Co robić, gdy dziecko preferuje lewą rękę?

Jeśli dziecko preferuje lewą rękę, to wielu rodziców drży i na siłę próbuje wszystko przekładać do prawej. Czy to dobrze?
Co robić, gdy dziecko preferuje lewą rękę?
fot. istock.com
06.12.2020
Katarzyna Lemanowicz

Leworęczność to wciąż temat, który wzbudza emocje i budzi niepokój rodziców.  Rodzice boją się, że jeśli ich dziecko będzie leworęczne, to będzie miało trudniej i gorzej w życiu, że będzie się gorzej uczyć i że na każdym kroku będą napotykały je przeszkody. Panuje powszechne przekonanie, że osoby, które sprawniej posługują się lewą ręką, są osobami mniej inteligentnymi i... jest to totalną bzdurą. Jednak by uniknąć problemów związanych z leworęcznością, rodzice często przestawiają dziecko na prawą rękę.

Skąd wiadomo, że dziecko jest leworęczne?

Długo nie wiadomo. To, że dziecko preferuje już w wieku  miesięcy lewą rękę o niczym nie świadczy. Prawdą jednak jest, że dzieci praworęczne szybciej wykazują dominację stronną. Ma to miejsce już około dziewiątego miesiąca. Widać to chociażby przy chwytaniu zabawek, machaniu czy wskazywaniu. Dopiero w okolicach 2  lat wiadomo na pewno, że dziecko jest praworęczne. Jeśli jednak nie jest praworęczne, to nawet w okolicach 2 lat nie wiemy tego na pewno. Leworęczność jako cecha dominująca ujawnia się nieco później, jest widoczna dopiero u dwuipółlatka.

Zobacz więcej: Dlaczego niemowlęta płaczą - nowa dość kontrowersyjna teoria!

Skąd się bierze leworęczność?

Leworęczność jest wynikiem dominowania w mózgu półkuli prawej, co sprawia, że lewa część ciała jest bardziej sprawna. Leworęczność zwana także lateralizacją lewostronną jest najczęściej dziedziczona genetycznie. Do rzadkości należą przypadki, kiedy jest ona wynikiem uszkodzenia lub słabszego rozwoju lewej półkuli mózgu.

dziecko
fot. istock.com

Leworęczność -  czy należy coś z tym robić?

Absolutnie nie! Zalecenia babci i cioci o tym, że należy przedkładać kredki i zabawki do prawej ręki, włóżcie między bajki. To bujda i niepotrzebny stres dla dziecka. Nie denerwuj się i nie próbuj go przestawiać na prawą rękę, przyniesie mu to więcej szkody niż pożytku. Poza tym dzieci, które mają praworęczość nabytą przez upór rodziców, rozwijają się wolniej, bo nienaturalnie dla siebie.

Leworęczność  - czy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Jeśli nie ma problemów motorycznych, nie potrzebna będzie żadna wizyta u specjalisty. Jeśli jednak dziecko ma trudności w nauce pisania czy rysowania (witać to już na etapie ćwiczenia szlaczków), prawdopodobnie trzeba będzie skonsultować się z poradnią pedagogiczną bądź psychologiczną. Być może zostaną zalecone ćwiczenia rekompensacyjne (prowadzone w szkole lub indywidualnie w domu). To zadanie rodziców i terapeutów, by lewa ręka była odpowiednio przygotowana do pisania, a dziecko zaakceptowało swoją leworęczność.

Zobacz więcej: BHP kupowania zabawek - czyli co powinno zwrócić twoją uwagę?

Cokolwiek jednak by się nie działo, zachowajcie spokój i nie dawajcie się ponieść emocjom. Leworęczne dziecko jest w zupełności normalne i normalnie się rozwija. Czy znacie przypadki, kiedy rodzice zaszkodzili dziecku przez zmianę ręki z prawej na lewą?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie