Ile powinno spać dziecko?

Sprawdź, czy zdrowo się wysypia w dzień i w nocy!
Ile powinno spać dziecko?
fot. istock.com
08.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być bardzo proste - maluszek śpi tyle, ile potrzebuje, zatem nie ma potrzeby kontrolowania jego godzin spędzonych w objęciach Morfeusza. A co z niemowlakami, które ewidentnie mają problemy z zaśnięciem albo budzą się co chwilę? A ile powinno spać dziecko w wieku przedszkolnym oraz szkolnym?

Ile powinno spać dziecko?

Sprawdź, czy twoja pociecha przesypia tyle godzin, ile jest jej potrzebnych do prawidłowego rozwoju!

Ile śpi noworodek?
fot. istock.com

#1 Noworodek

Maluch po porodzie przesypia dziennie prawie 17 godzin, w niektórych przypadkach może to być nawet 19 godzin z przerwami na karmienie. Po skończeniu 2 miesiąca Niemowlak może zmniejszyć liczbę przesypianych godzin nawet do 16h - przerwy między drzemkami wydłużają się, ponieważ Dziecko zaczyna dostrzegać coś więcej, niż tylko potrzeba jedzenia. W 3 miesiącu 16 godzin powoli może zacząć się zmniejszać, a Maluch może (ale nie musi!) zacząć przesypiać od 6 do 8 godzin ciągiem w nocy.

#2 Niemowlę

Pomiędzy 4 a 5 miesiącem sen Malucha powinien trwać przynajmniej 15 godzin razem, z 30 minutowym marginesem błędu. Taka ilość jest zdrowa aż do skończenia 8 miesiąca życia, kiedy to Dziecko może zmniejszyć ilość przesypianych godzin do 14. Po 11 miesiącu może również okazać się, że 2 drzemki to za dużo w ciągu dnia i nagle zauważysz, że Maluch z dnia na dzień “zrezygnował” z nich na rzecz jednej, dłuższej. Jeśli ilość przespanych godzin jest bliska 14 razem, to nie ma powodów do obaw.

Ile śpi dziecko w wieku przedszkolnym?
fot. istock.com

#3 Małe Dziecko

W okolicach 1,5 roku do 2 lat Maluch rezygnuje już z drzemek, przesypiając w nocy ciągiem po 11-13 godzin. Jest to zupełnie zdrowe i normalne, zatem nie ma powodów do obaw. Znajdą się jednak Dzieci, które będą przesypiać nadal 14 godzin, z jedną drzemką w dzień, co również mieści się w granicach normy.

#4 Przedszkolak

Dziecku w okolicach 3 lat w zupełności wystarcza 11 godzin snu. Większość z przedszkolaków samoistnie rezygnuje z drzemki w ciągu dnia. Jednak do ukończenia 5 roku życia, 11 godzin przespanych w nocy powinna być normą.

Ile śpi dziecko w wieku szkolnym?
fot. istock.com

#5 Uczeń

Powyżej 6 roku życia, aż do ukończenia 8 lat, Dziecko potrzebuje od 8 do 10 przespanych godzin w nocy. Warto pamiętać o lękach nocnych, które najczęściej męczą Maluchy w tym wieku, zatem wskazane jest wyciszenie przed snem i zasypianie w obecności zapalonej lampki bądź Rodzica.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie