NAJCZĘSTSZE emocjonalne BŁĘDY POPEŁNIANE przez MAMY

Przyznaj, ty też popełniasz te błędy. Jest to zupełnie naturalne, a z naturą, jak wiadomo, nie ma co walczyć.
NAJCZĘSTSZE emocjonalne BŁĘDY POPEŁNIANE przez MAMY
fot. istock.com
31.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jednak, może warto choć trochę zmienić nastawienie, w trosce o własne zdrowie psychiczne, relacje z dziećmi i tak po prostu - bo szkoda życia na nerwy. Oto, nad czym warto popracować.

Najczęstsze błędy wychowawcze

#1 Osądzanie innych matek

Oj, trudno Ci się powstrzymać, nie zaprzeczaj. Niekiedy nawet ręka Ci nie zadrży, gdy wciskasz „enter”, by dodać komentarz na SuperMamach i ani trochę się nie powstrzymasz, by pod nosem zrugać jakaś matkę. Wszystkie nas kłuje w oczy widok rodziców  krzyczących na swoje dzieci w sklepie lub dających klapsa na placu zabaw. Rodziców z małymi dziećmi na niedzielnym obiedzie w fast foodzie na „M”. Matek karmiących swoje dzieci serkami homogenizowanymi z gumą guar, soczkami z cukrem lub dzieci pozostawianych w przedszkolu do wieczora przez ich zapracowanych rodziców ("płacę, to wymagam").

Faktem jest, że wszyscy wiemy, że tak być nie powinno. Ale zamiast skupiać swoją energię na tym, co ktoś robi źle, zastanów się, czy aby na pewno ty robisz wszystko dobrze, a jeśli odpowiedź będzie twierdząca, skoncentruj się na tym, jaką fajną jesteś mamą dla swoich dzieci. Natomiast zanim zaczniesz głosić swoje prywatne poglądy, poćwicz dyplomatyczne formy ich przedstawiania.

#2 Używanie negatywnych określeń na swój temat

Czy zdarza ci się powiedzieć „ale jestem głupia” lub „ale ze mnie idiotka” w sytuacji, kiedy nie jesteś zadowolona z jakiegoś swojego działania lub podjętej decyzji? Wiedz, że może się to negatywnie odbić na słuchających tego dzieciach. Twoje dzieci patrzą na ciebie, jesteś ich ostoją, pewnością, poczuciem bezpieczeństwa. Lepiej więc, żeby dziecko nie słyszało, że mama lub tata nie myślą o sobie szczególnie pochlebnie, że nie uważają siebie za mądrych i niesamowitych czyli takich, jacy wydajemy się swoim dzieciom, bez względu na nasze słabości i wady.

Zobacz więcej: Pokolenie szklanych ekranów - czyli wszystko o netoholizmie i fonoholizmie u dzieci

Jeśli twój maluch słyszy takie rzeczy dość często, nie zdziw się, jeśli w pewnym momencie zacznie mówić tak (lub co gorsza, myśleć) sam o sobie. Unikajmy sytuacji wpędzania dzieci w poczucie niepewności i braku bezpieczeństwa.

#3 Obgadywanie rodziny i znajomych

Zdarza się, że rozmowom dorosłych na temat rodziny i znajomych w małym M-3 przysłuchują się dzieci. Niezależnie od tego, czy słusznie należy się twoim znajomym krytyka czy też nie, dzieci nie powinny być świadkami twoich wywodów. Na stosunek dzieci względem innych olbrzymi wpływ mają informacje na ich temat wymieniane w domu. Dlatego, gdy dzieci twoich znajomych dziwnie się wobec ciebie zachowują, zauważysz brak otwartości z ich strony, może to świadczyć o tym, że ich rodzice mówili coś niepochlebnego na twój temat. Musisz być ostrożna, bo twoje dziecko, niewinne i szczere, również może cię zdemaskować przed sąsiadką, babcią, ciocią lub panią w przedszkolu. Obmawiając innych w obecności dzieci, niszczysz sympatię, którą one w naturalny sposób obdarzają innych ludzi. Nie rób tego.

#4 Nowe technologie, daj sobie odpocząć

Kiedy to ostatni raz spędziłaś weekend bez telefonu komórkowego lub komputera? Widzisz rodziny jedzące obiad, podczas którego każdy w tym samym czasie wgapia się w ekran komputera, tabletu lub smartfona? Jesteśmy cały czas online, zanika sztuka konwersacji, koncentracji na wykonywanych czynnościach, a przecież nie zostaliśmy stworzeni maszynami, prawda? Spróbuj przełączyć swój mózg z online na offline i odłóż elektroniczne gadżety w kąt, a zamiast tego wyjdź z dzieckiem na spacer i posłuchaj śpiewu ptaków lub poobserwuj, jak ciekawe rzeczy dzieją się w trawie.

Zobacz więcej: Jak wyglądałoby życie bez smartfonów?

Wychowanie dziecka

fot. istock.com

#5 Wszystko pod kontrolą

Nadmierna kontrola tego, co dzieci robią, co mówią, jak mówią, jak stoją, siedzą i jedzą, może prowadzić u nich do automatycznego buntu przeciw tobie. Dziecku trzeba zostawić nieco swobody także po to, by uczyło się poprzez doświadczenie na własnych błędach. Nie należy za wszelką cenę ich w tym wyręczać. Nie bądź dla dziecka starym zgredem.

#6 Więcej wspomnień, mniej zdjęć

Nie znaczy to, że masz nie robić zdjęć podczas chrzcin, Pierwszej Komunii Świętej swojego dziecka czy wspólnego wyjazdu na wakacje. Lecz jeśli twoje dziecko ma występ w przedszkolu, lepiej patrz na nie, a nie w ekran swojej komórki. To tak, jakbyś oglądała to w telewizji. Lepiej czasem robić mniej zdjęć, aby zachować więcej prawdziwych wspomnień. Aby poczuć atmosferę chwili i nie psuć jej innym, czasem warto pomyśleć o schowaniu telefonu do kieszeni, zamiast nagrywać godzinny film z jakiegoś spotkania czy przyjęcia. Pamiętaj, nawet najlepszy technicznie sprzęt nie odzwierciedli słodyczy uśmiechu twojego dziecka i wyrazu jego oczu.

#7 Jestem zawsze na tak

Wiadomo, że odmawianie czegoś dziecku jest trudne, gdy tak mocno je kochasz. Pomyśl jednak o jego dobru i rób użytek ze słów w stylu „nie jest to najlepszy pomysł” lub „nie możesz tego ode mnie dostać tym razem”. W przeciwnym razie, dziecko nie pozna znaczenia słowa „nie” i będzie już zawsze spodziewało się tego, ze wszystko dostanie, czego tylko zapragnie i w każdej ilości. Wychowasz egoistę i człowieka, z którym trudno będzie współżyć, bo będzie myślał, że wszystko mu się należy - od życia, od pracodawcy, od żony lub od męża. Wiesz przecież, że nie można mieć wszystkiego.

#8 Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce

Miej na względzie dobro swojego dziecka i pokaż mu coś nowego, co niekoniecznie wywołuje u Ciebie wielkie zainteresowanie czy sprawia Ci przyjemność. Coś do jedzenia, koncert muzyki, może wcale nie Twojej ulubionej lub zaprowadź je do miejsc, za którymi akurat Ty nie przepadasz, ale mogą być dla Twojego dziecka inspirujące. Może nie będzie koniecznie lubiło tego co Ty, ale odrobiną wysiłku ze swojej strony spowodujesz, że Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności lub zainteresowania, o których Ty nie miałaś pojęcia, a jemu w życiu mogą się przydać.

Błędy wychowawcze

fot. istock.com

Zobacz więcej: Rozmowa z dzieckiem na trudne tematy

Nudzą Cię filmy przyrodnicze? Ale dla Twojego dziecko odkrywanie świata przyrody może okazać się życiową pasją. Zastanów się, może nie zawsze szewc musi być synem szewca, dziecko prawnika, prawnikiem, a córka pasjonatki tańców latynoamerykańskich, malutką tancerką. Pomyśl też o tym, że będąc otwartą na świat tak, jak małe dziecko, odkrywając go na nowo razem z nim, może odkryjesz też przy okazji jakieś swoje nowe pasje?

#9 Niepoświęcanie uwagi dziecku, gdy spędzacie razem czas

Każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy oglądając z dzieckiem jego ulubioną bajkę zerkał kątem oka na ekran komórki lub gazetę. Dziecko doskonale wie, kiedy skupiasz uwagę na nim i na wspólnej zabawie. Czasem warto, skoro już spędzacie razem czas (a wiadomo, każdy ma go jak na lekarstwo), skupić uwagę na maluchu tak na 100%. Niech czuje, że jest ważne, najważniejsze w tym momencie. To bardzo potrzebne.

#10 Za rzadko mówisz o miłości

Kochasz swoje dziecko, Ty to wiesz, ono na pewno to czuje, ale powinno też to jak najczęściej słyszeć. Czasem okazywanie uczuć, a szczególnie mówienie o nich, jest bardzo trudne, zwłaszcza, jeśli samemu nie słyszało się tych słów przez dłuższy okres swojego życia. Niemniej, nawet jeśli Twoje dzieci będą już dorosłe, wciąż powtarzaj, co do nich czujesz. Nic tak nie buduje u dziecka poczucia własnej wyjątkowości, jak te dwa magiczne słowa - kocham cię. W życiu dochodzi do wielu podbramkowych sytuacji, do popełniania błędów, pokaż, że wszystko się zmienia, ale jedno trwa niezmiennie: Twoja miłość do dziecka.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 4 / 5
Fzv🥲🥰🤩 (Ocena: 4) 19.02.2022 14:13
🏂🤽🚣🪂🧜🚣🥷🤵🦸🧙🥷🦸🪂🏊🧚🏊🧚🧛🏊🧚🧛
odpowiedz
Polecane dla Ciebie