Jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka?

Sprawdź, jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka! Czy to jest w ogóle realne?
Jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka?
fot. istock.com
11.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

O ile u noworodka trudno jest stworzyć sztywny plan dnia, o tyle u niemowlaka jest to już całkiem osiągalne. Sprawdź, jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka! Plan dnia jest niezwykle istotny, nawet dla niemowlaka. Po okresie noworodkowym dziecko już wie, że rodzice zmieniają mu pieluchy i raz kładą spać na krótko, a raz na długo. Niemowlę wie też, że czasem trzeba się kąpać. Trzeba jednak pielęgnować rytuały i restrykcyjnie ich przestrzegać, bo sprawiają, że niemowlęta czują się bezpieczniejsze i oswajają się ze środowiskiem, które z dnia na dzień poznają coraz lepiej. Codzienne rytuały są na wagę złota, dlatego należy wprowadzać je jak najwcześniej.

Dlaczego niemowlakowi należy stworzyć plan dnia?

 1. Plan dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala kształtować dobre nawyki.
 2. Niemowlę nie ma poczucia czasu, więc nie rozumie, że w nocy trzeba spać. Jeśli jednego dnia położysz go o 18:00, a drugiego o 22:00, nie licz na udaną noc.
 3. Rutyna pomoże dziecku zrozumieć powtarzalność dnia.
 4. Niemowlak, który odpowiednio wcześnie wie, kiedy należy iść spać, daje więcej wytchnienia swoim rodzicom, którzy nie śpią jednego dnia do południa, a drugiego do północy.
 5. Plan dnia dla niemowlęcia jest tym, czym dla osoby dorosłem wskazówki zegara. Dzięki temu, że dziecko ma rytuały, ma możliwość przewidywania, co wpływa kojąco na jego psychikę. Taka świadomość uspokaja dziecko, sprawia, że ma ono poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Dziecko czuje, że nic mu nie grozi, bo spodziewa się następnego kroku.
niemowlę
fot. istock.com

Jak wygląda dobry plan dnia dla noworodka?

Każda mama musi sobie plan dnia swojego dziecka wypracować sama. Pamiętaj, że nie ma jednej zasady określającej, jak należy wychowywać dzieci i o której godzinie je karmić, a o której kłaść spać. Plan dnia niemowlaka musi przede wszystkim wynikać z waszych potrzeb, więc pierwszym krokiem do stworzenia idealnego planu dnia jest dokładna obserwacja dziecka.

Zobacz więcej: Nie geny, a styl życia decyduje o zdrowiu potomstwa

Oto przykładowa rutyna, w którą warto popaść

 • Plan dnia niemowlaka: godzina 7:00
  Pobudka, poranna toaleta i śniadanie - ważne, by dziecko wstawało mniej więcej o tej samej porze, ureguluje to jego stan czuwania. Gdy dziecko się obudzi, umyj je, zmień pieluchę i przebierz w strój dzienny. Potem zjedzcie śniadanie.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 8:00
  Zabawa i drugie śniadanie - jest to czas, kiedy dzieci zwykle najchętniej się bawią. Dobrze zorganizowany plan dnia pozwoli Ci właśnie o tej porze ogarnąć dom. Dziecko około godziny po przebudzeniu porannym ma najwięcej energii i jest skore do samodzielnej zabawy.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 9:00-10:00
  Pierwsza drzemka - dziecko po zabawie odczuwa zmęczenie, więc możesz położyć je spać. Ważne, by wyczuć moment, kiedy dziecko chętnie położy się spać i nie będzie temu rytuałowi towarzyszył płacz.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 11:00
  Spacer i obiad - spacer jest obowiązkowym elementem dobrego planu dnia. Powinien stanowić Waszą rutynę i występować mniej więcej o stałej porze. Po spacerze czas na obiad. Zadbaj, by wszystkim posiłkom towarzyszyło mycie rączek.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 13:00
  Dalsza zabawa - znowu nadszedł czas na zabawę. Możecie się bawić, w co tylko chcecie - na macie, na podłodze, na łóżku. Możecie czytać, rysować i układać klocki.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 14:00-15:00
  Drzemka - powinna trwać najwyżej godzinę. Pomiędzy końcem drzemki a początkiem nocnego snu powinny być 4 godziny odstępu, by niemowlę mogło spokojnie zasnąć na całą noc. Kiedy dziecko się obudzi, należy podać mu coś do jedzenia.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 15:30-16:00 
  Drugi spacer - znacznie krótszy, może być w nosidle lub chuście. Dobrze, gdyby malec podczas tego spaceru nie spał.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 17:00-17:30
  Zabawa - prawdopodobnie o tej porze wraca tata, więc dziecko na chwilę zajmie się czymś innym i wstąpi w nie nowa energia.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 18:00-18:30
  Kolacja i kąpiel - przy jedzeniu dzieci się brudzą, wiec warto podać kolację przed kąpielą. Poza tym głodne dzieci często nie mają ochoty na zabawę, a zabawa w wannie to naprawdę wielka frajda! Na kąpiel wyznacz ją na taką porę, by czyściutki i pachnący malec powędrował prosto do spania.
 • Plan dnia niemowlaka: godzina 19:00-20:00
  Kołysanki i sen - czas na wyciszenie, przytulanie i kołysanie, które w prostej drodze prowadzi dziecko do snu. Zadbaj, by w domu było w miarę cicho, wyłącz telewizor, przygaś światła.

Nauczenie dziecka planu dnia i rutyny zajmuje dużo czasu - zwykle aż trzy miesiące. Należy jednak pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy uczyć dziecko planu dnia, tym wcześniej dziecko zrozumie, o co chodzi w planie dnia i codziennych rytuałach. Pamiętaj też o tym, że plan dnia musi się zmieniać w zależności od pory roku i rozwoju dziecka - roczniak nie będzie spał tyle, co dwumiesięczne maleństwo. To normalne i warto o tym pamiętać, wprowadzając niezbędne zmiany.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie