Zasypianie dziecka - to jest 5 naprawdę skutecznych sposobów

Wielu rodziców boryka się z problemem dzieci, które wcale nie chcą zasypiać. Sprawdźcie, co naprawdę działa.
Zasypianie dziecka - to jest 5 naprawdę skutecznych sposobów
fot. istock.com
21.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Twoje dziecko nie chce spać? Niech cię to nie zniechęca, ale tak po prostu czasem bywa i nie można z tym zbyt wiele zrobić. Rodzice się poddają, wpadają w frustrację, chodzą spać razem z dzieckiem spać, czasem nawet już o 20:00. Wszystko po to, by dziecko zasnęło.

Pół biedy, gdy dziecko nie chce spać, a potem śpi długo rano. Gorzej jednak - a i takie dzieci się zdarzają - gdy dziecko nie chce spać, a potem wstaje rano o 7:00 i krzyczy, że jest zmęczone.

Zasypianie dziecka - naprawdę skuteczne sposoby

Przypadki rodziców, którzy codziennie wieczorem wsiadają w samochód i robią z dzieckiem rundkę dookoła osiedla są dobrze znane. Ale czy to dobre rozwiązanie? Nie do końca... Znamy lepsze! Przekonajcie się i wybierzcie taki sposób na usypianie, który będzie najlepszy dla waszego dziecka!

Zasypianie dziecka - skuteczne sposoby
fot. istock.com

Zasypianie dziecka - schemat dnia to klucz do sukcesu

Najbardziej banalne i zalecane przez niemal wszystkich specjalistów. Dziecko najzwyczajniej w świecie potrzebuje mieć stały rytm dnia. Spacery, posiłki i zabawa codziennie o tej samej porze pozwalają dziecku na przewidywanie tego, co po sobie następuje. Dzieci, u których wszystko jest rutyną, nie wpadną na pomysł, że po wieczornej kąpieli może nastąpić spacer. Będą czuły, że kąpiel jest po to, by zaraz przebrać się w piżamkę i pójść spać. To naprawdę działa, ale ten sposób wymaga wielkich poświęceń od rodziców. Niestety rzadko sprawdza się w stu procentach, ponieważ czasami tata musi zostać dłużej w pracy, innym razem wpadnie koleżanka i wizyta się przedłuży, a kolejnego dnia po prostu zabraknie ciepłej wody i kąpiel będziecie musieli przełożyć na jutro.

Zasypianie dziecka - noszenie i kołysanie zawsze działa

Wymaga zaangażowania od rodziców, ale ze sporą dozą pewności możemy uznać, że to jeden z najlepszych sposobów na usypianie dziecka. Świetnie sprawdzą się do tego chusta lub nosidło. Karmimy dziecko i wkładamy w chustę lub nosidło. Nosimy tak długo, aż w końcu zaśnie. Ta metoda występuje w różnych wariantach - w zależności od tego, jak bardzo oporne na zasypianie jest dziecko.

  • nosimy i karmimy jednocześnie (piersią lub butelką)
  • truchtanie po mieszkaniu (niektóre dzieci potrzebują mocniejszego kołysania)
  • kołysanie się z dzieckiem na dmuchanej piłce
  • taniec (z doświadczeń młodych mam wynika, że dzieci w nosidle bardzo lubią zasypiać do zumby lub do walca wiedeńskiego!)
  • noszenie i czytanie (może posłużyć również do tego, by dziecko uczyło się zasypiać w czasie czytania bajki).
Zasypianie dziecka - to są skuteczne sposoby
fot. istock.com

Zasypianie dziecka - czy "biały szum" to dobry pomysł?

Sprawdzony i choć ostatnio często odradzany, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by w sąsiednim pokoju włączyć odkurzacz bądź w bezpiecznej odległości położyć szumiącą zabawkę. Szum fenomenalnie usypia dziecko. Często jednak działa dopiero w ostatniej fazie usypiania - dziecko, by mogło zasnąć przy białym szumie, musi być już spokojne.

Zasypianie dziecka - a co z odkładaniem do łóżeczka?

Spokojnie, to nie jest jedna z tych drastycznych metod, które zakładają odłożenie dziecka do łóżeczka i wyjście z pokoju. Możesz położyć dziecko do waszego łóżka lub łóżeczka dziecięcego (jeśli nie ma szczebelków) i położyć się razem z nim. W tym czasie głaszczesz, przytulasz, nucisz a nawet monotonnym głosem coś opowiadasz i powoli sprawiasz, że dziecko się wycisza. Bardzo istotne jest, by podejść do tematu na spokojnie, starać się zachęcać dziecko do leżenia, ale nie wykonywać przy tym gwałtownych ruchów. To bez wątpienia jedna z najbardziej żmudnych metod usypiania, ale jednocześnie taka, która w przyszłości zaprocentuje.

Skuteczne sposoby na zasypianie
fot. istock.com

Czytanie przed snem

Już nawet u najmłodszych ta metoda może przynieść oczekiwane skutki. Ważne jednak, by dziecko przed snem było spokojne. Dziecko, któremu czyta się przed zaśnięciem, zyskuje potrójnie - ma blisko rodziców, więc czuje się bezpiecznie, słyszy głos, który jest monotonny i w końcu to dziecko nudzi, a po trzecie podczas czytania rozwija się jego wyobraźnia. 

Możecie również zrobić tak, że jeden z rodziców czyta, a drugi delikatnie wykonuje masaż dziecku, by maluch był jeszcze bardziej odprężony.

A wy jakie metody na zasypianie waszych pociech stosujecie?

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Ala (Ocena: 5) 21.05.2020 15:55
My czytamy serię książek o Puciu! Coreczka je uwielbia! U nas też działa przygaszenie światła, zasłonięcie rolet i zrobienie klimatu sprzyjającego wyciszeniu się :))
odpowiedz
ewiczka (Ocena: 5) 21.05.2020 09:06
Uwielbiam czytać synkowi przed snem! Ostatnio kupiłam mu książeczkę "Puk,puk! Otwórzcie drzwi!" . To seria książek przygodowych dla dzieci. Oprócz zabawnych perypetii głównych bohaterów dzieciaki poznają też fakty historyczne, więc to przyjemna i pożyteczna lektura.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie