Jak uczyć dzieci wyrażania emocji?

Dziecko odczuwa całą gamę emocji, może natomiast ich nie rozumieć. Naucz je tego - to ważne!
Jak uczyć dzieci wyrażania emocji?
fot. istock.com
11.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Już około pierwszego roku życia dziecka można dostrzec w jego zachowaniu rys temperamentu i sposób, w jaki reaguje on na otaczający go świat.

W starszym dziecku bez trudu rozpoznacie budzące się w nim uczucia. Odczujecie pierwsze przejawy jego miłości do was oraz konsekwencje coraz bogatszych emocji, z którymi nie zawsze będzie sobie radziło.

Jak nauczyć dziecko wyrażania emocji?

Dlatego już kilkuletniemu brzdącowi należy pokazywać czym jest smutek, radość, wesołość, złość, ekscytacja. Po to, aby uczyło się  rozpoznawać emocje: zarówno u siebie, jak i u innych ludzi, oraz – aby adekwatnie do nich reagowało.

Jak uczyć dziecko rozumieć uczucia innych?

Nie ukrywajcie przed malcem swoich uczuć i emocji. Widząc je u ciebie dowiaduje się, że czujesz podobnie jak on. Że „to” normalne.

Zobacz więcej: Jakie są skutki przebodźcowania dziecka?

Kiedy jesteś smutna, wyjaśnij dziecku jak się czujesz i dlaczego. Oczywiście, na tyle, na ile możesz sobie pozwolić w stosunku do małego dziecka. Powiedz mu np. że jest ci przykro, ponieważ ktoś nie spełnił twojej prośby. Pamiętaj przy tym, aby nie obciążać dziecka swoim stanem i nie epatować nim bez końca! Wspaniałą lekcją dla malca będzie również moment, kiedy zobaczy, że otarłaś łzy i zdobyłaś się na uśmiech oraz zajęcie tym, co ważne w danej chwili, np. spokojnym przygotowaniem kolacji.

Wyrażanie emocji

fot. istock.com

Zachęcaj malca do współodczuwania. Opowiadaj mu, co mogło czuć inne dziecko lub zwierzątko w danej sytuacji. Świetną okazją do tego jest wspólne czytanie książek i oglądanie bajek oraz rozmowa o nich.

Słuchaj uważnie co malec ma ci do powiedzenia. Nie neguj jego odczuć. Zawsze reaguj, gdy przybiega do ciebie z emocjonalnym problemem. Wykorzystuj te chwile jako świetne okazje do tego, aby nauczyć dziecko konfrontowania się z własnymi emocjami, prawidłowego wyrażania ich oraz radzenia sobie z nimi.

Możesz np. powiedzieć: - Rozumiem, że to cię bardzo rozzłościło. Też tak bym to poczuła. Ale nie słyszę, co chcesz mi powiedzieć, bo krzyczysz! Powiedz mi jeszcze raz, spokojniej.

Rodzice są dla parolatków autorytetami w objaśnianiu świata. Również tego złożonego z emocji i uczuć. Aby pomóc dziecku poruszać się po nim z empatią, swobodą ale i rozwagą, musimy dbać o to, by być dla nich najlepszym przykładem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie