Poród indukcyjny - co to jest?

Poród indukcyjny - czy wiesz co to jest? Nie? Lepiej sprawdź, żeby móc się ewentualnie lepiej przygotować!
Poród indukcyjny - co to jest?
fot. istock.com
10.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Czasami bywa tak, że istnieją istotne z punktu widzenia medycznego wskazania do wywoływania porodu. Wówczas najczęściej stosowaną metodą, która umożliwia poród siłami natury, jest indukcja. Przekonaj się, na czym to polega.

Poród indukcyjny - co to jest?

Poród indukcyjny to inaczej poród wywoływany, gdy z powodu różnych wskazań medycznych, zazwyczaj takich, które zagrażają życiu i zdrowiu matki lub dziecka, należy przyspieszyć czynność skurczową.

Na czym polega indukcja porodu?

Indukcję porodu najczęściej kojarzymy z dożylnym podaniem oksytocyny. Słusznie, ponieważ taki właśnie zabieg bywa najczęściej nazywany indukcją. Należy jednak pamiętać, że indukcją porodu jest również przebicie pęcherza płodowego przed rozpoczęciem czynności skurczowej macicy.

Jej zwolennicy przekonują, że lepiej ukończyć ciążę w optymalnym terminie, niż czekać na pojawienie się jakichkolwiek cech zagrożenia, których ryzyko wzrasta wraz z upływem czasu. Przeciwnicy podkreślają jednak, że indukowanie porodu jest działaniem niosącym pewne ryzyko i wyręczanie natury nie ma sensu, a zwiększa ryzyko powikłań i zakończenia ciąży cięciem cesarskim. Decyzję o wywoływaniu porodu czy też skracaniu czasu jego trwania, a także wyborze metody, lekarz powinien omówić z pacjentką. Warto o to dopytać położnika, zanim trafisz na porodówkę. Wówczas będziesz mogła ocenić plusy i minusy indukcji. Pamiętaj jednak, że podczas porodu nieraz wszystko dzieje się bardzo szybko i zmienia się sytuacja (w tym wskazania co do sposobu rozwiązania ciąży). Najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza. Ważna jest to, że zanim dojdzie do indukcji porodu może okazać się konieczne przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/wywolywanie-porodu-metody-indukcji-porodu_36624.html
kcja porodu (wywoływanie porodu czyli wzniecanie czynności skurczowej macicy za pomocą sztucznych środków) była stosowana już w starożytności. Kobietom, które donosiły ciążę, a wciąż nie mogły doczekać się dzidziusia, zalecano m.in. seks. Wywoływał on nie tylko pożądane skurcze (podczas pieszczot wydzielana jest oksytocyna, hormon niezbędny do kurczenia się mięśnia macicy), ale również przyspieszał – dzięki substancjom zawartym w nasieniu – rozwieranie się szyjki macicy. Dopiero na początku XX wieku odkryto rolę oksytocyny w akcji porodowej. A rolę prostaglandyn, zawartych w męskiej spermie, na które szyjka uwrażliwia się po 38. tygodniu ciąży – jeszcze później. Dziś potrafimy pozyskiwać te związki w optymalnej ilości, składzie chemicznym i stężeniu w warunkach laboratoryjnych. Umożliwia to stosowanie oksytocyny i prostaglandyn na sali porodowej. Z ich pomocą przeprowadza się skuteczne indukcje także przed planowanym terminem porodu, gdy wcześniejsze rozwiązanie ciąży jest konieczne dla zdrowia matki lub dziecka.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/wywolywanie-porodu-metody-indukcji-porodu_36624.html
Indukcja porodu (wywoływanie porodu czyli wzniecanie czynności skurczowej macicy za pomocą sztucznych środków) była stosowana już w starożytności. Kobietom, które donosiły ciążę, a wciąż nie mogły doczekać się dzidziusia, zalecano m.in. seks. Wywoływał on nie tylko pożądane skurcze (podczas pieszczot wydzielana jest oksytocyna, hormon niezbędny do kurczenia się mięśnia macicy), ale również przyspieszał – dzięki substancjom zawartym w nasieniu – rozwieranie się szyjki macicy. Dopiero na początku XX wieku odkryto rolę oksytocyny w akcji porodowej. A rolę prostaglandyn, zawartych w męskiej spermie, na które szyjka uwrażliwia się po 38. tygodniu ciąży – jeszcze później. Dziś potrafimy pozyskiwać te związki w optymalnej ilości, składzie chemicznym i stężeniu w warunkach laboratoryjnych. Umożliwia to stosowanie oksytocyny i prostaglandyn na sali porodowej. Z ich pomocą przeprowadza się skuteczne indukcje także przed planowanym terminem porodu, gdy wcześniejsze rozwiązanie ciąży jest konieczne dla zdrowia matki lub dziecka.

http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/porod/wywolywanie-porodu-metody-indukcji-porodu_36624.html
Poród indukcyjny - co to jest?
fot. istock.com

Indukcja porodu - wskazania

Najważniejszym wskazaniem do indukcji porodu jest ciąża przenoszona. Jeśli termin dawno minął i pojawiają się dysfunkcje łożyska albo ubywa wód płodowych, to jest to wskazaniem do indukcji porodu. Ponadto za każdym razem, gdy kontynuowanie ciąży może być niebezpieczne, a pacjentka jest w terminie lub po nim, zaleca się wywoływanie porodu. Wskazaniem do indukcji porodu jest też wiele schorzeń położniczych np. cholestaza ciężarnych lub nadciśnienie, a także cukrzyca i zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu. Nie powinno się jednak kończyć ciąży tylko z powodu jej przeterminowania. Tym bardziej nie powinno stosować się indukcji „na życzenie”.

Zobacz więcej: Szokująca reakcja mamy, kiedy złamała rodzinną tradycję i...

Indukcja porodu - wady i zalety

Część lekarzy uważa, że znacznie lepiej zakończyć ciążę wcześniej niż czekać na ostatnią chwilę, kiedy mogą pojawić się poważne komplikacje i trzeba będzie ratować życie dziecka albo decydować się na cesarskie cięcie. Uważają, że ryzyko wzrasta wraz z upływem czasu. Przeciwnicy porodów indukowanych podkreślają jednak, że indukowanie porodu jest działaniem niosącym ryzyko i wyręczanie natury nie ma sensu. Ponadto indukcja zwiększa ryzyko powikłań i zakończenia ciąży cięciem cesarskim. Decyzję o wywoływaniu porodu czy też skracaniu czasu jego trwania, a także wyborze metody podejmują lekarz i pacjentka. Pamiętaj jednak, że podczas porodu nieraz wszystko dzieje się bardzo szybko i zmienia się sytuacja. Najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie lekarza.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie