Dziecko u psychologa. Jak się przygotować do wizyty?

Stresujecie się wizytą u psychologa! Nie róbcie tego, bo tylko sobie zaszkodzicie!
Dziecko u psychologa. Jak się przygotować do wizyty?
fot. istock.com
03.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Aby ułatwić pierwsze kroki w gabinecie, należy wiedzieć, na czym polega wizyta u psychologa. Dzieci mogą obawiać się nowego doświadczenia, więc trzeba przygotować je na spotkanie z psychologiem i dobrze wytłumaczyć im, co ma na celu takie spotkanie. Jeśli już wiesz, że musicie wybrać się do psychologa, wygospodaruj trochę czasu i przygotuj się dobrze do tej wizyty.

Wizyta u psychologa – rozmowa z dzieckiem

Przede wszystkim przewałkuj z dzieckiem temat wizyty u psychologa wzdłuż i wszerz. Dziecko musi dokładnie wiedzieć, kim jest psycholog i dlaczego się do niego wybieracie. Dobrze, gdyby nie postrzegało swojego zaburzenia jako choroby, bo wtedy będzie mogło się bać. Koniecznie wytłumacz dziecku, że psycholog to osoba, która chce pogadać i lepiej was poznać. Nie możesz dopuścić do tego, że dziecko będzie czuło lęk.

Wizyta u psychologa – przygotowanie do rozmowy

  • Lista tematów, które warto poruszyć

Pamiętaj, że psycholog nie będzie rozmawiał tylko z dzieckiem, lecz także z tobą, więc warto, żebyś zrobiła sobie listę tematów, które chcesz poruszyć podczas wizyty.

Zobacz więcej: Czy można kłócić się przed dziećmi?

  • Notatki rodziców

Warto mieć przy sobie notatki, które przedstawiają to, jak wy jako rodzice postrzegacie problem waszego dziecka. Podczas wizyty u psychologa możesz być zestresowana i nie analizować wszystkiego dokładnie. Poza tym często rodzice starają się dorabiać teorie do zachowań dzieci, a dla psychologa to tylko dodatkowa przeszkoda. Zastanówcie się, co w zachowaniu dziecka niepokoi was najbardziej i co odbieracie pozytywnie. Dzięki notatkom nic nie wyleci ci z głowy!

  • Ważne wydarzenia

Zapisz wszystkie ważne wydarzenia związane z dzieckiem – radości, żale, traumy, wizyty w szpitalu, pierwszy dzień w przedszkolu, śluby i pogrzeby – czasami takie wydarzenia okazują się kluczowe, a rodzice podczas wizyty u psychologa o nich zapominają.

Wizyta u psychologa
fot. istock

Wizyta u psychologa – co ze sobą zabrać

Na spotkanie w gabinecie psychologicznym warto zabrać ze sobą notatnik i długopis, żeby notować wszystkie zalecenia specjalisty. Trzeba też mieć książeczkę zdrowia dziecka, żeby łatwo było znaleźć zapiski dotyczące stanu zdrowia dziecka i informacji o ciąży.

Wizyta u psychologa – czego się spodziewać

Pierwsza wizyta u psychologa zazwyczaj jest tą, na której dowiesz się, jak będzie wyglądał plan terapii i czy terapia w ogóle jest konieczna. Spodziewaj się próby poznania was – bądź otwarta i nie bój się rozmowy. Dodatkowo najpewniej psycholog na chwilę wyprosi rodziców, by zostać sam na sam z dzieckiem – to nic złego, tak wygląda praktyka spotkań u psychologa.

Wizyta u psychologa – czego nie robić

Nie kłamać, zmyślać, usprawiedliwiać, dramatyzować. Postaraj się również podczas wizyty u psychologa nie mówić niczego złego o dziecku. Dziecko może czuć się wtedy skrępowane i najpewniej zamknie się przed psychologiem i terapia będzie przebiegała oporniej. Jeśli chcesz mówić o tym, że dziecko jest niegrzeczne, to porozmawiaj z psychologiem sam na sam.

Zobacz więcej: Czego nie należy mówić dzieciom?

Wizyta u psychologa – nie stresuj się

Jeśli wizyta u psychologa cię stresuje, to musisz to przepracować. Dzieci znakomicie wyczuwają emocje rodziców i podzielają ich niepokój. Jeśli dziecko w czasie wizyty u psychologa będzie wiedziało tylko tyle, że ma się „dobrze zachowywać i nie przynieść wstydu”, to wiedz, że jest to prosta droga do tego, żeby wizyta nie przyniosła rezultatu. A przecież nie o to chodzi!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie