Dobry kontakt dzieckiem - czy wiesz, co zrobić?

Rodzice zawsze pragną tego, by mieć jak najlepszy kontakt z dzieckiem. Nie zawsze jednak wiedzą, jak to zrobić. Przekonajcie się sami!
Dobry kontakt dzieckiem - czy wiesz, co zrobić?
fot. istock.com
12.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Każdy rodzic marzy o tym, żeby mieć ze swoim dzieckiem dobry kontakt oparty na zaufaniu i wzajemnej sympatii. Jak jednak postępować, by zachować tę kruchą granicę między rodzicem a kumplem? Są na to sposoby, które powinni znać wszyscy rodzice.

Jak mieć dobry kontakt z dzieckiem?

#1 Relacja oparta na zaufaniu

Nie dopuść nigdy do tego, aby twój maluch nabył nawyku kłamania. Jeśli tak się stało – zrobiłeś coś nie tak. Najczęściej dziecko kłamie pod wpływem strachu przed prawdopodobną karą. Zawsze więc dobieraj karę odpowiednią do dokonanego występku i chwal za szczerość. Twoje dziecko musi koniecznie wiedzieć, za co zostało ukarane, zrozumieć to. Inaczej zamiast poprawy postępowania wybierze kłamstwo, a brak zaufania jest najgorszym, co może by w każdej relacji.

#2 Pozwól mu być przy tobie sobą

Potrafisz sobie wyobrazić, że twój maluch przy tobie zachowuje się zupełnie inaczej niż przy rówieśnikach. Z jednej strony jest to naturalne, z drugiej – niekoniecznie. Naturalnym będzie to, że wśród kolegami i koleżankami może poruszać nieco inne tematy czy bawić w inny sposób niż z tobą. Co jednak zrobić, gdy dziecko marzy o nauce tańca, ale boi się przyznać ojcu, który kocha koszykówkę i wysyła syna na zajęcia tylko z tego? Traktuj dziecko tak, aby nie obawiało się tego powiedzieć na głos. Dzięki temu będzie do ciebie przychodziło ze swoimi rozterkami, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na budowanie wspólnej więzi.

Jak mieć dobry kontakt z dzieckiem?
fot. istock.com

#3 Nie wyładowuj się na nim

Twoje problemy w pracy nie powinny być jego zmartwieniami. Twój powrót z pracy powinien być dla malucha wydarzeniem radosnym, a nie kojarzonym z krzykami i pretensjami o każdą drobnostkę. Inaczej dziecko zamiast cię witać, zacznie unikać.

#4 Dużo z nim rozmawiaj

Nie bagatelizuj nigdy spraw, które dla dziecka są ważne. Ono żyje jeszcze w swoim małym świecie, ma inne priorytety. Odpowiadaj na pytania z uśmiechem, nie gaś w brzdącu iskry chęci poznawania świata. Dzięki temu twoje zdanie będzie dla niego bardzo ważne, będzie cię traktować jako przewodnika oprowadzającego go po świecie.

#5 Wyłącz telewizor

Po prostu spędzaj czas ze swoją pociechą. Bądź spontaniczny, zabieraj go na przygody, przygotowuj niespodzianki, pozwól się czasami naciągnąć na kupienie lizaka. Okazuj emocje i wywołuj je w dziecku. Niech wie, że jako rodzic nie tylko się nim opiekujesz, ale również spędzasz z nim czas z radością.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Matylda (Ocena: 5) 14.05.2020 13:42
Odkąd mam więcej czasu dla moich dzieci również mam lepszy z nimi kontakt. Wspólnie rysujemy, bawimy się w chowanego, chodzimy na spacery czy gramy. Jakiś czas temu zamówiłam Ucieczkę z Lochu która już od pierwszej rozgrywki nas wciągnęła. Fajna gra karciana, w której sami tworzymy plansze z dostępnych kartoników, jak widać nie tylko dzieciaki grając w nią świetnie się bawią, ale ja również ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie