Czy niemowlę potrafi wymuszać?

Sama się wielokrotnie o tych wymuszeniach nasłuchałam.
Czy niemowlę potrafi wymuszać?
fot. istock.com
22.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy niemowlę potrafi wymuszać;
  • jak rozpoznać wymuszania dziecka;
  • jak zareagować na wymuszanie przez dziecko;
  • co potrafi niemowlę.

Patrząc na sam tytuł już wiele mam niemowlaków parska śmiechem, bo dziesiątki razy życzliwe osoby próbowały im wmówić, że ich kilkumiesięczny (albo i kilkutygodniowy) maluszek próbuje coś na nich wymusić. Tymczasem dobre ciocie zabraniają brania szkraba na ręce, bo zacznie wymuszać to płaczem albo po prostu od razu mówią, że dziecko płacze, bo chce wymusić zainteresowanie rodziców. Ciekawe, czy te ciocie mają jakiekolwiek wyobrażenie na temat umysłu niemowlęcia...

Co potrafi niemowlę?

W pierwszych miesiącach zasadniczo niewiele. Uczy się rozpoznawać najbliższe osoby, w pewnym momencie zaczyna też ciekawić się otoczeniem. W drugim półroczu przychodzi czas na przemieszczanie się i poszerzanie gamy wydawanych dźwięków. Ogólnie rzecz ujmując, taki maluszek ma jeszcze przed sobą długą drogę zanim zacznie próbować odnaleźć się w społeczeństwie. Jaki z tego wniosek? Taki, że maleńka istotka, która dopiero uczy się świata nie jest w stanie zdobyć się na takie działanie jak manipulacja, która wymaga naprawdę złożonego myślenia. Pomyślcie tylko, jak osoba, która nie poznaje wujka nie widzianego przez miesiąc, mogłaby wykombinować, że jak będzie bardzo głośno płakać, to inni spełnią jej żądania? Przecież to nielogiczne!

Zobacz więcej: Czy styl życia i wiek rodziców ma wpływ na zdrowie potomstwa?

emocje dwulatka
fot. istock.com

Po co dziecko płacze?

"Po co?" nie jest tu właściwym pytaniem. Pytanie powinno brzmieć "Dlaczego?". Teraz uwaga, dla wszystkich, którzy wyobrażają sobie, że niemowlę płacze w jakimś celu: maluszek płacze, ponieważ jest mu źle! Niekoniecznie dlatego, że jest głodny albo ma brudną pieluszkę. Dzieci często płaczą, ponieważ czują się samotne. Mają potrzebę przytulenia się do najdroższej sobie osoby, chcą jej bliskości. Jak się cały czas leży, nie da się podejść do mamy i zarzucić jej rączek na szyję. Płacz jest jedynym sposobem, w jaki małe niemowlę może porozumiewać się z ludźmi. Tylko dzięki temu nasz gatunek przetrwał tyle lat. Dziecko nie wie, że jak nikogo przy nim nie ma, to zaraz ktoś przyjdzie. Istnienie osób, których w danym momencie nie widać, stanowi dla niego całkowitą abstrakcję. Płacząc maluszek daje do zrozumienia, że jakaś jego potrzeba nie została zaspokojona. Gdy przychodzi mama lub tata i tę potrzebę zaspokaja, niemowlę czuje się bezpieczne i kochane. Co się dzieje, jeśli nikt nie reaguje? Dziecko rozpacza coraz głośniej, bo jest śmiertelnie przerażone. Instynktownie wie, że bez opieki osoby dorosłej nie będzie w stanie przeżyć i czuje się skazane na zagładę. Kto w takiej sytuacji by nie płakał?

Zobacz więcej: Kiedy dzieci mogą robić co chcą?

Co z roczniakiem i dwulatkiem?

No, taki duży to na pewno ma mistrzostwo świata w wymuszaniu. Zapytam was teraz: jak się czujecie, gdy zobaczycie w sklepie wymarzone buty, a nie możecie ich kupić, bo kasy nie wystarczy do wypłaty? Na pewno jest wam przykro. No, właśnie. Dwulatkowi też jest przykro, jeżeli nie może dostać upragnionych klocków natychmiast. Między wami jest taka różnica, że osoba dorosła umie zapanować nad emocjami i ma ustalony system wartości, dzięki któremu niemożność kupienia butów nie jest tragedią na skalę światową. Dwulatek natomiast jeszcze emocji nie kontroluje, a żal z powodu braku zabawki wydaje mu się niemal fizycznym bólem. Rolą rodzica jest wytłumaczenie, dlaczego teraz nie da się czegoś zrobić i tłumaczenie dziecku jego własnych odczuć, nazywanie ich. Supermamy, kiedy następnym razem ujrzycie malucha rzucającego się na sklepową podłogę przy regla ze słodyczami, nie myślcie "Co za rozwydrzony bachor!", tylko po prostu zajmijcie się swoimi sprawami. On nie dlatego wrzeszczy, że czeka, aż mama się ugnie i kupi czekoladę, tylko dlatego, że nie może tej czekolady mieć. Wrzaski i płacze nie są zaplanowane z nastawieniem na określony cel, naprawdę!

I co? Dalej uważacie, że maleńkie dzieci wymuszają cokolwiek na rodzicach? Powiem wam, w jakim wieku człowiek uczy się manipulowania innymi: najwcześniej w przedszkolu!

SONDA
Czy niemowlę potrafi wymuszać?
Czy niemowlę potrafi wymuszać?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie