Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?

Nauka gry na instrumencie muzycznym pozytywnie zmienia strukturę mózgu dzieci oraz usprawnia procesy związane z koncentracją i podejmowaniem decyzji – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
Jak nauka gry na instrumencie wpływa na rozwój dziecka?
fot. istock.com
16.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Badano wpływ treningu muzycznego na rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy 20. dzieci w wieku szkolnym. Oddziaływanie lekcji muzyki na mózg obserwowano za pomocą takich urządzeń, jak rezonans magnetyczny, elektroencefalograf oraz testów behawioralnych.

W odróżnieniu od zabawki z melodią, z instrumentem muzycznym mamy do czynienia wtedy, gdy zachodzi korelacja między zachowaniem dziecka a wysokością tonu - np. dziecko uderza w bębenek raz ciszej, raz głośniej, dmucha w gwizdek z różną siłą itd.

Nauka gry na instrumencie a rozwój dziecka

Po dwóch latach obserwacji naukowcy stwierdzili, że trening muzyczny wpłynął pozytywnie zarówno na białą istotę mózgu (skupiska neuronów będących jednym z podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego, odpowiadających za uczenie się), jak i na istotę szarą (zwierającą większość neuronów biorących udział w przetwarzaniu informacji).

Zobacz więcej: Dziadek odebrał obcego chłopca z przedszkola. Pomylił go ze swoim wnukiem

Ponadto trening poprawiał koncentrację i podejmowanie decyzji, a także przyspieszał dojrzewanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie dźwięku, rozwój językowy, percepcję mowy oraz umiejętność czytania.

- Udokumentowaliśmy zmiany w mózgach dzieci uczestniczących w treningu muzycznym. Różnią się  one od tych, które uznawane są za typowe dla danego wieku. Wskazuje to, że muzyka jest ważnym narzędziem, które może pomóc dzieciom dojrzewać emocjonalnie i intelektualnie - komentuje współautorka badań.

 

dziecko i dzwoneczki
fot. istock.com

Jakie jeszcze cechy pomaga rozwijać muzyka? Oto kilka z nich:

  • Koncentracja - nauka gry na instrumencie, a w przypadku kilkumiesięcznych maluchów samo odkrywanie instrumentu, wzmacnia zdolności do koncentracji, szczególnie przydatnej w szkole.
  • Koordynacja - granie na instrumentach poprawia koordynację ręka-oko. W ten sposób rozwijają się zdolności motoryczne dziecka.
  • Relaksacja - potwierdzono wpływ muzyki na nasze samopoczucie i zdrowie np. muzyka relaksacyjna obniża ciśnienie krwi, uspokaja serce. Warto więc rozważnie dobierać muzykę, jakiej słuchamy w obecności dziecka.
  • Cierpliwość i wytrwałość - cechy, które rozwijają się, gdy maluch próbuje grać na instrumencie. Przydają się w życiu, także zawodowym, gdyż dzięki nim jesteśmy w stanie osiągać cele mimo przeszkód.
  • Pewność siebie - zachęcanie dziecka do gry, chwalenie za próby i postępy sprawiają, że poczucie własnej wartości u dziecka rośnie. Dzieci z mocnym poczuciem wartości siebie są szczęśliwe i odnoszą więcej sukcesów, potrafią także w życiu dorosłym nawiązywać zdrowe relacje.

- W programie badawczym wzięli udział uczniowie w wieku 6-7 lat z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Dorastanie w ubóstwie może działać hamująco na rozwój mózgu dzieci, co przekłada się na wyniki w nauce. Programy takie jak ten mogą pomóc zniwelować ten problem – podkreśla dr Assal Habibi.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie