiędzy 3 a 97 centylem, mieszczą się w zakresie tzw. szerokiej normy. Jeżeli nasze dziecko znajduje się na 50 centylu, oznacza to, że jego cecha jest taka, jak średnia jej wartość w populacji. Wyniki, które są wyższe (powyżej 97), bądź niższe (poniżej 3 centyla) wymagają konsultacji z lekarzem.

Konsultacji wymaga również sytuacja, gdy istnieje rozbieżność w usytuowaniu punktu przecięcia o dwa kanały wyżej lub niżej między dwoma cechami.

Jeżeli krzywa indywidualnego dziecka wznosi się systematycznie, świadczy to o proporcjonalnym i harmonijnym rozwoju, a więc przyroście wysokości i masy ciała, a także odpowiednim żywieniu – dostarczaniu odpowiedniej dawki energii (kalorii).

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie