Jak prawidłowo wyrażać gniew?

Supermamo, tego nie rób swemu dziecku!
Jak prawidłowo wyrażać gniew?
fot. istock.com
25.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

 • jak prawidłowo wyrażać gniew;
 • czy złoszczenie się na dziecko ma sens;
 • jak poradzić sobie z wybuchami gniewu;
 • czego nie robić pod wpływem gniewu.

Nie ma rodziny, w której nie dochodziłoby do wybuchów gniewu. I ze strony dzieci, jak i dorosłych. Pewne uwarunkowania kulturowe sprawiają, że traktujemy gniew jak coś złego lub niewłaściwego. W religii uznawany jest wręcz za jeden z grzechów głównych.

Jak prawidłowo wyrażać gniew?

Tymczasem gniew jest naturalną, ludzką reakcją emocjonalną i jak każda inna reakcja nie podlega wartościowaniu na złą lub dobrą.

To, co możemy wartościować w kategoriach dobra lub zła, dotyczy konsekwencji naszych emocji, tzn. ku jakiemu zachowaniu nas popchną ( np. czy pod wpływem gniewu zaczniemy krzyczeć na dziecko lub je uderzymy).

Wyrażanie gniewu

fot. istock.com

Dlatego tak wiele mówi się o opanowaniu emocji, zanim podejmiemy jakieś działanie. Natomiast gniew sam w sobie jest najczęściej formą jednoznacznego komunikatu, że coś niedobrego wydarzyło się w danej sytuacji, relacji, międzyludzkiej interakcji, a nawet w miejscu, czasie i przestrzeni w jakich się znaleźliśmy.

Zobacz więcej: Okres dojrzewania to niezwykle trudny czas dla dziecka i dla rodziców - jak go przetrwać?

Zachowania dziecka często wyzwalają w nas gniew, ponieważ są nagłe i nieprzystające do naszych oczekiwań, ale też odblokowują drzemiące w nas samych pokłady np. wytłumionej z różnych przyczyn złości.

Kiedy więc zalewa cię fala gniewu, zaakceptuj go, jednak wybierz takie zachowanie i reakcję, która nie ugodzi w twoje dziecko.

Tego nie rób pod wpływem gniewu:

 • Nie wyzywaj dziecka.
 • Nie bij go.
 • Nie upokarzaj.
 • Nie lamentuj.
 • Nie wzbudzaj poczucia winy.
 • Nie strasz.
 • Nie odrzucaj.

W ten sposób wyrażony gniew sprawi, że twoje ukochane dziecko poczuje się głęboko zranione przez osobę, której bezgranicznie ufa i którą bezgranicznie kocha. Czy chcesz być „czarownicą”, która we własnym synku lub córeczce wywołuje: przerażenie, strach, poczucie odrzucenia, brak wiary w siebie,

wstyd, poczucie bycia gorszym i złym, poczucie bycia NIKIM?

Jestem pewna, że nie, kochana Supermamo, dlatego w następnym artykule napiszę, jak konstruktywnie wyrażać gniew, który wywołało zachowanie naszego dziecka oraz: jak radzić sobie z gniewem dziecka, które do jego przeżywania też ma pełne prawo.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 30.03.2021 16:10
Jego zachowanie w nas godzi a my mamy uważać , zeby Broń Boże dziecka nie urazić. Ciekawe? Wyraźna nierównowaga sił.Tracimy cenny czas na zajmowanie się
odpowiedz
Polecane dla Ciebie