Jak zmniejszyć dziecku liczbę drzemek?

Twój maluszek nieuchronnie dąży do dnia, w którym potrzebna mu będzie już tylko jedna drzemka? Przeczytaj, co możemy ci doradzić.
Jak zmniejszyć dziecku liczbę drzemek?
fot. istock.com
19.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Zapotrzebowanie dziecka na sen zmienia się wraz z wiekiem. Jeśli twoje dziecko nieuchronnie dąży do momentu, w którym potrzebna mu będzie już tylko jedna drzemka w ciągu dnia, przeczytaj, co możemy ci doradzić.

Oczywiście chciałabyś, aby twoje dziecko przesypiało ładnie całe noce i miało ze dwie regularne drzemki w ciągu dnia, żebyś zdążyła ogarnąć siebie i dom. Są to jednak mrzonki. Dziecko będzie spało coraz mniej i twoja w tym głowa, żeby pomóc mu w nowej organizacji dnia. W jakim wieku dziecko powinno przejść z dwóch drzemek dziennych na jedną? Wtedy, gdy będzie gotowe! Niektóre dzieci są na to gotowe wcześniej, najczęściej jednak eliminuje się drugą drzemkę w wieku między 15 a 18 miesiącem życia.

Jak zmniejszyć dziecku liczbę drzemek?

Jeśli druga drzemka powoduje, że pora położenia się spać na noc się opóźnia, jeśli dziecko odmawia drzemki lub buntuje się przed nią oraz jeśli często budzi się w nocy, a rano wcześnie wstaje to znaki, że pora przejść na jedną drzemkę w ciągu dnia! Oto kilka złotych rad, jak się za to zabrać z głową.

Zobacz więcej: Dlaczego dzieci lubią się brudzić?

Drzemka dziecka

fot. istock.com

  1. Sen nocny jest nadrzędny i naszym celem jest zapewnienie dziecku jak najwięcej nieprzerwanego snu nocnego
  2. Najlepiej, jeśli dziecko samo odmówi drugiej drzemki. Jeśli nie odmawia, a występują powyższe symptomy, możesz dziecku trochę pomóc.
  3. Należy zacząć stopniowo wydłużać czasy czuwania dziecka. Ważne, by nie robić tego gwałtownie i uważnie obserwować reakcje organizmu dziecka na próbę wyeliminowania jednej drzemki.
  4. Podczas redukcji drzemek należy wcześniej kłaść dziecko do spania. Normalny jest w tym czasie wzrost długości snu w nocy. W ekstremalnych przypadkach dzieci potrzebują być położone już o 17:00, a nawet wcześniej, jeśli odmówi drzemki, albo jeśli drzemki są krótkie. Dzieje się tak, ponieważ na początku nocy dzieci odsypiają cały dzień. nie oznacza to bynajmniej, że dziecko będzie budziło się wcześnie rano. Wczesne pobudki nie są uwarunkowane godziną położenia, lecz stopniem zmęczenia dziecka. Im bardziej zmęczone dziecko położysz spać, tym gorzej ono śpi i wcześniej się budzi. Sytuacja tak wczesnego kładzenia dziecka jest często konieczna. Pamiętaj jednak, że jest ona również przejściowa, a zapobiega przemęczeniu dziecka i problemom ze snem w nocy.
  5. Jeśli nagle pojawi się problem z zasypianiem na noc lub jeśli dziecko będzie budziło się z płaczem podczas pierwszej godziny snu nocnego to znaczy, że ostatni czas czuwania był za długi w danym dniu i kolejnego dnia należy położyć dziecko spać wcześniej.
  6. Jeśli drzemka występuje za późno, to zabiera dziecku sen nocny, a przy tym powoduje pobudki z płaczem co 2–3 godziny. W tej sytuacji lepiej położyć dziecko wcześniej spać.
  7. Jeśli jednego dnia twoje dziecko śpi raz dziennie, drugiego dwa, trzeciego dwa, a czwartego raz, to pora wydłużyć i unormować czas czuwania.
  8. Z fizjologicznego punktu widzenia najlepszym momentem na sen nocny jest czas między godziną 19:00, a 21:00. Głęboki sen w pierwszej połowie nocy zapewnia regenerację wszystkich układów organizmu, dzięki czemu następnego dnia dziecko czuje się wypoczęte i pełne siły. Jeśli twoje dziecko robi się senne około godziny 17:00, a wy macie zasadę, że kładziecie dziecko dopiero o 20:00, warto przemyśleć położenie dziecka wcześniej, ponieważ przez te trzy godziny będzie bardzo zmęczone, przez co może dłużej zasypiać.

Zastosowanie się do powyższych rad gwarantuje ci sukces w płynnym przejściu do jednej drzemki w ciągu dnia. Trzymamy za was kciuki!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie