Co zrobić, gdy dziecko chce psa?

Takie zdanie prędzej czy później słyszy każdy rodzic. Decyzja nie jest łatwa, bo trzeba pamiętać, że zgoda na przyjęcie psiaka pod swój dach to dopiero początek drogi. O czym musimy pomyśleć wcześniej?
Co zrobić, gdy dziecko chce psa?
fot. istock.com
11.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Własne zwierzątko to marzenie wielu dzieci. Zwykle jednak maluch myśli głównie o wspólnych zabawach, a nie obowiązkach, jakie niesie za sobą posiadanie czworonoga. Pierwszym zadaniem jest więc zwrócenie mu uwagi na to, że psiak nie będzie jego zabawką, nie możemy jednak oczekiwać, że kilkulatek będzie w stanie zupełnie sam opiekować się pupilem. Dlatego to rodzice powinni sobie w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie, czy chcą mieć psa i dowiedzieć się, jak należy o niego dbać.

Jakiego psa wybrać?

Część osób podejmując decyzję o posiadaniu czworonoga od razu wie, jakiej rasy powinien być pupil. Nawet wówczas jednak trzeba zastanowić się, czy ten wymarzony zwierzak będzie się u nas dobrze czuł. Ważny jest nie tylko jego wygląd, ale też temperament i usposobienie, a także zapoznanie się z naturalnym środowiskiem danej rasy.

Na przykład pies husky - genetycznie przystosowany do ciężkich warunków zimowych i dużego wysiłku - będzie się męczył w małym mieszkaniu w bloku w klimacie umiarkowanym. Lepiej więc nie decydować się na dużego czworonoga, jeśli nie możemy zagwarantować mu możliwości wybiegania się na przykład w ogrodzie, bo będzie czuł się skrępowany brakiem przestrzeni. Jeśli psiak ma być towarzyszem dziecka, warto też wziąć pod uwagę rasy o wyjątkowo łagodnym i przyjacielskim usposobieniu, które wykażą się większą cierpliwością i spokojem przy dokazującym maluchu.

pies
fot. istock.com

Pies w domu - metamorfoza pomieszczeń

Gdy wybierzemy już rasę pupila, powinniśmy zadbać o to, by nasze mieszkanie lub dom było gotowe na jego przybycie. Wygospodarujmy miejsce na legowisko, a jeśli wiemy, że psiak będzie zostawał w domu sam na kilka godzin, rozważmy zaopatrzenie się w specjalną klatkę dla psa. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu pies nauczy się, że taka klatka to jego azyl. Podczas rozłąki z właścicielem w tym miejscu będzie się czuł bezpieczniej i mniej się stresował .

Mimo wszystko musimy niestety liczyć się z tym, że zwierzak w domu zawsze niesie za sobą ryzyko pewnych szkód - nie możemy go jednak za to winić, bo wiele jego zachowań wynika z naturalnych instynktów. Lepiej się więc na to odpowiednio przygotować. Pomocne będą gryzaki, które odciągną uwagę pupila od mebli i butów, a także tak zwany gorzki trener - czyli środek o nieprzyjemnym smaku, który zniechęci do obgryzania popsikanych nim przedmiotów. Oczywiście podczas zakupów nie możemy też zapomnieć o obroży i smyczy lub szelkach, misce oraz karmie. Jeśli zdecydowaliśmy się na młodego psiaka, przyda się również kuweta dla szczeniąt z matami ochronnymi.

Pies w domu - szkolenie też dla właściciela

Zanim przyjmiemy czworonoga pod swój dach, powinniśmy nie tylko przygotować na jego przybycie nasz dom. Ważne jest również przyswojenie wiedzy, dzięki której będziemy się nim właściwie opiekować. Warto dowiedzieć się między innymi, jak uczyć pupila czystości, jak go pielęgnować czy socjalizować z otoczeniem.

Właściciel psa powinien także wiedzieć, jak wybrać smycz, obrożę czy zabawki dla zwierzaka oraz kiedy zacząć go uczyć pierwszych komend. Na życie w towarzystwie czworonoga powinniśmy też przygotować swoją pociechę. Zajmowanie się nim to dla dziecka dobra nauka odpowiedzialności, ale pomimo najlepszych chęci maluch może nie zdawać sobie sprawy z tego, że swoim postępowaniem może wyrządzić pupilowi krzywdę.

Zobacz więcej: Ciąża i zwierzęta: Czy pies i kot stanowią zagrożenie?

Dlatego warto przeprowadzić z dzieckiem kilka pogadanek na powyższe tematy, zaprowadzić do sklepu zoologicznego, schroniska lub hodowli, by poprzyglądało się trochę zwyczajom zwierząt, a także skonfrontowało swoją chęć zaopiekowania się pieskiem z opinią hodowcy - kilka słów od autorytetu trafi do dziecka na pewno bardziej niż morały mamy. Warto zaopatrzyć siebie i przy okazji pociechę w przystępny poradnik na temat mieszkania pod jednym dachem z pieskiem i opieką nad nim.

Dobre przygotowanie do przyjęcia pod swój dach pupilka to gwarancja braku rozczarowań dla Was i dla tej przyjacielskiej, wciąż merdającej ogonkiem istoty.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.08.2020 09:19
Mamy warunki, by posiadać psa. Dzieciaki obiecały, że będą się nim zajmowały, więc kupiliśmy im czworonoga. Wychodzą z nim na spacery, włączają irobota, by po nim posprzątał sierść. Karmią go, dają mu wodę, także jest dobrze. Spełniają swoje obowiązki.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie