FONOHOLIZM - lepiej zapobiegać niż leczyć!

Uzależnienie od korzystania z telefonu komórkowego stało się faktem. Co gorsza, z większą łatwością niż dorosłych, dotyka ono dzieci.
FONOHOLIZM - lepiej zapobiegać niż leczyć!
fot. istock.com
29.12.2020
Katarzyna Lemanowicz

Komórki uzależniają - temu nie można już zaprzeczyć. Jak coś, bez czego nie wyobrażamy sobie już życia, może mieć na kogokolwiek negatywny wpływ? Przedmiot jak każdy inny? Nie do końca. Dzieci i młodzież nie potrafią korzystać z komórek z dostępem do internetu rozważnie.

Fonoholizm - o co dokładnie chodzi?

Wśród młodzieży zjawisko fonoholizmu nasila się. Ostatnie badania pokazały, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez komórki, a jej brak może budzić frustrację i niepokój. Czym jest uzależnienie od telefonu i jak mogą bronić przed nim rodzice?

Telefony komórkowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Obecnie dostęp do nich mają również dzieci i młodzież. Trudno dziś znaleźć szkołę, a nawet salę lekcyjną, w której co chwila nie rozbrzmiewałby sygnał nadchodzącej wiadomości lub nie byłoby ucznia pochylonego nad ekranem smartfona.

Mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, którego rodzice powinni być świadomi. Uzależnienie od telefonu może odbić się na wynikach w nauce, a także kontaktach z rówieśnikami.

Fonoholizm - jak zapobiegać?

Nastolatki traktują telefony przede wszystkim jako narzędzie kontaktu ze znajomymi. Jednak rozwój Internetu, mediów społecznościowych, aplikacji mobilnych i gier sprawił, że powodów do sięgania po komórkę jest więcej. - Młodzież potraktowała telefony jako narzędzie spędzania wolnego czasu. Dodajmy do tego potrzebę bycia na bieżąco z tym, co kto opublikował na swoim profilu w sieci, czy szybkiego zabicia nudy, a otrzymamy prosty przepis na uzależnienie.

Zobacz więcej: Co zrobić, gdy twojemu dziecku nie spodobał się świąteczny prezent?

Zdaniem psychologów kluczowa jest obserwacja dziecka i zwrócenie uwagi na czas, jaki poświęca obsłudze telefonu. Oczywiście sami rodzice również powinni dawać dobry przykład i nie używać komórki, wtedy kiedy nie jest to niezbędne.

Z raportu „Młodzież a telefony komórkowe” opublikowanego przez TNS OBOP wynika, że już co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu, a jego brak powodował u badanych niepokój. To alarmujące dane, które skłaniają do bliższego przyjrzenia się zjawisku fonoholizmu i znalezienia metod pozwalających rodzicom na jego zapobieganie.

Uzależnienie od komórki łączy się z uzależnieniem od Internetu. Na szczęście dostępne są już nowoczesne narzędzia, które pomagają kontrolować czas poświęcony jednemu i drugiemu. O czym, poza zdrowym rozsądkiem rodziców, mowa?

Fonoholizm - jak zapobiegać?

fot. istock.com

Fonoholizm - pomocne aplikacje

Mowa o specjalnych aplikacjach monitorujących na telefony komórkowe i smartfony. To narzędzia umożliwiające rodzicom kontrolę nad czasem spędzanym przez dziecko w internecie, ale też przeznaczonym na granie w gry lub wymianę wiadomości.

Co więcej programy tego typu mogą okazać się pomocne, gdy nastolatek nawiązuje nieodpowiednie znajomości lub przegląda w sieci nieprzeznaczone dla niego treści. Ich instalacja jest wyjątkowo prosta, a same są niemożliwe do wykrycia w czasie codziennego użytkowania telefonu. Wszystkie niezbędne informacje przekazywane są na adres e-mail ustalony przez rodzica.

W obronie przed fonoholizmem przydatne okazują się więc narzędzia, które same działają w oparciu o telefon komórkowy. Ważne, by wiedzieć, jak chronić dziecko przed tym zjawiskiem i w porę podjąć odpowiednie działania.

Zobacz więcej: Dlaczego rola taty jest tak ważna w rodzicielstwie?

Każdy rodzic musi jednak pamiętać, że nie chodzi o to, by sprawić dziecku frajdę, na urodziny lub Komunię kupić smartfona, a potem, po kilku latach rozpaczać, że "nie ma z dzieckiem kontaktu", "nie odrywa wzroku od wyświetlacza telefonu", "jest podenerwowane, gdy telefonu nie ma pod ręką", "nie umie spędzać czasu inaczej, jak tylko z komórką w ręce". Kto wykonał pierwszy krok ku takiej sytuacji?

Zanim wręczysz dziecku jego własny telefon komórkowy, zastanów się, czy jest ono wystarczająco na to gotowe i na tyle dojrzałe, by rozumieć, że telefon komórkowy jest przedmiotem użytkowym, a nie substytutem wszelkich relacji i aktywności życiowych. Czy będziesz w stanie kontrolować to, co za pomocą tego telefonu robi, z kim się kontaktuje, z jakimi stronami w sieci się łączy?

Ale nade wszystko zapobiegnij sytuacji, w której podczas rodzinnego obiadu nikt z sobą nie rozmawia, za to wszyscy, i rodzice, i dzieci, sprawdzają powiadomienia i wiadomości od znajomych na swoich smartfonach. To naprawdę smutny widok.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie