5 ważnych rzeczy, które wpływają na relację rodzic - dziecko

Ciekawe, jak nasze dzieci będą wspominały nas...
5 ważnych rzeczy, które wpływają na relację rodzic - dziecko
fot. istock.com
22.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • co wpływa na relację rodzic - dziecko;
  • zapoznasz się z wynikami badań dotyczącymi budowania relacji rodzic - dziecko;
  • jak dzieci postrzegają rodziców.

Są pierwszymi osobami, z którymi się stykamy, w pierwszych latach życia stanowią cały nasz świat. Nic więc dziwnego, że bardzo mocno wpływają na to, kim się stajemy – nawet jeśli stopniowo ich wpływ na nas słabnie. I nawet jeśli z niektórych rzeczy przejętych od nich nie zdajemy sobie sprawy.

5 ważnych rzeczy, które wpływają na relację rodzic - dziecko

Jakiś czas temu w magazynie „Time” ukazał się dość ciekawy artykuł na ten temat (przypomniała go ostatnio również „Polityka”). Autor zwrócił w nim uwagę na pięć ważnych rzeczy, które szczególnie wpływają zarówno na relacje dziecka z rodzicami, jak i na jego późniejsze życie.

#1 Zaspokajanie (lub nie) potrzeby bezpieczeństwa

To niby oczywiste, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że u małych dzieci najbardziej rozwinięta jest pamięć emocjonalna. Pozostają w niej, niekiedy na zawsze, zarówno te momenty, w których jako rodzice przywracaliśmy dziecku poczucie bezpieczeństwa (na przykład po koszmarnych snach), jak i te, w których je zaburzaliśmy – na przykład przez niekonsekwentne zachowania, sprzeczne komunikaty, nieuzasadnioną złość czy krytykę.

Zobacz więcej: Czy styl życia i wiek rodziców ma wpływ na zdrowie potomstwa?

#2 Chwile, w których całą uwagę i czas poświęcaliśmy dziecku

Z własnego doświadczenia wiem (myślę, że wy również), że takie momenty – wspólne spacery, szczere rozmowy o najważniejszych dla dziecka problemach, czuwanie przy nim w czasie choroby – zostają w pamięci na zawsze, zwłaszcza jeśli na co dzień rodzic nie zawsze ma dla dziecka wystarczająco dużo czasu.

#3 Nasze relacje z partnerem

Chyba wszyscy słyszeliśmy o tym, że kobiety podświadomie wybierają sobie partnerów podobnych do swoich ojców. Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, związek rodziców – i to, co się z nim wiąże, a więc na przykład sposoby rozwiązywania problemów, okazywania sobie czułości, ale i prowadzenia kłótni – będzie dla dziecka pewnym wzorcem. Nawet jeśli w przyszłości niekoniecznie będzie sobie z tego zdawać sprawę albo z jakichś przyczyn postanowi ten wzorzec odrzucić.

Relacja rodzic - dziecko

fot. istock.com

#4 Wyrażanie akceptacji, ale także krytyki

To, co w dziecku i w jego zachowaniu akceptujemy i odrzucamy, ale także to, w jaki sposób to wyrażamy, pozostaje w nim na zawsze i wpływa na jego pewność siebie, wiarę we własne możliwości i poczucie własnej wartości. Dlatego jeśli coś krytykujemy – a jest to przecież jedno z naszych zadań – postarajmy się dać dziecku poczucie, że robimy to z miłością, cały czas akceptując je jako osobę.

#5 Tradycje rodzinne

Tradycje, rytuały, zwyczaje – bardzo tego potrzebujemy, zwłaszcza jako dzieci, ponieważ daje nam to poczucie stabilności, a więc i bezpieczeństwa. Są to często drobiazgi, na które może nawet nie zwracamy większej uwagi: wspólne oglądanie bajek, czytanie przed snem, wspólne jedzenie posiłków.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie