Jakie są skutki przebodźcowania dziecka?

Większość dzieci opływa w dobrobycie. Nie mowa tu bynajmniej o kolejnych wyjazdach zagranicznych czy kontem z milionami dolarów, lecz o jako takim – zanadto podwyższonym – standardzie, którego kiedyś nie było, więc wiodło się dzieciom lepiej.
Jakie są skutki przebodźcowania dziecka?
fot. istock.com
11.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Myślisz, że wyjedziecie na wycieczkę, potem do znajomych, na chwilę do centrum handlowego, po drodze na pizzę, a potem wrócicie do domu i dziecko pójdzie spać? Nic bardziej mylnego! Niemowlęta nie lubią hałasu, głośnych dźwięków i nadmiaru wrażeń.

Przebodźcowanie dziecka - jakie skutki?

Niemowlęta w początkowym okresie swojego życia do prawidłowego rozwoju nie potrzebują zbyt wielu wrażeń, bo jest to dla nich męczące. Należy więc unikać dużych skupisk ludzi, intensywnych kolorów, ostrego światła i ekranów.

Nadmierna stymulacja jest stanem, w którym dziecko doświadcza przeciążenia doświadczeniami i bodźcami. Niemowlęta mogą być w konsekwencji nie tylko zmęczone, lecz także pobudzone ze względu na dużą aktywność czy hałas, ponieważ o ile docierają do nich wszystkie bodźce, o tyle one nie są w stanie ich wszystkich przetworzyć.

Zobacz więcej: Nie geny, a styl życia decyduje o zdrowiu potomstwa

Bodźce to jednak nie tylko to, co jest najbardziej intensywne

Rodzice wiedzą, że nie zabiera się dziecka na dyskotekę i do klubu. Rzadko widuje się dzieci na koncertach, ale dziecko przed telewizorem to w wielu domach codzienność.

Tymczasem telewizor w prostej linii prowadzi do przebodźcowania dziecka i może być powodem rozdrażnienia i płaczliwości. W skrajnych przypadkach może dojść do zaniku łaknienia. Tak naprawdę oglądanie bajek to również rodzaj przebodźcowania. Jeśli dziecko nie może zasnąć, a przed snem ogląda bajki, to może tu leży problem? Dzieci mogą się budzić, mogą spać niespokojnie, ale też mogą spać po prostu płycej. Dzieci do 2 lat nie powinny oglądać bajek, tyczy się to również telewizora grającego w tle.

Nadmierna stymulacja
fot. istock.com

Kiedy jeszcze może dojść do przebodźcowania?

  • gdy dziecko zbyt długo jest aktywne (np. za długo się bawi),
  • przebywa długo bądź intensywnie w towarzystwie,
  • jest narażone na mnogość bodźców: głośne dźwięki, ruchliwe obrazy, ostre zapachy lub działanie technologii (telewizja, tablet itd.),
  • gdy zakłócony jest sen dziecka – maluch np. śpi przy włączonym telewizorze lub w pokoju, w którym w nieskrępowany sposób toczy się życie rodzinne lub nie śpi zbyt długo,
  • gdy jego rutyna zostanie zakłócona.

Przebodźcowanie a zabawki

To jest sprawa kontrowersyjna. Coraz częściej rodzice rezygnują ze świecących i grających zabawek na rzecz zabawkowego minimalizmu i ascetyzmu. Wiele dzieci bawi się wyłącznie zabawkami drewnianymi. Naukowcy ostrzegają przed zbyt dużą liczbą zabawek.

Rodzice z lenistwa kupują dzieciom setki zabawek. Dzięki temu dziecko jest nimi zajęte, a rodzice mają spokój. Malec z racji tego, że dorasta, potrzebuje coraz więcej uwagi, a rodzice zamiast mu ją dawać, kupują wciąż nowe zabawki.

Rodzice mają problem z nerwowym i płaczliwym dzieckiem. Potem mają problem, bo brakuje im pieniędzy na psychologa. Na koniec tracą kontakt z dzieckiem, bo rodzic ani nie miga, ani nie dzwoni, ani nie jest na style smart, by był wart uwagi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie